Észak-Korea az elmúlt néhány évben nem keveset költött arra, hogy kriptovalutát lopjon, s ezzel világszerte jelentős hekkerfenyegetést jelentsen. Az erőfeszítést siker koronázta: idén márciusban az eddigi egyik legnagyobb kriptovaluta-rablást hajtotta végre, amellyel csaknem 615 millió dollár értékű ether nevű virtuális pénzre tett szert, állítja az amerikai pénzügyminisztérium.
A kriptovaluták árfolyamának májusban elindult hirtelen esése – karöltve a globális gazdasági recesszióval – azonban alaposan lassíthatja a phenjani rezsim fegyverkezési programját, mivel a lopáson kívül csak korlátozott mértékben tud kereskedelemből számottevő nyugati devizához jutni.
Dél-koreai kormányforrások szerint a zuhanás a lehető legrosszabbkor jött, nevezetesen Észak-Korea sorozatos rakétatesztjei közepette. Becslések szerint az északi szomszéd erre a célra eddig 620 millió dollárt költött ebben az évben, s gazdasági válság ide vagy oda, Phenjan készül az atomrakétatesztek felújítására is.
Az észak-koreai kriptovaluta-mozgásokat figyelő New York-i Chainalysis blokkláncelemző cég úgy véli, hogy a 2017 és 2021 között 49 kibertámadás alkalmával lopott régebbi, még mosatlan állomány értéke az év eleje óta 170 millió dollárról 65 millióra zsugorodott.
További balszerencse, hogy egy 2021-es rablásból származó, több tízmillió dolláros készpénzállomány nyolcvan-nyolcvanöt százaléka elolvadt az elmúlt néhány hét alatt, s mindössze tízmillió maradt a kasszában. Az észak-koreai külügyminisztérium persze tagadja a hekkertámadásokat, s az erről szóló híresztelést amerikai propagandának tartja.