A sportágban jelenleg tizenhárom olimpiai kvótával rendelkezünk. Kijutott Tokióba férfi- és a női kardcsapatunk, női tőrcsapatunk, valamint férfipárbajtőr egyéniben Siklósi Gergely. Legutóbb, 2016-ban Rio de Janeiróban a férfipárbajtőr-csapatunk és további hat egyéni versenyzőnk szerepelhetett, ami tíz kvótát jelentett, míg 2012-ben Londonra csak négy egyéni kvótát szereztünk. Az előrelépés szembetűnő, és még szebb is lehet a kép.
A hétvégén Madridban az európai pótkvalifikációs viadalon szakágakként csak azon országok egy-egy vívója indulhat, melyek eddig sem csapatban, sem egyéniben nem szereztek kvótát – mi férfitőrben és női párbajtőrben leszünk érdekeltek. A szakmai testület döntése, illetve az elnökség jóváhagyása alapján Dósa Dániel és Kun Anna lép pástra.
– Furcsa ezt így kimondani, de a koronavírusnak köszönhetem azt, hogy most az olimpiai részvételért vívhatok – fogalmazott a magyar szövetség honlapján Kun Anna, az OMS-Tata 25 éves vívója, Plásztán Attila tanítványa. – Ha nincs tavaly a halasztás, akkor szóba sem kerültem volna a részvételért. Minden bizonnyal Szász-Kovács Emese vagy esetleg Muhari Eszti indult volna ezen a versenyen.
Ám miután újraindul a vívóélet, Kun Anna nagyon elkapta a fonalat, megnyerte az első, őszi válogatót, majd az országos bajnokságot is, amelyen legyőzte a szülés után visszatérő, riói olimpiai bajnok Szász-Kovács Emesét is.
– Őt akkor győztem le fontos versenyen tizenöt tusban először, aminek nagyon örültem. Öt hazai válogatóból végül négyet megnyertem, de még ekkor sem hittem a madridi indulásban. Annak a gondolatával akkor kezdtem foglalkozni, amikor márciusban, a kazanyi világkupán, életemben először nyolc köré jutottam. De még így is meglepődtem, amikor Kovács Iván vezetőedző közölte, hogy engem jelöl a részvételre.

Fotó: Magyar Vívószövetség
– Ez úton is hadd köszönjem meg Eminek, hogy azóta mindenben támogat. Teljesen érthető lett volna, ha ezt követően olimpiai bajnokként be sem teszi a lábát a vívóterembe. De ő itt van a keretedzéseken, vív velem, elmondja, hogy mire számítsak egy ilyen versenyen, segít, ahol tud. Az a cél, hogy Madridban is próbáljak a vívásomra koncentrálni, amennyire lehet, zárjam ki a külső körülményeket. Biztosan nem lesz könnyű, de mindent meg fogok tenni a jó szereplésért. Nyerni szeretnék, és eljutni a tokiói olimpiára, ez egyértelmű. Persze, ha majd évek múltán azt érezném, hogy jól vívtam, mindent megtettem, és ennyi jött össze, akkor… De nem, ennek a gondolatával sem szeretnék eljátszadozni! Csak az első hely, a kvótaszerzés lehet a célom!