Mely országokban ösztönzik az apákat arra, hogy kivegyék a fizetett apasági szabadságot?
Az Egyesült Államokban az elmúlt ötven évben megháromszorozódott az az idő, amit az apák gyermekeik gondozására fordítottak. A gyermeknevelésben való részvételük növekedése még kifejezettebb azokban az országokban, amelyek megemelték a fizetett apasági szabadságot, például Németországban, Spanyolországban, Svédországban és Izlandon.
Magyarországon 2022-ben a fizetett apasági szabadság mértéke öt nap. Jövő év januártól már változhat a munka törvénykönyve, így öt- helyett már tíznapos apaszabadságot lehetne igénybe venni.
A fizetett apasági szabadság utólag, visszamenőlegesen is kérhető, például abban az esetben, ha időközben a férfi elvált. Tehát az apát megillető pótszabadság figyelembevételekor nem bír jelentőséggel az apa családi állapota, és az egy háztartásban történő nevelés sem feltétel – írja a VG.
Milyen előnyei vannak a gyermek számára, ha az apák is egyre jobban belevonódnak a gyermeknevelésbe?
Az eredmény egyértelmű: egyre több kutatás szerint a gyerekek nevelésében aktív apák utódai egészségesebbek és a tanulásban is jobban teljesítenek.
Annak ellenére, hogy az apák növekvő mértékben vesznek részt a gyermekek gondozásában, meglepően kevés kutatás foglalkozik azzal, hogy ez a szerep hogyan hat rájuk. A szülővé válás minden érintett számára új helyzet.
A várandós nők esetében a terhességgel összefüggő változások segítenek megmagyarázni, miért strukturálódhat át a kismama agya. A közelmúltban végzett kutatások mágneses rezonancia segítségével nagy léptékű változásokat azonosítottak a nők agyának anatómiájában a terhesség előtt és után.
A 2016-ban közzétett vizsgálat szerint a bekövetkezett változások legalább két évig fennmaradtak. Az agyban a terhesség alatt végbemenő eltérések a serdülőkori változásokhoz hasonlóak.