Nomen est omen: a kézdivásárhelyi Céhes pizzéria

Huszonegy pizzavariánst kínálnak, helyben sült pizzatésztából készült szendvicseket, salátákat és nyolcféle desszertet.

2025. 02. 02. 16:54
A szerző felvétele
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kézdivásárhely megejtő szépségű, sok évszázados múltra visszatekintő főteréről már több ízben szóltam e rovatban. Hadd adjam át a szót most Orbán Balázsnak, aki érzékletesen írja le a város egyik legfőbb jellegzetességének számító udvartereket: „A város középpontján van hosszukás négyszög piacza, ennek délnyugati szögletében a reformátusok csinos és terjedelmes temploma, s néhány csinos ház (…). Hanem a mi az idegent meglepi, az azon sajátságos és csakis a legrégibb székely városoknál (…) észlelhető épitési modor, miszerint minden udvar egyszersmind utcza is – vagy inkább sikátor – mely egy hátulsó utczával van összefüggésben. Az ily sikátorok sürün egymáshoz épült, többnyire földszinti házakkal vannak szegélyezve; ily udvar-utczák vannak mindenütt a piaczon és a város más részeiben is, és azért K.-Vásárhelynek népességéhez arányitva kiterjedése csekély. Ezen udvar-utczákon – ha oda behatolsz – mindenütt szorgalmat és tisztaságot találsz, rend és jóllét jelei mutatkoznak, s ha ott a lelkes tekintetü, rendszerint mártialis termetü polgárokkal találkozik az ember, „adjon Isten jobb napokat” köszöntéssel üdvözlik őt.” 

A Székelyföld leírását a szerző hat kötetben, 1868 és 1873 között adta közre, öröm látni, hogy a város hangulata azóta sem változott, mint ahogy lakóinak kedélyessége, szorgalma és vendégszeretete sem. 

Úgy hozta a Sors, hogy rokoni és baráti szálak egyaránt kötnek Kézdi-székhez, így közelről figyelhettem a város vendéglátásának lassú, de biztos fejlődését, a legszélesebb borválasztékot és legigényesebb ételeket kínáló Jazz bisztró megnyitását, amit a Jazz café követett a Borudvar kiképezésével párhuzamosan, a remek „Belly Food” nevű burgerező, az új hullámos „Süti Éden” cukrászda s a Tiltott Csíki Manufaktúra márkasörözőjének megindulását. Utóbbiban tavaly novemberben korrekt lazacburgert ettem a frissen csapolt sör mellé. 

A minap ismét Kézdivásárhelyre vezetett az utam, így jutottam el a tavaly nyitott Céhes pizzázóba. Merő véletlenségből, a központban sétálgatva. Sajnos épp akkor fejeztük be a kiadós székelyes reggelinket vendéglátómnál, így a pizzát elvitelre kértem, de nyilván helyben is megkóstoltam, hisz a pizza akkor adja a maximális élményt, amikor az asztalra kerül. 

A szerző felvétele

De ne szaladjunk előre, nézzük előbb a vendégteret, amit a berámázott képekkel díszített, hangulatos nyerstéglás pincében alakítottak ki. 

A szerző felvétele

A beugrókban elhelyezett, hátulról megvilágított borospolcok egyedi atmoszférát kölcsönöznek a remek esztétikai érzékkel berendezett termeknek. 

A szerző felvétele

Rokonszenves, hogy a honlapról a népes csapat minden tagját megismerhetjük, feltették ugyanis mindenkinek a fényképét, nevét és funkcióját, kedves jellemzés kíséretében. Így megtudhatjuk, hogy a helyet Borconi Szedressy Emil és Kelemen Julianna alapította, Zoltán András a menedzser, Kovács Jolán, György Kovács Anikó, Erdei Attila és Váradi Tünde dolgozik itt szakácsként, továbbá Farkas Zsuzsa, Sinkler Kinga, Nagy Henrietta, Szász Angella, valamint Kovács Attila pincérként. Érhetetlen, hogy a honlap magyar variánsa miért adja meg az említettek nevét fordított, a román közhasználat szerinti sorrendben (értsd Tünde Váradi, Attila Erdei stb.) Hadd idézzek egyet a nyolc jellemzésből! Kovács Jolánról a következőket írják: „Jolán egykor a kenyérsütés mestere volt, de mostanra a pizzakészítésben találta meg új szenvedélyét. A kenyér iránti szeretetét és tapasztalatát most a pizzákba ülteti át, így minden egyes pizza a tradíció és az új ízek tökéletes kombinációja. Jolán számára a sütés mindig is több volt egyszerű munkánál – ez egy életre szóló szenvedély, amit most már a pizzákban élhet ki nap mint nap.” Nehéz jobb kedvcsinálót megfogalmazni.

 

Kínálnak 21 pizzavariánst, helyben sült pizzatésztából készült szendvicseket, salátákat és nyolcféle desszertet, melyek zöme fagyasztott termék, amint azt jelzik a honlapon is. Frissen készítve nutellás pizzát adnak. A pizzaleírásokból megtudjuk, hogy olasz Caputo lisztet használnak, hogy azon belül melyiket, az rejtve marad. 

Ez az első pizzéria a városban, ahol a pizzakészítés mesterségét tisztelettel és szakértelemmel kezelik. A „Céhes Pizza” egyedi koncepciója új szintre emeli a pizzakészítés művészetét, miközben mélyen gyökerezik a céhes hagyományokban

– olvasható a honlapon. A törekvés az autenticitásra érződik is a pizzaleírásokban és a feltétezésben, de azért csiszolnivaló akad. 

A Margherita pizza leírása fior di latte mozzarellát ígér, miközben a képen látszik, hogy pizza-mozzarellát használtak hozzá, hogy ne azzal kötekedjünk, hogy a képen a friss bazsalikomleveleket valamiért nem a pizzára szórták, hanem köré. 

A vegetariánus pizzán van koktélparadicsom, paprika, olívabogyó, kukorica, vöröshagyma, extra szűz olívaolaj és friss bazsalikom, melyek közül a kukoricát nyugodtan el lehetne hagyni, viszont illene rá grillezett cukkini és padlizsán. A csirkemell feltűnése az egyik pizzán teljességgel érthetetlen, még jó, hogy az ananászt mellőzték. Ezzel szemben viszont nem leltem a feltétek között a prosciutto crudo-t, a rukkolát s a szardellát, aminek igencsak lenne helye egy ilyen büszke krédóval bíró pizzériában. 

Kereken egy tucat minőségi bort kínálnak, egy prosecco-t leszámítva a küküllőmenti Zsidvén működő nagypincészettől, a Purcari nevű Moldova Köztársaságbeli birtoktól, valamint Sauska Krisztiántól. Ezek harmadát pohárral is adják. 13 sört tartanak az Asahi portfólióból, sajnos a Pilsner Urquell nincs közöttük. 

A töményitalok zömét a szokásos import tételekből válogatták össze, néhány grappa, limoncello elférne köztük. De ha már kínálnak whiskyt és tequilát, be lehetne listázni székely pálinkákat is. 

A kiszolgálás kedves, udvarias.

Egy „Dolce e picante” pizzát kértem, mely ízletes volt, a feltétek minősége korrekt. 

A szerző felvétele

A tésztája nem a klasszikus nápolyi stílusba illeszthető, ami egyébként nem baj. Tudatos döntés is lehet: a nápolyi pizza többet veszít a szállítás által a minőségéből, mint a trattoria zsánerű, márpedig a pizzériák zöme legalább annyira alapoz a kiszállításra, mint a helyben fogyasztásra. A tiramisu ízletes volt, állagra is meggyőző, mascarpone-ból készült úgy, ahogy illik, hozta az elvárt ízharmóniát, talán a cukrot lehetne visszafogni benne egy kicsit.

A szerző felvétele

A jelzett apró javítanivalókkal együtt bízvást ki lehet jelenteni, hogy a Céhes pizza regionálisan kiemelkedő egység, a „céhes városban” pedig kétségkívül a műfaj legjobbja. 

 

Elérhetőségek:

Céhes pizza

Kézdivásárhely, Gábor Áron tér 19.

Telefonszám: +40 367 802 802

Honlap: https://cehes.ro

E-mail-cím: [email protected]
 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.