Magyarország első ellenfele a 2024-es labdarúgó Európa-bajnokság selejtezőjében Bulgária lesz. A bolgároknak jelenleg nincs olyan klasszisuk, mint a tragikus sorsú Georgi Aszparuhov vagy az aranylabdás Hriszto Sztoicskov. A válogatott életét tavaly buszbaleset nehezítette, az Eb-selejtezőt pedig hazai vereséggel kezdte Bulgária.
Jobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.
Bulgária labdarúgó-válogatottjáról a legtöbb futballrajongónak az aranylabdás Hriszto Sztoicskov vezette csapat jut eszébe, amely elődöntőbe jutott az 1994-es világbajnokságon. Ez azonban nemcsak annak a válogatottnak a dicsérete, hanem a mai csapat kritikája is. A bolgár futball első fénykorát az 1960-as években, a második, még fényesebbet az 1990-es évtizedben élte. A számtani sorozat alapján itt lenne az ideje az újabbnak, azonban jelenleg nincs olyan klasszis a láthatáron, aki kivezetné Bulgária válogatottját a gödörből.
Bulgária tragikus futballhőse
Bulgária 1962-ben vett először részt futball-vb-n, s rossz sorsa rögtön összehozta a magyar válogatottal. A két csapat csoportmeccsén Magyarország tizenkét perc után 4-0-ra vezetett, végül 6-1-re nyert, Albert Flórián mesterhármast ért el. Négy évvel később is találkozott a vb-csoportkörben a két csapat, akkor 3-1-es magyar győzelem született, noha Georgi Aszparuhov révén Bulgária szerezte az első gólt.
Aszparuhov volt az akkori csapat sztárja, sőt az 1994-es csapat klasszisai előtt őt szavazták meg a XX. század legjobb bolgár labdarúgójának. A Gundi becenevű klasszis 1971-ben, huszonnyolc évesen szenvedett halálos közúti balesetet. A tragédiáért felelős sofőr Aszparuhov óriási rajongója volt, s amikor rájött, hogy saját kedvence halálát okozta, csak a rendőrök tudták megakadályozni abban, hogy önmagával is végezzen.
A magyar és a bolgár válogatott huszonhárom hivatalos mérkőzést játszott egymás ellen, ám a legrangosabb meccs nincs ezek között: 1968-ban az olimpiai döntőben vívott meg egymással a két ország csapata. Magyarország hátrányba került, de fordított, ezt pedig a bolgárok nagyon rosszul viselték, a szünet előtt három játékosukat is kiállította a játékvezető.
Aranylabda és világbajnoki elődöntő
Bulgária az első öt vb-szereplése alkalmával nem tudott meccset nyerni (1986-ban így is bejutott a nyolcaddöntőbe), s 1994-ben a hatodik fellépést is vereséggel kezdte Nigéria ellen.
Az újonc Görögország ellen 4-0-s sikerrel tört meg a jég, s ettől olyan lendületbe jött a bolgár válogatott, hogy legyőzte a négy évvel korábbi döntős Argentínát, majd a negyeddöntőben a címvédő Németországot is.
— Classic Football Shirts (@classicshirts) July 10, 2017
Az elődöntőben Olaszország már megállította a bolgárokat, akik a bronzmeccsre ezek után már nem tudtak felpörögni. Hriszto Sztoicskov így is gólkirály lett hat találatával, az év végén pedig elnyerte az Aranylabdát is.
A vb-elődöntőre Sztoicskovék nem tudtak építeni: a következő Eb-n és vb-n egyaránt a csoportkör jelentette a végállomást Bulgária számára, az 1998-as világbajnokságon Spanyolország ellen elszenvedett 6-1-es vereség azóta is a bolgár válogatott utolsó vb-meccse.
Mélyrepülés és a pótselejtező
Bulgáriának ezt követően is volt néhány kiváló játékosa, Dimitar Berbatov Premier League-gólkirály is volt, a válogatott azonban meredek lejtőn indult el. Bulgária 2004-ben a tizenhat résztvevőből egyedüliként pont nélkül zárta az Eb-t, azóta pedig el sem jutott a kontinensviadalra.
A Nemzetek Ligája tavalyi csoportkörében Bulgária a harmadik vonalban, azaz a C divízióban szerepelt, csoportjában Grúzia mögött, de Észak-Macedónia és Gibraltár előtt a második helyen végzett. Júniusban, Grúziában ráadásul buszbaleset érte a bolgár csapatot, amelyben Todor Nedelev agysérülést szenvedett. A korábban a Bundesligát is megjárt középpályás februárban térhetett vissza a pályára, de a válogatott keretbe nem kapott meghívót.
Az 1990-es évek közepén a legjobb tíz között is jegyzett Bulgária 2012-re a 96. helyre csúszott vissza a FIFA-világranglistán. Azóta a 71. helyig felegerészte magát a válogatott, de a jelenlegi csapatnak nincs klasszis vezéregyénisége. A szerb szövetségi kapitány, Mladen Krsztajics által összeállított keretben ott van a kisvárdai Janisz Karabeljov is, aki Montenegró ellen fél órát kapott. A bolgár válogatott két legértékesebb játékosa a Transfermarkt által négymillió euróra becsült Kiril Deszpodov (Ludogorec) és Filip Krasztev (Levszki Szófia). A magyar válogatottban Marco Rossi hat, magasabbra taksált futballistával (Szoboszlai Dominik, Szalai Attila, Sallai Roland, Willi Orbán, Kerkez Milos, Gazdag Dániel) számolhat.
S ha már Rossi, a magyar válogatott olasz kapitánya egy nagyon fontos meccsen már győzelemre vezette Magyarországot Bulgária ellen. A legutóbbi Európa-bajnokság pótselejtezőjének elődöntőjében a magyarok 3-1-re nyertek Bulgáriában, hogy aztán Izland ellen ki is vívják a részvétel jogát.
Borítókép: Az 1994-es bolgár válogatott (Fotó: DPA Picture-Alliance via AFP/Jürgen Fromme)
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.