Soha rosszabb évet, magyar kézilabda!

Kontinenstornák foglalták keretbe a kézilabdázók 2024-es évét: januárban a férfiválogatott ért el kiugró eredményt azzal, hogy ötödikként zárt az Eb-n, míg decemberben a női együttes a várakozásokat felülmúlva bronzérmesként zárta a maga Európa-bajnokságát. A nemzeti csapatok olimpiai kvalifikációja szintén szép emlék marad, de a klubcsapatok is rangos serlegeket hódítottak el az idén: a Győr női együttese Bajnokok Ligáját, a Veszprém férficsapata klubvilágbajnokságot nyert.

2025. 01. 01. 6:05
Francia Magyar női kézilabda
A magyar szurkolóknak sok boldog pillanatot okoztak a válogatottak és a klubok is 2024-ben. Fotó: Fotó: Mirkó István
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Január 10. és 28. között Németország adott otthont a 2024-es férfikézilabda Európa-bajnokságnak. A torna előtt a Magyar Kézilabda-szövetség (MKSZ) részéről az elnök, Ilyés Ferenc a csoportkör abszolválását és az első tíz hely valamelyikének elérését tűzte ki célul, ezt pedig bőven túl is teljesítette a nemzeti csapat, amely végül története legjobb Eb-eredményét elérve ötödikként zárt.

magyar kézilabda-válogatott
Az Európa-bajnoki ötödik hely nagy siker volt (Fotó: Czeglédi Zsolt)

A csoportból Montenegró, Szerbia és Izland legyőzésével elsőként jutott be a középdöntőbe a válogatott. A középdöntős csoportját végül Ausztriát, Izlandot és Horvátországot megelőzve, a franciák és a németek mögé szorulva harmadikként fejezte be a gárda, amely így az ötödik helyért játszhatott Szlovéniával. Azon a meccsen 23-22-es magyar győzelem született. További pozitívumként lehetett elkönyvelni a Mikler Roland távollétében remekül védő Bartucz László szereplését, az akkor még a Ferencvárost erősítő Imre Bence behívását és ígéretes formáját, valamint Bodó Richárd „feltámadását” – a Szeged játékosának nem indult jól a torna, ám a végére belelendült.

 

Irány Párizs!

A remek kezdés után az esztendő harmadik hónapjában folytatódott a férfiválogatott felemelkedése. Chema Rodríguez együttese március 14–17. között Tatabányán házigazdaként küzdhetett az ötkarikás részvételért. Ez végül Tunézia és Portugália legyőzésével, a második játéknapon elszenvedett, norvégok elleni vereség ellenére is meglett, így a magyar férfi-kézilabdaválogatott tizenkét év után jutott ki ismét az olimpiára.

Áprilisban a női válogatott is kivívta a párizsi szereplés jogát . A Golovin Vlagyimir által felkészített gárda Debrecenben szerepelhetett a kvalifikációs tornán, melyet a britek, a svédek és a japánok legyőzésével hibátlan, hatpontos teljesítménnyel nyert meg. 1976, 1980 és 2004 után mindössze negyedszer fordult elő, hogy a magyar férfi- és női kézilabda-válogatott is olimpiai résztvevő lehetett.

Magyarország-Japán kézilabda
Debrecenben váltotta meg párizsi jegyét a női válogatott (Fotó: Csudai Sándor)

A párizsi olimpia a férfiaknak tizedik, a női válogatottnak pedig hatodik helyezést hozott. A férfiválogatott a nullapontos Argentínát győzte le magabiztosan a csoportkörben, ezenkívül a roppant erős csoportban kikapott Egyiptomtól, szoros csatában Norvégiától, három találattal a későbbi győztes Dániától, végül pedig Franciaországtól is. A nők csoportharmadikként bejutottak a negyeddöntőbe, ott azonban Svédország a 29-29-re végződött rendes játékidő után a ráadásban négy góllal jobbnak bizonyult.

Szerettünk volna nyomot hagyni az olimpián is, az volt a cél, hogy jó lenne mindkét csapatnak továbbjutnia a csoportból. Ez csak a női csapatunknak sikerült, de a fiúknak is mondtam, hogy emelt fővel jöjjenek haza, legyenek büszkék magukra

 – nyilatkozta utólag az MKSZ-elnök, Ilyés Ferenc.

 

A Győr Európa, a Veszprém a világ legjobb klubja lett

Klubszinten a férfiak között a 2023/2024-es idényben idehaza mindent vitt a Veszprém, sem az alapszakaszban, sem a Magyar Kupa-, sem a bajnoki döntőben nem tudta legyőzni örök riválisa, a Szeged. A Bajnokok Ligájában is rendeztek magyar rangadót, a negyeddöntőért vívott párharc mindkét találkozója veszprémi sikerrel zárult, ám a Veszprém később az Aalborg ellen kiesett, nem jutott be a négyes döntőbe. Hiába a százszázalékos magyarországi teljesítmény, a BL-kudarc a Momir Ilics, Gulyás Péter edzőpáros állásába került, helyükre a spanyol edzőlegenda, Xavi Pascual érkezett.

Női fronton a Ferencváros lett a bajnok és a kupagyőztes is – hasonlóra 2024 előtt legutóbb 1997-ben volt példa. A márciusban az addigi edzője, Ulrik Kirkely helyére a svéd Per Johanssont kinevező Győri Audi ETO KC szokatlan módon hazai trófea nélkül maradt, ám június 2-án, Budapesten vigasztalódhatott, miután hatodik alkalommal nyerte meg a női kézilabda Bajnokok Ligáját. A győriek az MVM Dome-ban lejátszott fináléban 30-24-re nyertek a német Bietigheim ellen.

IMG_2441
A győri játékosok örömtánca a BL-győzelem után (Fotó: Csudai Sándor)

A Győr júniusi BL-győzelmét követően október elején a Veszprém megnyerte a férfikézilabda klubvilágbajnokságát, miután az Egyiptomban rendezett tornán a brazil Handebol Taubatét, a házigazda Zamaleket, majd az elődöntőben a Bajnokok Ligája-címvédő Barcelonát, a fináléban pedig a német bajnok Magdeburgot is legyőzte.

 

Bronzérem karácsonyra

A magyar kézilabda egész éves teljesítményére az év végi, részben hazai rendezésű női Európa-bajnokság tette fel a koronát, itt ugyanis bronzérmesként végzett Golovin Vlagyimir együttese. A csoportszakaszt három győzelemmel, majd a középdöntőt is mindössze egy vereséggel teljesítő együttes a legjobb négy között kikapott a később Európa-bajnokká koronázott Norvégiától, a bronzmérkőzésen azonban óriási csatában, nagyot küzdve legyőzte a vb-címvédő, olimpiai ezüstérmes franciákat. – Ez a győzelem bearanyozza a sportág egész éves teljesítményét. Biztos vagyok benne, hogy ez még csak az út eleje a lányoknak, akik a jövőben még több éremmel fognak megörvendeztetni minket – ezt a korábbi válogatott kiválóság, Kökény Beatrix nyilatkozta lapunknak a Franciaország elleni sikert követően.

A női Eb góllövőlistájának élén a Fradi jobbátlövője, Klujber Katrin zárt hatvan találattal, ő lett az Eb-k történetének negyedik magyar gólkirálynője, nem mellesleg az idén nyújtott játékának jutalmául az év legjobb női játékosa is az MKSZ-nél. A férfiaknál a nyáron a német THW Kiel együtteséhez igazolt Imre Bencét látta a legjobbnak a hazai szövetség. 

A mindössze 22 éves Imre számára biztosan örökre emlékezetes marad 2024, a januári Eb-n robbant be ugyanis a válogatottba, később légiósnak állt, és az egyik legjobb német klubban is bizonyítja, hogy magasabb szinten is képes megállni a helyét.

Mindent összegezve kijelenthető: a válogatottak teljesítették a kitűzött célokat, az Eb-ken és az olimpiai selejtezőkön remek pillanatokat szereztek a szurkolóknak, míg a klubok közül a Győr és a Veszprém is rangos nemzetközi trófeát nyert. A hazai küzdelem a címvédő Ferencvárossal és a kihívó Szegeddel kiegészülve minden valószínűség szerint 2025 tavaszán is sok izgalmas pillanatot tartogat majd a drukkereknek. Az új év első jelentős rangadóját már az első héten, január 4-én megvívja a Fradi és a Győr, január 14-én pedig kezdetét veszi a férfikézilabda-világbajnokság – itt Magyarország Hollandia, Észak-Macedónia és Guinea ellen játszhat a csoportkörben.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.