Szűzpecsenyéhez kékfrankos vagy cabernet franc illik jobban? Ezt kérdezi valaki a világhálón egy jónevű borásztól. Mit lehet erre szakszerűen felelni? Ha ad magára a megszólított, mindenképp felel valamit a kulináris élvezet tervezőjének. Már a kérdés sugallja, hogy nem teljesen amatőr a kérdező, mert leszűkítette a dilemmát két komponensre. Ha nincs is megfellebbezhetetlen válasz, hazardírozzunk!
Én – mint borászati kérdésekben garantáltan szakavatatlan – szemrebbenés nélkül a cabernet mellett tenném le szavazatom. És hajlandó lennék tartani magam e választáshoz egészen a máglyákig. (Na jó, a máglyarakásig.) Azt gondolom, nem kockáztatok sokat, mert lelkem mélyén dereng a megvesztegethetetlen meggyőződés, hogy valójában nem lehet e kérdésben csúfosan rosszul dönteni.
Semmiképpen nem venném azonban félvállról az ízlésbeli aggályokat. Ha az érzékletesség világában – mondhatjuk tiszteletet parancsolóbban esztétikának is – a tökéletes harmóniára törekszünk, nem érhetjük be hebehurgya, hevenyészett válaszokkal.
(Már amennyiben a bor rangjához ragaszkodunk, s ezáltal saját ízlésbeli presztízsünkhöz.) Bizonyos borokhoz fel kell nőnünk, már amennyiben ez sorsunk része. Én például megértem azokat, akik nem tegeződnek bizonyos évjáratokkal. Vannak méltóságok, amelyek nem követelik a respektust, mégpedig azért, mert bizonyos szint fölött ez magától értetődő. De ezt csak azok érzik, akik a nemességet nemcsak értik, de át is élik.