A Balti-tenger partján fekvő 15 ezer négyzetkilométeres kalinyingrádi térség – amelynek nagysága három magyar megyével vethető össze – Oroszország területe. Lengyelország és Litvánia közé van beékelődve, így az anyaországnak nincs szárazföldi határa Kalinyingrád térséggel, amelyet több mint egymillióan laknak, ennek fele Kalinyingrádban. A legközelebbi orosz város hatszáz, Moszkva ezerkétszáz kilométerre van tőle. Oroszország tengeren és légi úton el tudja érni ma is, a vasúti és közúti korridor, a Suwalki-folyosó, amely 104 kilométer hosszú, használatáról pedig nemzetközi szerződés rendelkezik. Az Oroszországból idevezető útvonalak túlnyomó többsége Fehéroroszországot szeli keresztül, ez a Kremlnek nem okoz különösebb gondot, most dolgozzák ki a két ország államszövetségének elemeit.
De miként került az egykori porosz koronázóváros és vidéke, amelyet évszázadokon át csak Königsbergnek hívtak, az orosz állam tulajdonába?
A várost 1255-ben alapította a Német Lovagrend, amely többször is részt vett a szentföldi keresztes háborúban. Több helyen kerestek helyet a lovagrendi államnak, például a Magyar Királyság területén, végül II. Frigyes német-római császártól szolgálataikért cserébe megkapták a balti-tengerparti részt. A teuton lovagok a pogány porosz törzsek leigázásáért és keresztény megtérítéséért kapták meg a Prégel folyó torkolatvidékét, ahol Kelet-Poroszországban biztosították az uralmukat. A rimini aranybulla kimondta, hogy a Német-római Császárságtól független állam jött létre. A lovagrendi állam már megalapításától az egész földrészen különleges politikai képződmény volt: egyszerre világi és egyházi berendezkedésű, német és európai. IX. Gergely pápa 1234-ben született bullájában leszögezte, hogy a Német Lovagrend „örökre” a birtokosa a területnek. Előbb fából építettek erődöt, majd kővár vette át helyét. Állítólag a baltikumi keresztes hadjáratban részt vevő II. Ottokár cseh király itt pihent meg, azt követően kezdék el „királyhegynek”, azaz Königsbergnek nevezni.
A gyéren lakott területre jelentős számban érkeztek Pfalzból és a Rajna vidékéről német telepesek. 1340-ben csatlakoztak a Hanza-városok szövetségéhez, a balti-tengeri kikötő és a kereskedelem megalapozta a város jólétét. Ám a porosz városok és a nemesség szövetséget kötött, és a XV. század közepén, a 13 éves háborúban megszabadultak a lovagok uralmától, akiknek csak Königsberg vára maradt. Poroszország meghatározó városává vált a virágzó Königsberg, 1701-től porosz koronázóváros, az egész térség kereskedelmi és kulturális központja volt. A protestáns vallás hódított, Európa számos országából itt találtak menedékre a református hívők. Virágzott a kulturális élet, a város egyeteme híres volt, számos színház működött. A XVIII. században itt tevékenykedett Immanuel Kant filozófus, aki soha nem hagyta el ezt a tájat.
Ez a század volt Königsberg aranykora.
Poroszország részvételével 1871-ben megalakult a Német Császárság, amely később elvesztette az első világháborút. Ám a győztesekkel folytatott versailles-i béketárgyalások során megtarthatta a königsbergi enklávét. A danzigi folyosón – Lengyelországon keresztül – biztosították a szárazföldi megközelítést Németországnak. Ennek a folyosónak a használata is ürügyként szerepelt Berlin követelései közt, amikor 1939-ben megindította a második világháborút. A harcok végéhez közeledve, 1944 nyarának utolsó napjaiban az angol bombázók két támadásban porig rombolták Königsberg központját. A hetvenezer német katona azonban kitartott, a szovjet Vörös Hadsereg csak a rákövetkező év áprilisának végén jelenthette Sztálinnak a város teljes elfoglalását. A potsdami tárgyalásokon a Szovjetunió megkapta az enklávé ellenőrzési jogát, így a terület Moszkva birtokává vált. A szovjetek minden erejükkel azon munkálkodtak, hogy eltöröljék a német múltat: Sztálin elhunyt miniszterelnökéről azonnal Kalinyingrádra keresztelte át a várost, a megmaradt lakosságot száműzték a Szovjetunió keleti köztársaságaiba, aki szerencsésebb volt, az az NDK-ban találhatta magát. 1969-ben Leonyid Brezsnyev pártfőtitkár személyes parancsára felrobbantották a königsbergi kastély romokban álló maradványát, amelyet az SZKP vezére „a porosz militarizmus vásott fogának” nevezett.