A Puskás Aréna adott otthont az Európa-liga 2023-as döntőjének. A Roma és a Sevilla fináléja tizenegyespárbajba torkollott, akárcsak a legutóbbi két El-döntő. A győztes, a sorozat történetében hetedszer a Sevilla lett.
Jobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.
A spanyol és az olasz futballszurkolókat sem lehet a szenvedély hiányával vádolni, s a Sevilla és az AS Roma drukkerei valóban már az Európa-liga döntőjének kezdete előtt csodás hangulatot teremtettek a Puskás Aréna lelátóin. Az olaszok látható és hallható létszámfölényben voltak a budapesti stadion nézőterén. Annak kevésbé örült az UEFA, hogy a rómaiak néhány pirotechnikai eszközt is bedobtak a pályára, talán csatlakozni akartak a szervezők által megtervezett látványshow-hoz.
A trófeát a döntő nagykövete, a Fulham színeiben az első El-döntőn pályára lépett Gera Zoltán vitte be a Puskás Arénába, majd érkeztek a főszereplők. José Mourinho, a Roma edzője a Rui Patrício – Mancini, Smalling, Ibanez – Celik, Cristante, Matics, Spinazzola – Dybala, Pellegrini, Abraham kezdőt jelölte a fináléra, José Luis Mendilibar a Bunu – Navas, Badé, Gudelj, Telles – Fernando, Rakitic – Ocampos, Ó. Torres, Gil – En-Nesziri tizenegyet küldte pályára.
Az első nagy helyzet a Roma előtt adódott: Dybala játszotta meg Celiket a 16-oson belül, aki Spinazzola elé tálalt, utóbbi túlságosan középre tartó lövését azonban védte a tavalyi világbajnokságon is megcsodált marokkói Bunu kapus.
A Bayer Leverkusen elleni elődöntő visszavágójával ellentétben Mourinho ezúttal egyáltalán nem csak a védekezést tűzte ki célul csapata elé, és a Sevilla sem vert tábort saját tizenhatosa elé, mégis alig adódtak gólszerzési lehetőségek a csapatok előtt.
A 32. percben az angol játékvezetőt, Taylort még az olaszok szedték szét, amikor Abraham elterült a tizenhatoson belül. Gudelj magasra emelt lábbal a labdát rúgta el a csatár elől, a VAR vizsgálta az esetet, de büntető nem járt érte, közvetett szabadrúgást pedig nem lehet ítélni videóbírós vizsgálat következtében.
Néhány perccel később már a Sevilla játékosai pörlekedtek a bíróval, aki megadta Paulo Dybala gólját (1-0). Az akció indulásakor Rakiticet erőteljes mozdulattal penderítette arrébb Cristante, de a VAR még csak nem is vizsgálta a találatot, vezetést szerzett a Roma.
Semmi sem volt ekkor veszve, a korábbi hat megnyert Európa-liga-döntője közül a Sevilla a legutóbi háromban egyaránt 1-0-s hátrányba került, mégis mindannyiszor megnyerte a trófeát. Az első félidőben En-Nesziri, majd Fernando is fejjel veszélyeztetett, de előbbi kísérletet könnyedén védte Rui Patrício, a második pedig nem talált kaput. A Roma még egy tizenegyest reklamált, de Pellegrini színészi teljesítménye olyan gyenge volt, hogy csak sárga lapot ért, a budapesti helyszín ellenére a Jászai Mari-díjra esélye sem volt.
A hét perces hosszabbítás hatodik percében Rakitic huszonhárom méteres átlövésénél a kapufa mentette meg a Romát, amely így 1-0-s előnnyel vonulhatott a szünetre.
Mendilibar kettőt is változtatott a második félidőre, Torres és Gil helyett érkezett Suso és a döntőbe jutást érő gól szerzője, a korábbi Roma-játékos, Erik Lamela.
Már az első félidő végén is látszott, hogy a Roma az előny tudatában átengedi az irányítást ellenfelének. A Sevilla azonban nem hagyta meg sokáig az olaszok előnyét: az 55. percben Navas beadásából a menteni igyekvő Gianluca Mancini saját kapujába talált (1-1).
Mourinhónak ez volt a hatodik európai kupadöntője, de korábban mindössze az elsőben kapott gólt az általa irányított csapat, a húsz évvel ezelőtti UEFA-kupa-döntőben a Porto hosszabbítás után 3-2-re győzte le a Celticet.
A Roma újra megszerezhette volna a vezetést, egy szabadrúgás után Abraham közeli lövése, majd Mancini kotorása is elakadt Bunuban, végül Ibanez eltört lövése felszabadítással ért fel.
Mourinho meglepetésre lekapta a gólszerzőjét, Dybala helyett egy középpályásnak, Wijnaldumnak szavazott bizalmat. Ekőzben Ibanez a túloldalon is negatív hős lehetett volna, Ocampost vitte földre, Taylor először büntetőt is ítélt, ám a felvételek elemzése során észrevette, hogy a védő épphogy, de elérte a labdát a szerelési kísérletével.
A túloldalon Fernando kezezése után szeretett volna tizenegyest kapni a Roma, de a játékvezető határozottan mutatta, hogy a brazil játékos karja a teste mellett volt. Az olaszok gyorsan ocsúdtak, Pellegrini szenzációs szabadrúgását azonban az Abraham helyére beküldött Belotti nem tudta a kapuba továbbítani. Bunu nagyot védett, mégis kirúgás következett szöglet helyett.
A 92. percben En-Nesziri fejelt kapu fölé, majd Rui Patrícióról jött ki egy távoli lövés, de a hat perces hosszabbítás nem hozott gólt, jöhetett még kétszer tizenöt.
Ez volt zsinórban a harmadik Európa-liga-döntő, amelynek a rendes játékideje 1-1-gyel ért véget.
A ráadásban Mendilibar beküldte rutinos kapitánya, Jesús Navas helyére azt a Montielt, aki néhány hónapja a mindent eldöntő tizenegyest értékesítette a világbajnoki aranyéremért Franciaország ellen. Mégis inkább úgy tűnt, hogy a Sevilla akarná elkerülni a szétlövést, bár az első tizenöt percben az egyetlen védést a Sevilla cserekapusa, a korábbi újpesti Dmitrovics mutatta be, aki magabiztosan húzta le két kézzel a kispad felé tartó labdát.
Az utolsó játékrész elején rendezetlen védelemre vezethette a labdát a Sevilla, de a támadás megakadt azon, hogy a labdát vezető Lamela hátrakönyökölve eltalálta Ibanezt. Nagyon vontatott volt a játék, szinte állandóan lent maradt egy római játékos, a 119. percben egymásnak is ugrottak a kispadokon helyet foglalók emiatt.
A játékvezető máshogy reagált, hat perces hosszabbítással. Arányaiban ez olyan, mintha egy 45 perces félidőre 18-at húznának rá. De persze lett az több is.
A Sevilla előtt akadt is lehetőség a 122. percben, de mentett az olasz védelem. Majd újra hosszú perceket állt a játék, ezúttal mindkét csapatból kezeltek játékost a pályán, a Sevilla pedig még cserélt kettőt. Smalling ívelt fejese a 131. percben a keresztlécre hullott, a legutóbbi két El-döntőhöz hasonlóan jöhetett a tizenegyespárbaj.
Az öngólos Mancini Bunu lábába bombázta a labdát, Ibanez a kapufát találta el. Montiel ugyan elsőre hibázott, de Rui Patrício túl hamar elmozdult a gólvonalról. Másodszorra, a vb-döntő után ismét Montiel lett a hős, illetve a spanyolok által a világbajnokságon még elátkozott Bunu, akit az El-finálé legjobb játékosának választottak.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.