Két napja Budapestre érkezett Liu Shaolin Sándor és Liu Shaoang, hogy tárgyaljanak a Magyar Országos Korcsolyázó Szövetség (MOKSZ) vezetőivel arról, hogy milyen feltételekkel folytathatják a pályafutásukat más ország – minden bizonnyal Kína – színeiben. Miként lapunk is megírta, kedden Orbán Viktor is elbúcsúzott az olimpiai bajnok testvérpártól a Facebook-oldalára feltett közös képpel.
Ezt a gesztust többen úgy értelmezték, hogy Magyarország nem gördít akadályt a fivérek távozásának útjába. Ez aligha felel meg a valóságnak. Az MOKSZ korábban azt közölte, hogy csak akkor engedi el a két olimpiai bajnokot, ha visszafizetik azt a pénzt, amit a legutóbbi olimpiai ciklus négy éve alatt rájuk költöttek. Erről szerződés is van, tehát vitának nincs helye. Persze akadnak vitatható tételek, éppen ezért a tényleges összeg bizonytalan, de hogy fizetni kell – s nyilván Kínának, nem a testvérpárnak – az aligha képezheti vita tárgyát. Erről árulkodik Kósa Lajos, az MKOSZ elnökének korábbi nyilatkozata is.
– Költségvetési pénzből gazdálkodunk, a felkészülési támogatás visszafizetésétől nincs is jogunk eltekinteni. Hiszen mi azért készítjük fel ezeket a sportolókat magyar költségvetési forrásból, hogy Magyarországnak hozzanak eredményeket. Nyilvánvaló, hogy az előző hároméves időszak felkészülésének hatása masszívan benne lesz az elkövetkező három év eredményeiben, ezt könnyű belátni – mondta korábban Kósa Lajos az Indexnek.
A Világgazdaság november közepén 283 millió forintos lelépési díjról írt. Az Index kedden már több mint egymilliárd forintra srófolta ezt az összeget, nem megfeledkezve arról, hogy a két Liunak az FTC igényeit is ki kell elégíteniük, hiszen a klubjukkal szemben is szerződésszegést követtek el.
Kubatov Gábor a Hír TV-nek adott interjúban nem kívánt belemenni ennek részleteibe, inkább általánosságban fejezte ki a sajnálkozását az ügy miatt.
– Elsősorban a hazának veszteség a távozásuk – jelentette ki Kubatov Gábor Liuékról. – Szerintem egyetlen dolgon múlt ez az ügy, hogy a szövetség nem tudott megegyezni az edzőjükkel. A Fradi mindent megtett, próbáltunk közbelépni, kommunikálni a felek között. A szövetség úgy döntött, hogy az ő edzőjüket nem fizeti tovább. Nem mentem bele mélyen, hogy ennek mi volt az oka, csak fájlaltam az egészet. Két nagyon jó gyerekről van szó, jelenségek voltak, akik példát mutattak a fiataloknak. Ha létezett testvérpár, akik kutya keményen tudtak dolgozni a sikerért, akkor ők voltak azok. Nagyon fáj, hogy idáig jutottunk velük.
Ebből azért az kiolvasható, hogy Kubatov Gábor a szövetséget hibáztatja az ügy elmérgesedéséért.
Szerdán megjelent írásában a Mandiner cáfolta az Index több mint egymilliárd forintos értesülését. A lap szerint ez az összeg csak találgatás, mondván, még jelenleg is tartanak az egyeztetések, s a Mandiner szerint ennél lényegesen kisebb a fizetendő összeg.
A Mandiner ugyanakkor úgy tudja, megvan fivérek távozásának első igazi vesztese. Minden bizonnyal távozik a szövetségből a gyorsasági szakág korábbi vezetője, a jelenleg a junioroknál ténykedő Telegdy Attila, aki évekkel ezelőtt jelentős szerepet játszott a sportág hazai szakmai programjának kidolgozásában. Telegdy kedden állítólag már be is jelentette a távozását, ám a Mandiner érdeklődésére nem erősítette meg ezt az értesülést.
Borítókép: Csak villámlátogatásra érkeztek Budapestre (Fotó: MTI/Bruzák Noémi)