Tisztán látszik, hogy a diplomáciai tevékenységek felgyorsultak, és a Belgrádra nehezedő nyomás egyre növekszik – értékelte a szerb–koszovói rendezés körüli helyzetet Ana Brnabics szerb miniszterelnök. Való igaz, a tavaly ősszel és év végén pattanásig feszülő ellentét csillapodása után az elmúlt hetekben a tárgyalások kaptak egyre nagyobb teret az uniós vezetők, az Egyesült Államok, valamint Szerbia és Koszovó között. Egyre többször kerül elő a médiában, nyilatkozatokban a német–francia javaslat néven emlegetett kerettervezet is, mely jelenleg úgy tűnik, hogy a két ország közti kapcsolatok rendezésére hivatott számtalan megállapodás, tervezet közül kiemelkedő lehet, ami azok sikerességét illeti.
Hogy mit is tartalmaz a javaslat? Erről keveset lehet tudni, tekintve, hogy hivatalosan még nem mutatták be annak elemeit, csak az érintett vezetők nyilatkozataiból, valamint a tervezet tavaly ősszel kiszivárogtatott verziójából következtethetünk annak részleteire.
Ez utóbbi szerint a két ország közti rendezésnek a felek kölcsönös európai uniós csatlakozási törekvéseinek mentén kell végbemennie, tiszteletben kell tartaniuk egymás területi integritását a mostani határok megerősítésével, vitás ügyeiket pedig csakis békés úton rendezhetik egymás közt.
Alekszandar Vucsics szerb elnök akkor úgy nyilatkozott, a javaslat értelmében Szerbiának nem szabad tovább akadályoznia Koszovó nemzetközi szervezetekbe történő felvételét, cserébe Belgrád jelentős pénzügyi támogatásban részesülne, valamint felgyorsítanák Szerbia uniós csatlakozási folyamatát. Ezzel szemben Donika Gervalla koszovói külügyminiszter arról beszélt, hogy a javaslat ennyire konkrét dolgokat nem tartalmazott, inkább csak egy keretet biztosítana a további tárgyalásokhoz.