Ha áttekintjük a nemzetközileg ismert és szeretett sörtípusokat nem egy közülük alapvetően a téli időnek, a kevesebb napsütéssel járó, hidegebb hónapoknak a nedűje. Minden ekkor fogyasztott sörre igaz, hogy magasabb alkohol- és beltartalmúak, általában sötétebb színűek, és ízükben sokkal gazdagabbak a nyáron fogyasztott társaikkal szemben. A téli bezárkózással, pattogó tűzzel, és a kinti farkasordító hideggel ösztönösen asszociálunk valamire, amit lassan kortyolgatunk, és amely felmelegít. Ezt a koncepciót támogatják azok a télies tételek, amelyeket most alaposabban megnézünk, kitekintve e sörök történelmére is.
Erősebb söröket az emberiség mindig is szeretett fogyasztani, bár ezek előállítása nem volt mindig egyértelmű,
hisz magas alkoholt több gabonából lehetett kihozni, ha csak nem mézzel vagy más cukros alapanyaggal támogatták meg a söröket (pl. nyírfavíz), a sűrűbb cefre pedig technológiailag kihívások elé állíthatta bizonyos korokban a sörfőzőket. Éppen ezért a legtöbb, ma is ismert és szeretett, tisztán gabona alapra építkező erős sör a 16–19. század között alakult ki.
A baksöröket először az 1300-as években a német Einbeck városában főzték. Maga az elnevezés (bak) magyarázata nagyon sokrétű. Egyesek a városnév és a német bock azaz bakkecske összemosására gyanakszanak, míg mások az akkoriban használt korsó német-francia elnevezését (bocal, magyarul bokály) látják a sörnév mögött, amely a magyarba a kecskére utalva lett baksör a 19. század második felében főleg a kőbányai sörfőzdék hathatós közreműködése révén.
Az einbecki sörök a középkorban a helyi jól szervezett minőségbiztosítási rendszer miatt voltak nagyon kedvelt, messzi földön híres tételek. Minden városi polgárnak szabad volt sört főzni, de a város adta ehhez a sörfőző eszközöket és a szakképzett sörfőzőt, így garantálták az állandó minőséget. Az Einbeckből bajor földre terjedő baksörökre viszont már az volt a jellemző, hogy erősebbre is főzték, mint az egyszerű ivósöröket, és főleg márciusban készítették, melyet májusban (Úrnapján) szolgáltak fel, különböző céhes összejöveteleken. A baksör alapvetően malátacentrikus, alacsonyan komlózott (tehát a sör íze inkább az édes irányba mozdul el, semmint a keserű ízekkel létrehozható harmónia felé).