– Ez a városrész, amely ma újjászülető épületeivel, szépségével és történelmével is vonzza a látogatókat, nyolcvan évvel ezelőtt a háború egyik legkeményebb csatatere volt, hiszen a németek által irányított védelem központjaként állandó légi- és tüzérségi támadások célpontjává vált – mondta a tárlatot megnyitó beszédében Madaras Bence, a Várkapitányság vezérigazgatója.

Budapest nyolcvan évvel ezelőtti ostromáról emlékezik meg a Várkapitányság
Felidézte, hogy Budapest ostroma 1944 végén és 1945 elején súlyos következményekkel járt a város lakói számára, hiszen mintegy nyolcszázezer ember rekedt az ostromgyűrűben, akik a folyamatos bombázások és tüzérségi támadások elől légoltalmi óvóhelyekre, a királyi palota föld alatti tereibe vagy a Várhegy barlang- és pincerendszerébe menekültek. A gáz- és áramszolgáltatás leállt, ivóvíz sem volt mindenhol, és több mint ötven napba telt, mire a város a szovjetek ellenőrzése alá került. A rejtőzködő lakosságból sokan húsvétig a pincékben maradtak, vagy azért, mert elveszítették otthonaikat vagy mert féltek a szovjet katonák erőszakoskodásaitól.
A Várkapitányság, a Magyar Építészeti Múzeum és a Műemlékvédelmi Dokumentációs Központ (MÉM MDK) közös kiállítása a város építészeti örökségét és a lakosság szenvedéseit örökíti meg
– emelte ki az igazgató, hozzátéve, hogy a fotók mellett az ostromot átéltek naplórészletei és visszaemlékezései olvashatók.
Az ostrom idején a Várnegyed épületei közül több súlyos, de nem végzetes sérülést szenvedett, ennek ellenére az akkori vezetés ideológiai okokból a teljes vagy részleges bontás mellett döntött. Az épületek újjászületésére több mint fél évszázadot kellett várni
– emlékeztetett Madaras Bence. Mint fogalmazott, a munka dandárja a Nemzeti Hauszmann-programmal vette kezdetét. Hozzátette: a terv célja, hogy a Budavári Palotanegyed épületei ismét azt az arcukat mutassák, amelyet fénykorukban, a XIX–XX. század fordulóján.
Almássy Kornél, a MÉM MDK igazgatója arról beszélt, hogy komoly kulturális örökségvédelmi munka zajlik a budai Várban, amelyre építészetileg is büszke lehet az ország.
Bízom benne, hogy a Vár újra visszanyeri azt a pezsgését, amely a harmincas években jelen volt
– hangsúlyozta.