Száz évvel ezelőtt született Fekete Gyula író, szociológus, újságíró. Életét és munkásságát egy cél vezérelte: a magyarság megmaradása.
Ozsda Erika
2022. 05. 13. 11:00
Jobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.
Száz évvel ezelőtt született Fekete Gyula, akire az előszóban Domonkos László író e szavakkal emlékezik vissza: „mondjuk ki végre, a huszadik század utolsó negyedében és a huszonegyedik század első évtizedében a magyar közélet és a magyar kultúra egyik legjelentékenyebb, legtisztánlátóbb alakjává vált”.
Fekete Gyula író, szociológus, újságíró, a Budapest szerkesztője, a Hitel munkatársa, nyolc évig az írószövetség elnöke volt. A Magyar Demokrata Fórum alapító tagja. 1990-ben megválasztották a Magyar Néppárt elnökének. Két évvel később megkapta a Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztjét, de nem vette át. Írt drámákat, regényeket, elbeszéléseket, esszéket, publicisztikát. 52 prózai kötete jelent meg, néhány alkotását megfilmesítették. (Meg is kérdezték tőle, nem tart-e attól, hogy az írók politikusnak, a politikusok csak írónak tartják.)
Tizenöt-húsz évvel ezelőtt látnoki módon jósolta meg a mai európai eseményeket. És amit kevés édesanya tud: a gyermekgondozási segély, a gyes is neki köszönhető.
Fia, Fekete Gyula György tiszteletre méltó vállalkozása a majdnem ötszáz oldalas könyv szerkesztése, pályatársak, kritikusok írásainak összegyűjtése. Visszaemlékezéseket, interjúkat, könyv- és filmkritikákat, gyászbeszédeket, újságcikkeket, elemzéseket és több írást az édesapjától is olvashatunk.
A kötetben Fekete Gyula és kortársai egymás után elevenítik fel a sárospataki éveket, az újságírói és írói pályakezdést, az 56-os forradalmat, az írópereket. Elemzik fantasztikus regényét, a Triszexet, gyermekverseit, lélektani regényét, A fiatalasszonyt, valamint a Leányszöktetés című elbeszélését és publicisztikáit tartalmazó kötetét, a Száz korty tengert.
Kiderül, hogyan született meg a forgatókönyv a Fagyosszentek című filmhez, és miért Az orvos halála című regénye aratta a legnagyobb sikert, amely 1963-ban jelent meg. Arról is szó esik, hogyan dolgozott együtt a fiával közösen írt Csendes ellenforradalom című, esszéket, vitairatokat tartalmazó könyvön.
Figyelemre méltó a Rendszerváltók című sorozatba az íróval készült interjú. Fekete kifejti véleményét a diktatúráról, az irodalmi körökről és az olvasómozgalomról. Színes egyéniség volt, aki közíróként és gondolkodó emberként sorskérdéseket vetett fel.
Fiatalkora óta izgatták társadalmunk mindennapjai, köz- és magánéletünk gondjai. Meglátása szerint „a népesedés kérdése nem magánügy, hanem nemzeti és közös ügy!”. Írásaiban rendszeresen foglalkozott a drámai népességfogyással. Meghatározó szerepe volt abban, hogy 1967-ben bevezették a gyermekgondozási segélyt. Fekete Gyula célokért küzdő ember volt. Ő hívta létre „a hiteles emberek testületét”, a Százak Tanácsát. Életét és munkásságát egy cél vezérelte: a magyarság megmaradása. Érdekes, ahogy magáról vallott: „Negyven-egynéhány év óta írok, beszélek a falnak. Bár visszhangzott eleinte, igaz, ritkán egyetértéssel, annál szaporábban határozott visszautasítással.
Nem is csak nacionalistának bélyegeztek meg, de fasisztának, amikor lelepleződtem, hogy alattomban azt számolgatom, hányan születnek, s hányan halnak meg Magyarországon. Előttem tucatnyi egykori kritika a mintegy félszáz közül.
Hevenyészett leltár, csupán a tömörebb minősítésekről: »nacionalista«, »moralista«, »nép- és fajtamegváltó«, »demagóg«, »kokárdás«, »fajmagyar«, »embertenyészet«. Újságírógyakornokok rajtam köszörülték a tollukat. Túlságosan engem igazolt azóta az idő: mondhatok, írhatok most már akármit, a világűr fagyos csendje, némasága ölel körül és fojtogat.” Érdemes ízlelgetni Fekete Gyula gondolatait.
Borítókép: Fekete Gyula író 1963-ban (Forrás: Fortepan/Hunyady József)
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.