idezojelek

Kemény üzenet Lendvai Ildikónak

Az egykori cenzor asszony nosztalgiázott egy kicsit, de szembejött a valóság.

Felhévizy Félix avatarja
Felhévizy Félix
Cikk kép: undefined
Fotó: Marjai János

Felhévizy Félix íróasztalán egy, még a dédnagyapjától örökölt Petőfi Sándort ábrázoló szobor díszelgett. Ez a kis bronzszobrocska apáról fiúra szállt a hosszú évek során, mindenki nagy becsben tartotta és büszkén őrizte, annak ellenére, hogy nem egy híres szobrász alkotása volt. Felhévizy mind a mai napig emlékszik arra a napra, amikor megkapta a szobrot édesapjától. A tizennyolcadik születésnapja volt akkor, amikor az alábbi atyai mondatok elhangzottak:

– Kedves fiam, most, hogy tizennyolc éves lettél szeretném neked ajándékozni ezt a Petőfi-szobrot, amit én is az édesapámtól kaptam annak idején. Ez a kis tárgy szimbólum. A költőóriás, Petőfi Sándor szobra, aki a szabadság költője volt, hozzon szerencsét neked, fiam az életed során.

Minden egyes alkalommal, amikor Felhévizy ránéz az íróasztalán lévő szoborra, ezek a szavak jutnak az eszébe. 

Petőfi Sándor szobrának kicsinyített, hű mása áll Felhévizy Félix íróasztalán. Fotó: Wikipédia

Az pedig, hogy Petőfi személye előtérbe került, nem másért történt, mert a baloldal hangosan hisztériázni kezdett azon, hogy Most, vagy soha! címmel történelmi filmet forgatnak Rákay Philipék. Az verte ki a biztosítékot az egyébként mindig toleráns és a kultúra ügyét módfelett szívükön viselő ballibeknél, hogy Rákay Phillip alkotócsapatával a magyar filmtörténet egyik legnagyobb támogatását elnyerve, 4,5 milliárd forintot kapott a Petőfi-bicentenáriumra időzített alkotásra. Természetesen ez csupán a mézesmadzag. A pénzre való hivatkozással próbálják befolyásolni a közhangulatot, és a saját szavazóikat tovább hergelni a kormány ellen. A valós indok sokkal inkább az, hogy mindent zsigerből gyűlölnek, aminek bármi köze is van a magyar nemzethez, Magyarország kultúrájához, hagyományaihoz, értékeihez. 

Petőfit különösen nem szeretik, mert hiába próbálták a kommunista propagandisták baloldali forradalmárként integrálni a diktatúra kulturális programjába, kudarcot vallottak. 

Petőfi Sándor megmaradt a magyar szabadság hírnökének. Ezért nagyon is időszerű róla filmet forgatni, hiszen a várt nagy ívű történelmi filmek nem készültek el a rendszerváltás után. Az alacsony költségvetésű Honfoglalás (1996) és a Sacra Corona (2001) mellett egyedül a Hídembert (2002) lehet pozitív példaként említeni. 

A Hídember után, végre ismét nagy ívű történelmi film készül. Fotó: Mafab

Adós a magyar filmművészet a csodálatos magyar történelem megfilmesítésével. Örülni kellene annak – politikai oldaltól függetlenül –, hogy végre létrejöhet egy ilyen alkotás. De sajnos a baloldal ezúttal sem nyugszik, és támadásba kezdett. Természetesen Lendvai Ildikó is ráharapott a témára, Facebook-oldalára az alábbi bejegyzést tette ki:

„Rákay Philip interjút adott a 4,5 milliárdos gigatámogatásban részesülő filmjéről. Elmondja, hogy már Vajna idején is nyújtott be filmterveket, de – idézem – »akkor úgy dobtak ki, mint azt a bizonyos macskát«. Nem tartozik a kedvenceim közé, de azért ez a Vajna tudott valamit. Aztán folytatja: a filmjük a Petőfi-év »fontos koronaékköve lehet«. Az más, akkor lehet, hogy mégis megéri a 4,5 milliárdot meg ami még rájön. Különben soha nem látnánk ékkövet faragó macskát.”

A szocik hajdanvolt nagyasszonya most sem hazudtolta meg magát, hiszen mint egykori főcenzor eljátszott magában a gondolattal, hogy még mindig ő dönt, mit lehet és mit nem és a régi szép idők emlékét felidézve nosztalgiázott egy kicsit. Gondolatban ráütötte – olcsó parfümtől illatozó irodájában, amelyet természetesen Marx, Engels és Lenin képei díszítettek – az ELUTASÍTVA pecsétet a Petőfi-film beadott kérvényére, majd felvette dzsörzékabátját és elegánsan hazaindult, mint aki jól végezte dolgát. Ma már nem így mennek a dolgok, de a Facebookon bárki hozzászólhat gyakorlatilag bármihez. Az mindenesetre érdekes, hogy egyszeriben Vajna már pozitív lett Ildikó posztjában, pedig emlékszem, hogy a baloldal, amíg élt, kígyót-békát kiáltott rá. De hát változnak az idők. 

Egyvalami azonban nem változik, a baloldal mindig kikészül, ha bármi olyan dolog épül, készül, ami a magyar nemzettudatot, az összetartozást erősíti, legyen az egy világraszóló sportesemény, egy gyönyörű épület vagy éppen egy nagy ívű történelmi film. 

Az pedig, hogy a baloldal horror összegnek nevezi a filmre adott állami támogatás összegét, nagyon súlyos csúsztatás, hiszen Rákay Phillip maga mondta el az Indexnek adott interjújában, hogy mi is a valóság.

 „[...] Mi ebből az összegből ráadásul felépítjük az egyik legnagyobb díszletvárost Magyarországon, ami természetesen állami tulajdonban marad, és amit évtizedeken keresztül bármelyik angol, amerikai vagy akár magyar produkció kibérelhet majd az NFI-től, ha mondjuk XIX. századi Párizst, Londont, Prágát, Bécset vagy Pest-Budát szeretne forgatni.”

– Ha én baloldali kampánytanácsadó lennék, mindenképpen a következő, meglehetősen kemény üzenetet küldeném a baloldalnak és természetesen Lendvai Ildikónak is, hogy jobban teszik, ha megnyugszanak szépen és együtt örülnek a nemzettel a készülő új történelmi film kapcsán, mert az ilyen és ehhez hasonló kirohanásokkal bizony csak a Fidesz szekerét tolják. De mivel nem vagyok sem baloldali, sem pedig kampánytanácsadó, így csak mosolygok a Lendvai Ildikó-félék posztjain – elmélkedett magában Felhévizy és gyengéden megtörölgette az asztalán büszkén díszelgő Petőfi-szobrot.

Borítókép: Mécs Imre volt országgyűlési képviselő fényképezi Lendvai Ildikót, a Magyar Szocialista Párt volt elnökét Mandur László Faltól falig című fotókiállításának megnyitóján az Örkény Könyvesbolt Cultiris Galériájában 2015. május 13-án (Fotó: MTI/Marjai János)

Ha az összes Poszt-traumát látni szeretné, kattintson IDE!

VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right
Huth Gergely avatarja
Huth Gergely

Rendszerszintű korrupció nincs is

Novák Miklós avatarja
Novák Miklós

Keleti Ágnes és Tarantino elmaradt találkozása

Szőcs László avatarja
Szőcs László

Nácikártya cinkelt lapokkal

Sitkei Levente avatarja
Sitkei Levente

Elon Musk, a világ legszabadabb embere

A szerző további cikkei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.