Négy eredeti népviseletet mutat be a Folk Fashion – Divat a folklór című tárlat első szekciója, amely négy magyar tájegységet (mezőkövesdi, sárközi, kalocsai, kalotaszegi) reprezentál. A tárlat szerdai sajtóbejárásán Czingel Szilvia kurátor ennek kapcsán elmondta, hogy Paul Poiret óta a divattervezők időről időre visszanyúlnak a népviseletek szín- és formavilágához, képzelőerejükkel párbeszédre hívják a két területet.
![divat](https://cdn.magyarnemzet.hu/2025/02/elesN1tI6vHcCqvk-L-05sH2wNAqiK0q4eOSA2cwKss/fit/1200/800/no/1/aHR0cHM6Ly9jbXNjZG4uYXBwLmNvbnRlbnQucHJpdmF0ZS9jb250ZW50LzMzYmQyZjRiMzc3ODQzYzY4ZjYxNjY4ZjgxOTM1Yjdm.jpg)
Divat és folkór kapcsolata
A kiállítás középpontjában a Hagyományok Háza – Magyar Népi Iparművészeti Múzeum textilkollekciói, valamint számos intézmény és magánszemély ruhái és az azokhoz fűződő személyes történetek állnak, mintegy százötven darab ruhát és kiegészítőt mutatva be kronológiai és interaktív szemléletben.
A tárlat célja, hogy a népművészet és a kortárs divat közötti összefüggésekre rámutasson. Az itt megtekinthető ruhadarabok nemcsak esztétikai értékük miatt különlegesek, hanem történeteik révén is
– emelte ki Czingel Szilvia.
A kiállításon kiderül többek között az is, hogy mi köze volt Kárász Mariska divattervezőnek Henri Matisse papírkivágásaihoz, kik voltak a magyaros ruhamozgalom legismertebb alakjai, de arra is választ kapunk, hogy milyen volt a hippi- és táncházmozgalom folkdivatja.