Kontinenstornák foglalták keretbe a kézilabdázók 2024-es évét: januárban a férfiválogatott ért el kiugró eredményt azzal, hogy ötödikként zárt az Eb-n, míg decemberben a női együttes a várakozásokat felülmúlva bronzérmesként zárta a maga Európa-bajnokságát. A nemzeti csapatok olimpiai kvalifikációja szintén szép emlék marad, de a klubcsapatok is rangos serlegeket hódítottak el az idén: a Győr női együttese Bajnokok Ligáját, a Veszprém férficsapata klubvilágbajnokságot nyert.
Jobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.
Január 10. és 28. között Németország adott otthont a 2024-es férfikézilabda Európa-bajnokságnak. A torna előtt a Magyar Kézilabda-szövetség (MKSZ) részéről az elnök, Ilyés Ferenc a csoportkör abszolválását és az első tíz hely valamelyikének elérését tűzte ki célul, ezt pedig bőven túl is teljesítette a nemzeti csapat, amely végül története legjobb Eb-eredményét elérve ötödikként zárt.
A csoportból Montenegró, Szerbia és Izland legyőzésével elsőként jutott be a középdöntőbe a válogatott. A középdöntős csoportját végül Ausztriát, Izlandot és Horvátországot megelőzve, a franciák és a németek mögé szorulva harmadikként fejezte be a gárda, amely így az ötödik helyért játszhatott Szlovéniával. Azon a meccsen 23-22-es magyar győzelem született. További pozitívumként lehetett elkönyvelni a Mikler Roland távollétében remekül védő Bartucz László szereplését, az akkor még a Ferencvárost erősítő Imre Bence behívását és ígéretes formáját, valamint Bodó Richárd „feltámadását” – a Szeged játékosának nem indult jól a torna, ám a végére belelendült.
A remek kezdés után az esztendő harmadik hónapjában folytatódott a férfiválogatott felemelkedése. Chema Rodríguez együttese március 14–17. között Tatabányán házigazdaként küzdhetett az ötkarikás részvételért. Ez végül Tunézia és Portugália legyőzésével, a második játéknapon elszenvedett, norvégok elleni vereség ellenére is meglett, így a magyar férfi-kézilabdaválogatott tizenkét év után jutott ki ismét az olimpiára.
Áprilisban a női válogatott is kivívta a párizsi szereplés jogát . A Golovin Vlagyimir által felkészített gárda Debrecenben szerepelhetett a kvalifikációs tornán, melyet a britek, a svédek és a japánok legyőzésével hibátlan, hatpontos teljesítménnyel nyert meg. 1976, 1980 és 2004 után mindössze negyedszer fordult elő, hogy a magyar férfi- és női kézilabda-válogatott is olimpiai résztvevő lehetett.
A párizsi olimpia a férfiaknak tizedik, a női válogatottnak pedig hatodik helyezést hozott. A férfiválogatott a nullapontos Argentínát győzte le magabiztosan a csoportkörben, ezenkívül a roppant erős csoportban kikapott Egyiptomtól, szoros csatában Norvégiától, három találattal a későbbi győztes Dániától, végül pedig Franciaországtól is. A nők csoportharmadikként bejutottak a negyeddöntőbe, ott azonban Svédország a 29-29-re végződött rendes játékidő után a ráadásban négy góllal jobbnak bizonyult.
Szerettünk volna nyomot hagyni az olimpián is, az volt a cél, hogy jó lenne mindkét csapatnak továbbjutnia a csoportból. Ez csak a női csapatunknak sikerült, de a fiúknak is mondtam, hogy emelt fővel jöjjenek haza, legyenek büszkék magukra
– nyilatkozta utólag az MKSZ-elnök, Ilyés Ferenc.
A Győr Európa, a Veszprém a világ legjobb klubja lett
Klubszinten a férfiak között a 2023/2024-es idényben idehaza mindent vitt a Veszprém, sem az alapszakaszban, sem a Magyar Kupa-, sem a bajnoki döntőben nem tudta legyőzni örök riválisa, a Szeged. A Bajnokok Ligájában is rendeztek magyar rangadót, a negyeddöntőért vívott párharc mindkét találkozója veszprémi sikerrel zárult, ám a Veszprém később az Aalborg ellen kiesett, nem jutott be a négyes döntőbe. Hiába a százszázalékos magyarországi teljesítmény, a BL-kudarc a Momir Ilics, Gulyás Péter edzőpáros állásába került, helyükre a spanyol edzőlegenda, Xavi Pascual érkezett.
Női fronton a Ferencváros lett a bajnok és a kupagyőztes is – hasonlóra 2024 előtt legutóbb 1997-ben volt példa. A márciusban az addigi edzője, Ulrik Kirkely helyére a svéd Per Johanssont kinevező Győri Audi ETO KC szokatlan módon hazai trófea nélkül maradt, ám június 2-án, Budapesten vigasztalódhatott, miután hatodik alkalommal nyerte meg a női kézilabda Bajnokok Ligáját. A győriek az MVM Dome-ban lejátszott fináléban 30-24-re nyertek a német Bietigheim ellen.
A Győr júniusi BL-győzelmét követően október elején a Veszprém megnyerte a férfikézilabda klubvilágbajnokságát, miután az Egyiptomban rendezett tornán a brazil Handebol Taubatét, a házigazda Zamaleket, majd az elődöntőben a Bajnokok Ligája-címvédő Barcelonát, a fináléban pedig a német bajnok Magdeburgot is legyőzte.
Bronzérem karácsonyra
A magyar kézilabda egész éves teljesítményére az év végi, részben hazai rendezésű női Európa-bajnokság tette fel a koronát, itt ugyanis bronzérmesként végzett Golovin Vlagyimir együttese. A csoportszakaszt három győzelemmel, majd a középdöntőt is mindössze egy vereséggel teljesítő együttes a legjobb négy között kikapott a később Európa-bajnokká koronázott Norvégiától, a bronzmérkőzésen azonban óriási csatában, nagyot küzdve legyőzte a vb-címvédő, olimpiai ezüstérmes franciákat. – Ez a győzelem bearanyozza a sportág egész éves teljesítményét. Biztos vagyok benne, hogy ez még csak az út eleje a lányoknak, akik a jövőben még több éremmel fognak megörvendeztetni minket – ezt a korábbi válogatott kiválóság, Kökény Beatrix nyilatkozta lapunknak a Franciaország elleni sikert követően.
A női Eb góllövőlistájának élén a Fradi jobbátlövője, Klujber Katrin zárt hatvan találattal, ő lett az Eb-k történetének negyedik magyar gólkirálynője, nem mellesleg az idén nyújtott játékának jutalmául az év legjobb női játékosa is az MKSZ-nél. A férfiaknál a nyáron a német THW Kiel együtteséhez igazolt Imre Bencét látta a legjobbnak a hazai szövetség.
A mindössze 22 éves Imre számára biztosan örökre emlékezetes marad 2024, a januári Eb-n robbant be ugyanis a válogatottba, később légiósnak állt, és az egyik legjobb német klubban is bizonyítja, hogy magasabb szinten is képes megállni a helyét.
Mindent összegezve kijelenthető: a válogatottak teljesítették a kitűzött célokat, az Eb-ken és az olimpiai selejtezőkön remek pillanatokat szereztek a szurkolóknak, míg a klubok közül a Győr és a Veszprém is rangos nemzetközi trófeát nyert. A hazai küzdelem a címvédő Ferencvárossal és a kihívó Szegeddel kiegészülve minden valószínűség szerint 2025 tavaszán is sok izgalmas pillanatot tartogat majd a drukkereknek. Az új év első jelentős rangadóját már az első héten, január 4-én megvívja a Fradi és a Győr, január 14-én pedig kezdetét veszi a férfikézilabda-világbajnokság – itt Magyarország Hollandia, Észak-Macedónia és Guinea ellen játszhat a csoportkörben.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
A magyarországi előre hozott választás egyes-egyedül az Európai Parlamentben moslékkoalícióba tömörült globalisták, és a velük egy húron pendülő brüsszeli elit érdeke.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.