José Mourinho ünnepel, és kapóra jöhet neki a botrány
Ma ünnepli hatvanadik születésnapját a futballvilág talán legelentmondásosabb edzője. José Mourinho a Porto és az Internazionale csapatát is BL-győzelemre vezette, az utóbbi években viszont már nem járt hasonló siker közelében. A szókimondó portugál szakember jelenleg az AS Roma vezetőedzője, de régi álma, hogy szövetségi kapitányként dolgozzon. Az esélyt az Egyesült Államok válogatottja nyújthatja Mourinhónak, amely a következő foci-vb-n hazai pályán szerepelhet.
Jobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.
José Mourinho hatvanadik születésnapját ünnepli. A portugál szakember két évtizede meghatározó és egyben megosztó egyénisége a futballvilágnak. Már a Porto vezetőedzőjeként is feltűnést keltett, amikor a Manchester United elleni Bajnokok Ligája-nyolcaddöntős továbbjutást óriási sprinttel ünnepelte az Old Traffordon. Később a topligákban még inkább szem elé került, szókimondó és agresszív stílusa éppúgy megosztotta és megosztja a futballrajongókat, mint a védekezésre épülő stratégiája.
Ha a Bajnokok Ligája-éra legváratlanabb győzelmét keressük, akkor a Porto 2004-es diadala rendre az elsők között kerül szóba. A portugál csapat José Mourinho irányításával okozott meglepetést a BL-ben, a szakember pedig ugródeszkaként használta a kék-fehérekkel elért sikert.
A Chelsea története első Premier League-trófeáját köszönheti Mourinhónak, aki ezután az Internazionale vezetőedzőjeként 2010-ben triplázott, megnyerte a BL-t, a bajnokságot és az Olasz Kupát is.
Mourinhót már a 2000-es évtizedben is sokat támadták viselkedése és nyilatkozatai miatt, ám összességében úgy tűnt, hogy különleges személyiségével a csapata hasznára van. A Real Madrid élén indult el lefelé a karrierje, a Barcelona elleni rangadók az ő idejében inkább háborúra hasonlítottak a pályán, s ebből a portugál is kivette a részét.
A Királyi Gárdával azért a bajnoki cím összejött, ahogy a második Chelsea-korszakában is. A Manchester United élén nyert Európa-liga és az AS Romával szerzett Konferencia-liga már kétes megítélésű, s a BL-győzelemre törő csapatok immár nem Mourinhóban gondolkoznak.
José Mourinho szövetségi kapitány lehet
Az utóbbi időben ellenben többször is felmerült a portugál szakember neve szövetségi kapitányként. Hazájában Fernando Santos a 2016-os történelmi Eb-győzelemmel egy ideig bebetonozta a helyét a kispadon, azonban a tavalyi katari vb után távoznia kellett.
José Mourinhót is a jelöltek között emlegették, ám végül a belga nemzeti csapattól távozó Roberto Martínez kapta a posztot.
– A portugál szövetség elnöke azt mondta, hogy nem az első számú, hanem az egyetlen jelöltje voltam. Ez büszkeséggel tölt el, de jelen pillanatban nem vállalhattam el a feladatot – mondta az AS Roma vezetőedzője. Ugyanakkor Mourinho korábban többször is kifejezte, hogy szívesen kipróbálná magát szövetségi kapitányként, hogy foci vb-n és Eb-n dolgozhasson.
Az Európa-bajnokságra nem kínálna esélyt a legújabb lehetőség, világbajnokságon viszont a hazai közönség támogatását élvezhetné Mourinho, ha az Egyesült Államok szövetségi kapitánya lenne. Az USA fociprojektje magához tért a nagy pofonból: miután a 2018-as vb-t a csapat nélkül rendezték, tavaly Katarban eljutott a kieséses szakaszba a csapat.
Még vonzóbbá teszi a projektet, hogy az amerikai a legutóbbi világbajnokság második legfiatalabb kerete volt, a kulcsjátékosok éppen a 2026-os, hazai világbajnokságra érhetik el a legjobb futballistakort.
Az biztos, hogy az Egyesült Államoknak új szövetségi kapitányra van szüksége. Gregg Berhalter ugyan nem okozott csalódást Katarban, de a vb után a mellőzött Giovanni Reyna szülei bosszúból előszedték Berhalter régi ügyét, amikor harmincegy évvel ezelőtt bántalmazta későbbi feleségét.
A botrány miatt az amerikai szövetség már keresi az utódot, és nagy halat akarnak fogni, aki segít a hazai vb előtt a válogatottra irányítani a figyelmet. Zinédine Zidane visszautasította az amerikaiak ajánlatát, de a kívánságlistán szerepel José Mourinho is.
A klubfutball csúcsára mindketten felértek, Zidane három, Mourinho két BL-győzelmet ünnepelhetett edzőként. Az amerikai vb-arany persze szenzációszámba menne, de a lehetőség csábító lehet.
Korábban mindössze két szakember érte el a BL-vb duplát: Marcello Lippi (Juventus, Olaszország) és Vicente del Bosque (Real Madrid, Spanyolország). Didier Deschamps lehetett volna 2018-as vb-aranyával a harmadik, ha 2004-ben a Monacóval nem szenvedett volna vereséget a BL-döntőben – éppen José Mourinho Portójától.
Borítókép: José Mourinho (Fotó: EPA/Ettore Ferrari)
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.