Dibusz Dénes azt mondta az AS Monaco elleni csütörtöki pontszerzés után, hogy van értelme álmodozni, mert az álmok valóra válhatnak. Mondta ő, aki 2020-ban a Bajnokok Ligája csoportkörében a Juventus és a Barcelona ellen is védte az akkor még Szergej Rebrov vezette Fradi kapuját. Megélni a futballtavaszt az Európa-ligában álomszerű teljesítmény még egy BL-t megjárt magyar kapusnak is.
Ilyenre, mármint egy magyar klub tavaszi nemzetközi szereplésére 2004-ben volt példa legutóbb, amikor a Debrecen jutott a legjobb 32 közé (és esett ki a belga Bruges ellen) ugyancsak a második számú európai kupában, amelyet akkoriban még UEFA-kupának neveztek.
A lebonyolítás más volt, nem rendeztek csoportkört, így bár a maga nemében a DVSC eredménye is bravúrszámba ment, nehéz egy lapon említeni a Fradi mostani sikerével. Főleg, hogy Dibuszék máris túltettek a 18 évvel ezelőtti Debrecenen, hiszen a csoportelsőséggel automatikusan az egyenes kieséses szakasz második körébe kerültek, a legjobb 16 közé az El-ben – a BL-ből kieső Barcelonának még küzdenie kell, hogy bejusson ugyanebbe a körbe.
Csercseszov vs. Rebrov – ki a jobb?
Amivel ugyanakkor érdemes összehasonlítani a mai Fradi eredményét, az a már említett 2020-as csapat, amely bejutott a Bajnokok Ligája csoportkörébe, és azóta is az akkori sikeredző, Szergej Rebrov a mérce a Groupama Arénában. Az ukrán által magasra tett lécet az osztrák Peter Stöger leverte tavaly, és egy darabig, főleg augusztusban, az azeri Qarabag elleni BL-selejtezős búcsú környékén úgy tűnt, hogy Sztanyiszlav Csercseszov is megbukhat a „Rebrov-vizsgán”.
De az Európa-liga csoportköre, az ottani bravúrok sorozata, a török bajnok Trabzonspor hazai és a francia Monaco idegenbeli legyőzése, majd a Crvena zvezda elleni belgrádi kisiklás után a szerbek elleni Üllői úti siker Csercseszovot is a magasba emelte. A csoportgyőzelemből következő tavaszi El-nyolcaddöntőt figyelembe véve megkockáztatjuk, hogy magasabbra, mint Rebrovot.
BL-csoportkörös magyar csapat három is volt már, Rebrov 2020-as Fradija előtt a 2009-es Debrecen és az 1995-ös FTC. Bármelyik nemzetközi sorozat csoportköréből továbbjutó – pláne csoportgyőztes – NB I-es együttes viszont most van először, ebben a tekintetben tehát páratlan sikerről beszélhetünk.
Ráadásul a számok nem hazudnak. Az UEFA úgynevezett koefficienspontokkal értékeli a klubok nemzetközi teljesítményét, ezek alapján készül el a kiemelésekről döntő rangsor. Ezt vehetjük egyfajta objektív értékmérőnek is. A Rebrov-féle BL-szerepléssel öt koefficienspontot gyűjtött a csapat a 2020–2021-es idényben, miközben a Monaco elleni csütörtöki 1-1 után a mostani szezonban már 11 pontnál jár az együttes.
Kiemelést érhet jövőre a BL-ben
A Fradi ezt a számot akár még növelheti is a Trabzonspor elleni utolsó csoportmeccsen, illetve a tavaszi folytatásban. Ennek további jelentősége is van. A selejtezők kiemeléseit a klubok elmúlt öt éves koefficienspontjai alapján határozzák meg. Jövőre az FTC-nél kiesik a számításból a gyatra 2017–2018-as idény, amelyben 0,5 pontot szerzett, a helyére pedig a mostani erős teljesítmény kerül. Így a Csercseszov-csapat jó eséllyel a következő évad BL-selejtezőjének a harmadik fordulójában is kiemelt lehet. Eddig csak az első két körben volt az, jövőre viszont könnyebb út vezethet a BL csoportkörébe.