A merényletet követő első lapszámuk közel nyolcmillió példányban és hat nyelven jelent meg, ezzel összesen mintegy harmincmillió euró bevételt és kétszázezer új előfizetőt nyerve. A hetilap kapcsán Emmanuel Macron francia államfő 2020 végén úgy fogalmazott: „Franciaországban a lelkiismereti szabadság része az istenkáromlás szabadsága is. Itt bárkit és bármit lehet kritizálni.”
Hét éve történt, de sokan élénken emlékeznek arra a 2015. január 7-ei napra, amikor a Said és Chérif Kouachi testvérpár tizenkét embert megölve és tizenegyet megsebesítve terrortámadást hajtott végre a francia szatirikus lap párizsi épületében. A szokásos szerda délelőtti szerkesztőségi megbeszélésre rontottak be a terroristák golyóálló mellényben és talpig fegyverben. Öt percig tartott a vérengzés.
A túlélők elmondása alapján a támadás közben az elkövetők az „Allah akbar” (Isten a leghatalmasabb) és a „Megfizettek, mert sértegettétek a prófétát!” jelszavakat kiabálták.
Míg a terrortámadás után „Megbosszultuk Mohamed prófétát!” és „Megöltük a Charlie Hebdót!” skandálták örömittasan. A Kouachi fivérek a szatirikus lap egy korábbi, Mohamed prófétát ábrázoló karikatúrájával magyarázták a merényletet, amely szerintük megsértette az iszlámot.
Noha a 2015. januári terrortámadások elkövetőit a rendőrség megölte, a nyomozati munka kiderítette, hogy a vérengzés előkészítésében összesen tizennégy tettestársuk volt. Őket 2020 őszén Párizsban állították bíróság elé, terrorista bűnszövetségben való részvétel vádjával. A legtöbb vádlottat enyhébb bűncselekmények miatt pár év, míg néhányukat a maximálisan kiszabható harminc év szabadságvesztésre ítélték el 2020 decemberében.
Köztük volt a francia–török állampolgárságú Ali Riza Polat, aki a kóser boltban gyilkoló Coulibaly „jobbkeze” volt, de fegyverek beszerzésével segítette a Kouachi fivéreket is. Amar Ramdanit szintén a támadókkal való összeesküvéssel vádolták meg, őt húsz év szabadságvesztésre ítélték. Polat a bíróság előtt elismerte, hogy részt vett különböző „csalásokban”, de tagadta, hogy tudott volna arról, hogy az Iszlám Államnak hűséget esküdő Coulibaly és társai mit terveztek.
Valamennyi vádlott tagadta, hogy részt vettek volna a támadásokban, illetve visszautasították a radikalizálódás vádját is.
– Ez a per az utolsó lehetőség a támadások által túlterhelt igazságszolgáltatási rendszer hibáinak a kijavítására és Polat úr szerepének a tisztázására, akit terrorizmusban való közreműködéssel jogtalanul vádoltak meg – mondta a napokban kezdetét vevő tárgyalás kapcsán a gyanúsított ügyvédje. A védő két éve még „frusztráltnak” nevezte a bírákat, mert szerinte miután a valódi elkövetőket nem tudják elszámoltatni, így „védencén állnának bosszút”. Polat és Ramdani most arra kéri a bíróságot, hogy vizsgálják meg azokat a dokumentumokat, amelyeket szerintük figyelmen kívül hagytak az eljárás során.
– Ezeknek a bűncselekményeknek politikai és ideológiai céljaik voltak, az elkövetők pedig nem voltak „magányos farkasok” – mondta a párizsi bíróságon a tárgyalás megnyitása előtt Richard Malka, a Charlie Hebdót képviselő ügyvéd.