Fejes Krisztina zongoraművész 2020-ban hozta létre a Fejes Egyesületet, amely minőségi, hosszú távú tehetséggondozást nyújt a fiataloknak. Az egyesület egyik mentoráltja, Barbarics Csanád zongoraművész, aki augusztus 25-én kezdi meg tanulmányait az East Tennessee State University (ETSU) 2025–2026-os zongora tanulmányi programjában.

Csarbarics Csanád zongoraművész amerikai egyetemen folytathatja tanulmányait
Polgár Éva zongoraművész, az ETSU zongora tanszak vezető professzora az Amerikai Liszt-társaság elnökségi bizottságának tagjaként és a Los Angeles-i nemzetközi Liszt-verseny igazgatójaként csatlakozik a Fejes Egyesület munkájához.
Az egyesület elnökével, Fejes Krisztinával közösen a magyar tehetségek nemzetközi támogatásán és elismertségén dolgoznak, ezért büszkék arra, hogy a veszprémi származású Barbarics Csanád olyan szakmai lehetőségben részesül, ami Magyarországról a világot jelentő deszkákra repíti a fiatal tehetséget, így az amerikai pályafutást megélő magyar elődei, Bartók Béla, Dániel Ernő, Dohnányi Ernő, György Sándor, Nyíregyházi Ervin és Sebők György nyomdokaiba léphet.
Polgár Évától megtudtuk, hogy az ETSU egy dinamikusan fejlődő állami egyetem az Amerikai Egyesült Államok folklórban gazdag régiójában, ahol Bartók Béla harmadik zongoraversenyét komponálta nyolcvan évvel ezelőtt. A felsőoktatási intézmény történelme 1911-ig nyúlik vissza. Mintegy hetven országból és ötven amerikai államból érkeznek diákok az egyetemre, számuk évente megközelíti a tizennégyezer főt.
A hallgatók 173 akadémiai programból választhatnak szakirányt, köztük a zeneművészeti, azon belül pedig a zongora előadó-művészeti alap- és mesterképzéseket.
A felvételizőknek kétlépcsős felvételi szűrőrendszeren kell megfelelniük. Az egyetemi mesterképzésre jelentkező külföldi hallgatók esetében a tanulmányi főosztály először a hozott tanulmányi eredmények és átlag, ajánlólevelek, valamint nyelvvizsgapontszámok alapján bírálja el, hogy ki felvételizhet a megjelölt képzésre. Ezt a jelentkezési stádiumot Barbarics Csanád esetében a Művészetek és Tudományok Kollégiumának (College of Arts and Science) zenei felvételije követte. Háromtagú felvételi bizottság értékelte ki az idén három országból és két amerikai államból érkező videópályázatokat, illetve azokat a felvételi produkciókat, amik a bizottság előtt, személyes jelenléttel valósultak meg.
Az eljárásban résztvevő zongorista felvételizőknek egy virtuóz etűdöt, egy barokk művet, egy teljes klasszikus szonátát és egy nagy, romantikus vagy XX. századi kompozíciót kellett előadniuk, vagyis mintegy 40-45 perces memorizált programot, amiben kiértékelték a darabok művészi előadásmódját, az előadó stílusismeretét, hangszerkezelési technikáját és mentális állóképességét.

A jelentkezők közül Barbarics Csanád kiemelkedő teljesítményt nyújtott és maximális felvételi pontszámot ért el, így ösztöndíjas hallgatóként kezdheti meg tanulmányait a Tennessee-i Egyetemen.
Emellett a fiatal zongoraművész meghívott előadóművészként szerepel majd az Amerikai Liszt-társaság október 23. és 25. között megrendezett nemzetközi fesztiválján is, olyan elismert fellépők és tudósok mellett mint Alan Walker kanadai Liszt-kutató és életrajz író. Ezt követik a nemzetközi zongoraversenyeken való részvételek, melyek költségét részben az ETSU vállalja, illetve mesterkurzusokon és fellépéseken való további részvételi lehetőségek.
Az amerikai ösztöndíjat elnyert Barbarics Csanád három és fél évesen kezdett zongorát tanulni Veszprémben, a zirci zeneiskolában és a Szent István Király Zeneművészeti Szakgimnáziumban. Ezután zenei tanulmányait a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen folytatta, ahol 2019 és 2022 között Némethy Attila, Baranyay László és Báll Dávid osztályában tanult. Mint kiemelte, ezek az évek meghatározóak voltak számára a zongoratechnika, a zenei formaérzék és a klasszikus repertoár mélyebb megértésének szempontjából. Az itt megszerzett alapok stabil bázist adtak neki a továbblépéshez, 2022-ben pedig felvételt nyert a Krakkói Zeneakadémiára, ahol Andrzej Pikul és Mateusz Zubik professzorok irányítása alatt folytatta mesterképzését. A zongoraművész elmondása szerint a nemzetközi közeg, a széles repertoár és a professzorok nyitott szemlélete új távlatokat nyitott számára mind technikai, mind zenei értelemben.
Különösen fontos szerepet kapott az interpretációs szabadság, valamint a kamarazenei gondolkodás elmélyítése. A mesterképzést 2024 októberében fejeztem be, jelenleg posztgraduális tanulmányokat folytatok ugyanitt
– tette hozzá.

Barbarics Csanád 2020-ban csatlakozott a Fejes Egyesülethez Fejes Krisztina zongoraművész mentoráltjaként, aki az elmúlt öt év során folyamatosan segítette szakmai fejlődését tanácsaival, zenei pályája alakulásában máig fontos szerepet tölt be. – Az egyesület által szervezett Káli Klasszik Fesztivál & Nyári Akadémián 2023 nyarán találkoztam Polgár Éva zongoraművésszel. Közbenjárásukkal lehetőségem nyílt felvételizni az amerikai egyetemre, ahova a legmagasabb pontszámmal nyertem felvételt. Emellett az egyesület számos koncertlehetőséget biztosított nekem, amelyek nemcsak hazai jelenlétemet erősítették, hanem előadói tapasztalataimat is bővítették – idézte fel.
Fejes Krisztina szerint az egyesület első nemzetközi sikerét érte el azzal, hogy mentoráltjuk az Amerikai Egyesült Államokban tanulhat. Mint fogalmazott, ez az elmúlt évek tudatosan előkészített szakmai munkájának köszönhető.
Barbarics Csanád hatalmas büszkeségünk, hiszen a vele való közös, éveken át tartó folyamatos építkezés eredménye e nemes ösztöndíj. Ebben Polgár Éva zongoraművész közbenjárása és szakmai felkészültsége fontos szerepet töltött be, ahogy az elmúlt évek egyesületi munkájában is
– fejtette ki, hozzátéve, hogy 2026. április 21-én vendégszerepel és mesterkurzust tart a Tennessee-i Egyetemen, ezáltal fenntartva a Fejes Egyesület nemzetközi kapcsolatait és tevékenységét.