Diana hercegné is magyar származású divattervezőtől vásárolt luxus fürdőruhát + galéria

A népművészet és a divat kapcsolatát mutatja be a Hagyományok Háza – Magyar Népi Iparművészeti Múzeum legújabb kiállítása, amely azt vizsgálja, hogyan inspirálta a magyar népi kultúra formavilága és motívumkincse a divattervezők munkáját a XX. század elejétől napjainkig. A Folk Fashion – Divat a folklór című tárlaton mintegy százötven műtárgyat, köztük népi stílusú női szetteket, kalocsai és matyó mintával díszített fürdőruhákat, kalocsai köténnyel viselt Malév formaruhát láthatunk, amelyek a népművészet és a divattörténet folyamatos egymásra hatásáról tanúskodnak.

2025. 02. 12. 17:03
A Folk Fashion – Divat a folklór című kiállítás egy részlete Fotó: Ladóczki Balázs
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Négy eredeti népviseletet mutat be a Folk Fashion – Divat a folklór című tárlat első szekciója, amely négy magyar tájegységet (mezőkövesdi, sárközi, kalocsai, kalotaszegi) reprezentál. A tárlat szerdai sajtóbejárásán Czingel Szilvia kurátor ennek kapcsán elmondta, hogy Paul Poiret óta a divattervezők időről időre visszanyúlnak a népviseletek szín- és formavilágához, képzelőerejükkel párbeszédre hívják a két területet.

divat
A népművészet és a divat kapcsolatát mutatja be a Hagyományok Házában megtekinthető új kiállítás (Fotó: Ladóczki Balázs)

Divat és folkór kapcsolata

A kiállítás középpontjában a Hagyományok Háza – Magyar Népi Iparművészeti Múzeum textilkollekciói, valamint számos intézmény és magánszemély ruhái és az azokhoz fűződő személyes történetek állnak, mintegy százötven darab ruhát és kiegészítőt mutatva be kronológiai és interaktív szemléletben.

A tárlat célja, hogy a népművészet és a kortárs divat közötti összefüggésekre rámutasson. Az itt megtekinthető ruhadarabok nemcsak esztétikai értékük miatt különlegesek, hanem történeteik révén is

– emelte ki Czingel Szilvia.

A kiállításon kiderül többek között az is, hogy mi köze volt Kárász Mariska divattervezőnek Henri Matisse papírkivágásaihoz, kik voltak a magyaros ruhamozgalom legismertebb alakjai, de arra is választ kapunk, hogy milyen volt a hippi- és táncházmozgalom folkdivatja.

 

Emellett olyan legendás ruhadarabokkal találkozhatunk, mint Regőczy Krisztina jégtáncos Zágrábban viselt, matyó díszítésű kűrruhája, a londoni olimpia kalotaszegi motívumokkal díszített formaruhái (amelyek annak idején nagy vitát váltottak ki) vagy Sebestyén Márta magyaros fellépőruhája, amelyet II. Erzsébet angol királynő előtt viselt a Buckingham-palotában. De egy kalocsai köténnyel viselt meggyszínű Malév egyenruhát, valamint a Katti Zoób, a Daalarna, a Tomcsanyi és a Romani Design márka egyedi ruhakreációit is megcsodálhatjuk.

A tárlat különlegessége az izraeli Holon Design Múzeumból érkező Lea Gottlieb (Róth Lea Lenke) fürdőruha-kollekció, amely most először látható Európában, darabjait olyan szupermodellek viselték a kifutón, mint Naomi Campbell és Claudia Schiffer. A magyar származású divattervező luxus fürdőruháit a virágok mellett Marc Chagall munkái és magyar népviseletek inspirálták. A kiállításon bemutatott 1991-es Csárdás-kollekció a matyó népviselet hímzésmintáit dolgozta fel. Megrendelői között olyan hírességek , mint Diana walesi hercegné, Elizabeth Taylor vagy Brooke Shields.

A Folk Fashion – Divat a folklór kiállítás október 30-ig tekinthető meg a Hagyományok Házában, a látogatóknak több alkalommal tartanak tárlatvezetést.

 

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.