Grétsy László hangjával kezdődött a díjátadó ünnepség. Ezt a kedves, egyéni hangot azonnal felismerjük a rádiós műsoraiból, miközben arca felsejlik előttünk a tévé képernyőjéről. Népes rajongótábora volt szeretetreméltó egyénisége miatt is, de több ezer cikke jelent meg, kézikönyvek, tudományos értekezések, nyelvi játékokat és rejtvényeket kínáló érdekes kiadványok sokasága őrzi munkásságát.
![A11I0575](https://cdn.magyarnemzet.hu/2025/02/LvEjbpoUVtL4EXiJgTBVzfk5v243qxBbgLEFxzmfcLg/fit/1200/800/no/1/aHR0cHM6Ly9jbXNjZG4uYXBwLmNvbnRlbnQucHJpdmF0ZS9jb250ZW50L2MwZDM1NDZiOWM5ZDRkNmI5ZTc4YWVhN2NiNTI4MDA2.jpg)
Grétsy Lászlóra emlékeztek
Először Blankó Miklós nyelvész, az Anyanyelvi Kultúránkért Alapítvány elnöke emlékezett a nyelvészprofesszorra, és beszélt a díj alapításáról, amelyet Grétsy László emlékére hoztak létre. Majd a díj kuratóriumának elnöke, Piros Ildikó Kossuth- és Jászai Mari-díjas színművész köszöntötte a jelenlévőket. Beszédét egy Szabó Magda-idézettel kezdte:
A nyelvet ne hagyjátok, különben Isten ledob a tenyeréről” – Grétsy Lászlóra emlékezünk, aki úgy őrizte a magyar nyelvet, hogy az természetes volt, szórakoztató és tanulságos, magyarázatait játékos formába öntötte
– hangsúlyozta Piros Ildikó, majd ismertette azok nevét, akiket az első alkalommal kiadott Grétsy-díjjal jutalmaztak.
A kuratórium döntése alapján a közművelési kategóriában klinikai szakpszichológus, oktatási kategóriában pedig Kishalmi Edit tanító kapta a díjat. Az elhangzott laudáció után Bagdy Emőke megköszönte az elismerést és meglepetésként saját versét olvasta fel, amit Grétsy László égi születésnapjára írt. A költemény így kezdődött:
Grétsy tanár úr, álljunk meg egy szóra! Ki is tanított minket szépre, jóra? Vajon ki vitte át fogában tartva, csodaszép nyelvünket a túlsó partra? Ha lenézel, majd meglátod, tovább visszük a földi lángot.
A másik díjazott, Kishalmi Edit tanítónő 34. tanévét tölti a pályán, mélyen elkötelezett a magyar nyelv ápolásában.
A kitüntetés odaítélésében Piros Ildikó elnökletével részt vettek a díj kurátorai: Fráter Zoltán irodalomtörténész, Grétsy Gabriella orvos, Grétsy László lánya; Klinghammer István Akadémiai díjas térképészprofesszor, Vladár Zsuzsa nyelvész, habilitált egyetemi docens. Veszelszki Ágnes nyelvész, egyetemi docens és Kósa Klára keramikus népművész, érdemes művész, a kitüntetés tervezője.