Doppingvétség miatt lemarad az olimpiáról a magyar párbajtőröző, Kun Anna

Megszületett az ítélet, a holléti nyilvántartáshoz kapcsolódó mulasztási ügybe keveredett párbajtőrözőt, Kun Annát két évre eltiltották, így az olimpiai kvótás sportoló nem vehet részt a párizsi olimpián sem. A hazai szövetség most azért dolgozik, hogy megnyíljon az út Muhari Eszter előtt.

2024. 05. 14. 19:03
KUN Anna
Kun Anna a francia Marie-Florence Candassamy (j) elleni asszóban a milánói vívó- világbajnokság női párbajtőversenyének negyeddöntőjében. Fotó: MTI/Illyés Tibor
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Magyar Nemzet információja szerint doppingvétség gyanúja merült fel egy olyan magyar sportolóval, vívóval szemben, aki éremesélyesként indulhatna a párizsi olimpián. Nem arról van szó, hogy a sportoló pozitív doppingmintát szolgáltatott volna, viszont 12 hónapon belül három esetben is előfordult, hogy az ellenőrök nem érték el a holléti nyilvántartása szerint általa megadott helyen és „ráérési időben”, ami már doppingvétségnek számít – írtuk április 4-én. Ezt követően hamarosan kiderült, hogy a 28 éves párbajtőröző, Kun Anna az érintett, aki április 5-én megerősítette, hogy eljárás zajlik ellene.

KUN Anna
Kun Annáról két évig biztosan nem készülhet hasonló kép. Fotó: MTI/Illyés Tibor

A kétéves eltiltással bizonytalan a folytatás

Kun Anna kedden a Nemzeti Sportot tájékoztatta arról, hogy ügyében a meghallgatásra a múlt héten került sor, végül pedig – első fokon – két évre tiltották el. A kétéves periódus kezdete május 10., így a vívó nem lehet ott a nyári, párizsi játékokon.

– Borzasztóan dühös vagyok magamra és a rendszerre, csalódott vagyok a döntés miatt. Ameddig a lehetőségeim engedték, keményen küzdöttem magamért és az igazamért – idézte a lap internetes oldala a sportolót, aki igazságtalannak tartja a büntetés mértékét. – Egyáltalán nem érzem igazságosnak ezt a döntést, és úgy gondolom, hogy a figyelmetlenség miatt elkövetett hibám nem egyenlő a büntetés mértékével. Sosem gondoltam volna, hogy így érhet véget a pályafutásom, hiszen egy ekkora törés után nem biztos, hogy valaha fogok még pengét a kezemben. Hosszú folyamat lesz ennek a feldolgozása.

 

Muhari Eszter esélye

Boczkó Gábor szövetségi kapitány az M1 aktuális csatornának elmondta: sajnálják az ügyet, és Kun Annának minden segítséget meg fognak adni, hogy „gyorsan elteljen” a két év, és várják vissza. Megjegyezte, hogy az eltiltás ideje alatt edzésre nem járhat, mert akkor az edzőjét, illetve azt is eltilthatnák, akivel vív, ugyanakkor minden olyan eszközzel támogatni fogják – akár pszichológussal, coachcsal –, ami nem sérti a WADA-kódexet.

Női párbajtőrben Kun egyéni kvótát szerzett, ugyanakkor eltiltása ellenére is elképzelhető, hogy lesz magyar versenyző az olimpián ebben a számban is, mivel azon országok képviselői közül, akik csapattal nem szereztek kvótát, Európából két vívó kerülhet az ötkarikás mezőnybe. Ebben a rangsorban Kun Anna mögött az észt Nelli Differt következik, közvetlenül utána pedig Muhari Eszter, így a felszabadult hely neki járna. A Magyar Vívó Szövetség az MTI megkeresésére közölte: bízik abban, hogy Kun Anna visszatér a pástra, és ebben minden segítséget megadnak neki. A szervezet mostantól azon dolgozik, hogy mielőbb bizonyossá és hivatalossá váljon Muhari Eszter indulása.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.