Öt nap alatt öt vb-arany: bizonyította az erejét a magyar sport

Kereken egy évvel a párizsi olimpia megnyitóünnepsége előtt kissé borúsan latolgattuk a magyar esélyeket, háromszázhatvan nappal a 2024-es nyári játékok előtt aztán hirtelen minden kitisztult. A magyar sport a múlt héten öt nap leforgása alatt csodát tett: öt olimpiai számban nyertünk világbajnoki aranyérmet. Mondani sem kell, mindjárt bátrabban tervezzük a jövőt.

2023. 08. 02. 5:41
KOCH Máté
Vívó-vb - Világbajnok a párbajtőröző Koch Máté Fotó: Illyés Tibor
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy hete, miután eldőlt, hogy Szilágyi Áron nem védi meg a világbajnoki címét kard egyéniben, kissé borús hangulatban vontunk mérleget: tokiói bajnokaink közül 2023-ban, egy évvel a párizsi olimpia előtt senki sem nyer vb-aranyat. A japán fővárosban hat magyar aranynak örülhettünk. Szilágyi Áron mellett birkózásban Lőrincz Tamás (kötöttfogás, 77 kg), úszásban Milák Kristóf (200 m pillangó), kajak-kenuban pedig Tótka Sándor (K–1 200 m), Kopasz Bálint (K–1 1000 m), valamint a női négyes (Kozák Danuta, Csipes Tamara, Kárász Anna, Bodonyi Dóra) győzött. Lőrincz visszavonult; Milák válságba zuhant, és el sem indult a fukuokai úszó-vb-n; Tótka eleve meg sem védheti a címét, mert a kétszáz méter lekerült az olimpiai programról, a rajta kívül Kuli István, Csizmadia Kolos és Nádas Bence alkotta négyes augusztusban, a duisburgi világbajnokságon még javíthat, de az Európa-játékokon csalódást okozott; Kopasz Bálint idén fő számában lemarad a vb-ről, mert Varga Ádám a válogatókon kétszer is legyőzte; a tokiói női kajak négyes pedig abban az összetételben már csak Kárász visszavonulása miatt sem versenyez többé, de ennél nagyobb gond, hogy az új emberekkel nem muzsikál valami fényesen.

PEKLER Zalán
Pekler négy aranyat és mellé olimpiai kvótát szerzett az Európa Játékokon (Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt)

Egy hete ráadásul mindezt kiegészíthettük azzal, hogy az Európa-játékokon négy aranyérmet szerzett sportlövőt, Pekler Zalánt leszámítva a tokiói játékok óta olimpiai éremesélyes ifjú klasszis nem tűnt fel a magyar sport egén. Noha Gyulay Zsolt, a Magyar Olimpiai Bizottság elnöke nem tárt elénk ennyire borús képet, de talán nem véletlen, hogy múlt hét szerdán, a párizsi megnyitóünnepség előtt kereken egy évvel megrendezett hazai ünnepségen a következőképpen fogalmazott: – Tíz-tizenkét aranyesélyt látok, a tapasztalatok szerint ezeknek általában a harmaduk válik valóra.

 

Tehát a MOB-elnök is úgy kalkulált, a négy aranyérem már nem is olyan rossz eredmény. Az élet szerencsére káprázatos gyorsasággal cáfolt rá a pesszimista okoskodásra.

 

Még aznap Koch Máté győzött párbajtőr egyéniben, pénteken előbb Kós Hubert lett világbajnok 200 méteres férfi hátúszásban, majd a férfikardcsapat vágott vissza a Koreai Köztársaságnak a tavalyi vereségért, szombaton a férfivízilabda-válogatott nyerte meg a vb-döntőt, végül vasárnap a női kardcsapat diadalmaskodott Milánóban.
Talán önkényes kiemelés, de Koch Máté és Kós Hubert sikere azért különösen édes, mert velük egyértelműen bővült a párizsi aranyesélyesek köre. Koch 24 évesen persze már nem nevezhető tehetségesnek, de igazából idén robbant be a nemzetközi élmezőnybe. Noha 2019-ben a csapattal már Eb-bronzot szerzett, de lemaradt a tokiói olimpiáról, felnőtt világversenyen csak idén ért el nagy sikereket: a vb előtt az Európa-játékokon (ami egyben Eb-nek számított) a csapattal győzött. Kós Hubert Tokióban még csupán epizodista volt, tavaly 200 vegyesen már Eb-t nyert, de idén, húszévesen a vb-arannyal tűnt ki igazán.

 

S noha hajlamosak vagyunk mindent ötkarikás szemüvegen át látni, a világbajnoki arany önmagában is hatalmas teljesítmény. Elég csupán arra gondolni, hogy 1973, az első vizes vb óta férfivízilabda-válogatottunk ugyanúgy négy arany aranyérmet nyert a világbajnokságokon (1973, 2003, 2013, 2023), mint az olimpiákon (1976, 2000, 2004, 2008), mint ahogy Szilágyi Áronnak is ugyanúgy három-három olimpiai és vb-aranya van.

 

Idén a magyar sport szemszögéből még három kiemelten fontos világverseny hátra van: a kajak-kenu, a birkózó- és az öttusa-világbajnokság. Az elmúlt hét tapasztalatai alapján bölcsen tesszük, ha a párizsi esélylatolgatással megvárjuk ezek eredményét.

Borítókép: Koch Máté a magasban. Idén robban be a világelitbe (Fotó: MTI/Illyés Tibor)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.