idezojelek

Homoszexuális toplista

Miért lenne valaki jobb muzsikus, amennyiben leszbikus vagy meleg?

Ditzendy Attila avatarja
Ditzendy Attila
Cikk kép: undefined
2021. 08. 18. 14:59

Ülök a fotelben, és elhűlve olvasgatok egy 15 évvel ezelőtti, 2006-os nagylemez toplistát, amelyen „minden idők legjobb tíz meleg albumát” állították sorba. Tulajdonképpen a fenét se érdekli, ha valaki a pophoz, rockhoz teljesen méltatlan szempont alapján listázgat előadókat, zenekarokat. Tegye otthon, a négy fal között. Mint teszik tapintatos homoszexuálisok. Ám esetünkben nem zenei szakírók, hanem a kevéssé tapintatos Attitude magazin szerkesztői listáztak. Mondanám, hogy nem zenei szempontok alapján, ám őszintén szólva, fogalmam sincs, miféle szempontok alapján kerülhetett valaki a tíz legjobb meleg album alkotóinak sorába.

A „meleg férfiak luxus életmódmagazinja” – így hirdeti magát a cirka 2500 forintos termék – vélelmezem, ízlésformáló, irányadó, véleményformáló szerepet igyekszik vinni. Mindenesetre erről árulkodik a lista, amely majd minden generáció ízlését lefedi.

Felmerül a kérdés: miért lenne valaki jobb muzsikus, amennyiben homoszexuális? Vagy éppen miért lenne rosszabb, ha normális szexuális életet él? Genderprofesszorokon kívül, minden épeszű ember azt válaszolná: semmi köze a szexuális szokásoknak a zenei tehetséghez.

Ezt maga a homoszexuális életformát népszerűsítő lap bizonyítja azzal, hogy listája első helyén Scissor Sisters: I was Scissor Sisters című, általam eddig sose hallott lemeze szerepel. Milyen is a véletlen – ami nem létezik –, e bemutatkozó korongjuk után, amely az Egyesült Királyságban 2004-ben a legkelendőbb album volt, éppen 2006-ban jöttek elő új anyaggal, amikor is a homoszexuális magazin címlapján szerepeltek. Eme üzleti okosságtól még lehetne, az édesanyjuk barátját feldaraboló, Linda és Charlotte Mulhall sajtóbeli nevét, azaz ollós nővérek elnevezést viselő együttes nagyon jó kis zenekar, de nem az. Elég meghallgatni a Pink Floyd korszakos, Comfortably Numb-jának feldolgozását, hogy feszülten öklözzük szét a laptop monitorját, amint a két nőnek maszkírozott homoszexuális férfi, fejhangon gajdolja a kivételes szerzeményt.

A második helyezett valódi talány. Biztos teljesen fogalmatlan vagyok, de sejtésem sincs arról, miért lenne az ABBA homoszexuális csapat? Márpedig 1976-os befutó (s éppen 2006-ban újra kiadott) lemezük, az Arrival rákerült a listára. Hogy a Dancing Queen, a Knowing Me, Knowing You vagy a Money miatt? Tudja az ördög. De őt nem kérdezzük. Dobogós még a Vauxhall and I, Morrissey-től. Bár a brit pop jeles művelője önéletrajzi könyvében sajnálkozik, amiért nem homoszexuális, egykori zenekara, a The Smith borítói ellenben efféle felvételekkel kínálták magukat a lemezboltok kirakataiban.

Miként az utolsó helyezett David Bowie, a The Man Who Sold The World korongja tasakján női kosztümben hever hanyagul egy kanapén. A cím, miszerint: az ember, aki eladta a világot, ismeretében a kép elgondolkodtató jelentést nyer. Amúgy Bowie, aki a 70-es években homoszexualitásával kérkedett, később bevallotta: nem mondott igazat.

David Bowie cselekedete érthetőbb, amennyiben tudjuk, hogy Angliában és Walesben 1967-ben, Skóciában 1980-ban, Észak-Írországban 1982-ben törölték el a törvényt, amely bűncselekménynek minősítette a férfiak homoszexuális kapcsolatát, s ami alapján 49 ezer embert ítéltek el. Persze a listán szerepelnek egyértelmű előadók, George Michael vagy a Frankie Goes To Hollywood, mely utóbbi tagjai hangosan hivalkodtak homoszexualitásukkal. Tulajdonképpen ők indították újra a közbeszédben e szexuális szokás újraértelmezését. Mondhatni, divatba hozták a nyolcvanas években a homoszexualitást. 

No de, a listázott három kiváló énekesnő szerepeltetése szintén rejtély. Madonna, Kylie Minogue, Donna Summer. Minden valamirevaló zenei listán megérdemelt hellyel bírnak ők, ugyanakkor koruk szexbálványairól van szó. Meglehet, azért kellettek a homoszexuális magazin szerkesztőinek, hogy megpróbálják átcsábítani a normális irányába fejlődő, párnájuk alatt Madonna, Kylie Minogue, Donna Summer fényképeit rejtegető kamaszokat. Manapság pedig már szemérmetlenül, agresszíven kampányolnak, amikor nőnek öltözött férfiak rázzák alfelüket csodálkozó óvodások gyűrűjében, faggatva a kicsiket: ki akar drag queen lenni nagykorában?

Ha az összes Poszt-traumát látni szeretné, kattintson IDE!

Borítókép: Marcel Antonisse/ANP/ANP/AFP

VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right
Szentesi Zöldi László avatarja
Szentesi Zöldi László

Lucifer a végén mindig elszelel

Gajdics Ottó avatarja
Gajdics Ottó

Egy demens vénember jól szórakozik

Fricz Tamás avatarja
Fricz Tamás

A Nyugat ezt jól elszúrta!

Ambrus-Jobbágyi Zsófia avatarja
Ambrus-Jobbágyi Zsófia

Magyar Péter sötét történelmi időket idéz

A szerző további cikkei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.