Egy texasi férfi délután hazatér a munkából, és az előszobától a nappaliig kamerázza a pusztítást: szétszedett párnák, kivégzett takarók cafatjai szerteszét, feltúrt szemetes. Az étkezőasztal alatt egy megbánó tekintetű labrador reszketve húzza össze magát, amikor gazdája számon kéri: ki a felelős ezért a kuplerájért? Te voltál, Jack? Mit csináltál?!
A videó még hosszú másodpercekig mutatja, amint a kutya csapott fülekkel, a száját idegesen nyalogatva meghunyászkodik, lefekszik, csóválja a farkát, miközben gazdája dorgálja, végül pedig mindezt felteszi a TikTokra. Lájkok ezrei röppennek, a kommentek tanúsága szerint pedig a nézők rettentően jól szórakoznak Jack bűnbánatán. Kevésbé ismert tény, hogy a csínytevésen kapott kutya ábrázata megtévesztő: noha a kutyatartók többsége szerint az állatok ilyenkor azért húzzák be fülüket-farkukat, mert lelkiismeret-furdalás gyötri őket, a szakemberek szerint ez nem így van.
Az állati érzelmek kutatása még ugyan gyerekcipőben jár, de sokszor előfordul, hogy a saját érzelmeinket vetítjük ki a kutyánkra még akkor is, ha azt az eb nem éli át. Erre a következtetésre jutott például a téma legnagyobb szaktekintélyének tartott Alexandra Horowitz, a Columbia Egyetemhez tartozó Barnard College pszichológus egyetemi tanára is.
Horowitz 2009-es tanulmányában hívta fel a figyelmet: a számonkérésre adott válaszreakció nem más, mint a félelem megnyilvánulása, a kutyák bűnbánó tekintete tehát nem a bocsánatkérés jele, hanem azért hunyászkodnak meg, mert nem akarnak konfliktusba kerülni a gazdájukkal – nehogy esetleg bántsák őket. Kevésbé cuki a ránk zúduló leszidós videók cunamija, ha tudjuk, hogy valójában rettegő állatokon nevetgélünk, nem igaz?
Egy új jelentés például egyenesen arra kéri a közösségi média platformjait, hogy fokozottan figyeljenek tartalmaikra, mivel kiderült: a felhasználók fizikailag és szexuálisan is bántalmaztak állatokat.