Helif nemcsak a kromoszómái, hanem a nagy szája miatt is bajba kerül

Tovább bonyolódik Imane Helif botránya, amiből immár egyre kevésbé jöhet ki jól a párizsi olimpián a női 66 kilóban aranyérmet szerző algériai ökölvívó. A vitatott nemiségű bokszoló ugyanis immár számolatlanul perrel fenyegette meg a fél világot, ám még egyik jogi procedúráról sem hallott senki olyat, hogy el is indult volna. Helif legutóbb a márciusban, Nisben rendezendő női világbajnokságról való kitiltását követően jelentette be a közösségi oldalán, hogy harcolni fog. Persze érthető az óvatossága, hiszen amíg csak beszél, addig nem derül ki fehéren-feketén, vajon igazak-e a vele kapcsolatos vádak.

2025. 02. 15. 14:44
KHELIF, Imane
Fotó: Czeglédi Zsolt Forrás: MTI/MTVA/MTVA - Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelõ Alap
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Imane Helif ügyének kezdete nem mostanra tehető, és még csak nem is a tavalyi, párizsi olimpiára, melynek kétségkívül az algériai bokszoló szolgáltatta az egyik legnagyobb botrányát. Mégpedig a tajvani Lin Ju-Tinggel együtt, aki egy ideig ugyanazt az utat járta be, amit Helif is. 

Mindkét bokszoló korábban megbukott a nemiségi vizsgán, amiért 2023-ban kizárták az akkori világbajnokságról. 

Ugyanis a két bokszoló az úgynevezett gendervizsgálaton esett át – a tesztoszterontesztet nem csinálták meg, mert az rövid időn belül gyógyszeresen beállítható –, amelynek a teljes és konkrét eredményeit a sportolók engedélye nélkül nem lehetett nyilvánosságra hozni. De annyit mindenesetre a Nemzetközi Bokszszövetség elárult, hogy 

egyik sportoló sem felelt meg a tesztek alapján annak, hogy a nők között indulhassanak, 

ugyanis a szervezetükben az X-kromoszóma mellett az Y is megtalálható, ami azt igazolja, mindketten biológiailag férfiak, és jelentős előnyben vannak a női vetélytársaikkal szemben.

Lin és Helif, a két interszexuális bokszoló olimpiai aranyat nyert a nők között. Fotó: AFP

Ráadásul mindkét bokszolón ugyanezt a vizsgálatot már a 2022-es isztambuli női ökölvívó vb-n is megcsinálták, és a 

két, külön, független laborban végzett vizsgálatok eredményei ugyanazt az eredményt mutatták. 

Az IBA 2023. március 24-én hozott döntését a szövetség igazgatósága március 25-én ratifikálta. Ez ellen egyébként Lin egyáltalán nem fellebbezett a Sportdöntőbírósághoz (CAS), így a döntés azonnal jogerőssé vált.Ugyanakkor Helif fellebbezett a döntés ellen a CAS-nál, de később – különösebb indoklás nélkül – visszavonta azt, így az ő esetében is jogerőre emelkedett az IBA döntése. A NOB ennek ellenére engedte őket indulni az olimpián, amit aztán a tajvani az 57 kilóban, míg Helif a 66 kilós súlycsoportban nyert meg – a nők között.

Nincs méhe, vannak belső heréi és vélhetően a szülei vérrokonok

Azóta a tajvani Lin szinte eltűnt, csendben van, míg Helif elkezdte a hadjáratát mindenki ellen – a leghíresebb általa állítólag beperelt személyek között van Donald Trump, J. K. Rowling és Elon Musk –, aki nem fogadta el azt, hogy ő jogosan szerepelt a nők között Párizsban. Aztán napvilágot látott egy 2023-as orvosi jelentés, amely minden eddiginél egyértelműbb diagnózist ad Helif nemét és a veleszületett rendellenességét illetően. Az algériai ökölvívó

az úgynevezett 5-alfa reduktáz defektus nevű rendellenességben szenved, ez egy olyan szexuális fejlődési zavar, amely azoknál fordul elő, akik biológiai értelemben férfiak.

A jelentés azt is említi, hogy Helif átesett egy MRI-vizsgálaton, amely megállapította, hogy 

nincs méhe, viszont vannak belső heréi és van mikropénisze. Ezenkívül egy kromoszómavizsgálat bizonyította, hogy XY-kromoszómái vannak, és hogy a tesztoszteronszintje megegyezik a férfiakéval. 

Sőt, ami igazán megdöbbentő, hogy a jelentés szerint Helif szülei vélhetően vérrokonok. 

Imane Helif számtalan embert és szervezetet fenyegetett meg perrel, de eddig egy sem indult még el. Fotó: Mast Irham

Se per, se helyreigazítás – csak fenyegetőzés

Helif válaszul azt ígérte, beperli a francia újságot a szerinte valótlanságok állítása miatt, ám 

a lapot azóta sem kényszerítette egyetlenegy bírói ítélet sem arra, hogy hozzon le helyreigazítást az ügyben. 

Sőt, magáról a perről sem lehetett hallani semmit, pedig ha egy sajtó-helyreigazítási per nagy nyilvánosságot kapott volna, hát ez biztosan.

Széles körű támadás Helif ellen

És innentől kezdve nem volt megállás. Az ENSZ különmegbízottja, Reem Alsalem ajánlása szerint 

a megoldást egy harmadik, nyílt kategória bevezetése jelentené. 

A Kim Jones által vezetett Független Női Sporttanács (ICONS) egyenesen odáig ment, hogy azt követeli a NOB-tól, 

vegye vissza Helif párizsi aranyérmét, 

és december elején megkapta a NOB azt a nyílt levelet, amelyben azt követelik, 

akinél felmerül, hogy nem született nő, az ne indulhasson a hölgyek versenyein. 

A petíciót már negyvenezren írták alá, majd idén előbb 

Donald Trump elnöki rendeletben tiltotta meg a transzszexuális sportolók indulását sportversenyeken a nők között, 

majd jött az IBA végleges, kizáró határozata, mely szerint sem Helif, sem Lin nem indulhat márciusban a női világbajnokságon.

Kampánytéma lett Helif, aki bejelentette, harcol a ringben és azon kívül

Mivel az elnökválasztásra készülő Nemzetközi Olimpiai Bizottság a szokásos, semmitmondó frázisait pufogtatta az ügyben, addig az elnökjelöltek kampányának egyik fő kérdése Helif és sorstársainak ügye volt. Mindenesetre az algériai bokszoló ugyanazt az utat választotta, mint eddig, és 

a saját közösségi oldalán újabb pereket helyezett kilátásba. 

Szerinte az elmúlt két évben személytelenítették őt, politikai viták tárgya lett, miközben alapvető hazugságok és dezinformációk jelentek meg róla.

„A hallgatás nem opció többé” – hirdetett háborút Helif, majd rátért a lényegre: – „Az IBA ismét alaptalan, hamis és sértő vádakat fogalmazott meg velem kapcsolatban. Ez az ügy nemcsak engem érint, hanem a sportban a tisztességes eljárást érintő szélesebb körű elveket is. 

Minden jogi eszközt megragadunk annak érdekében, hogy az igazságszolgáltatás érvényesüljön.” 

A közlemény végéhez érve pedig Helif ígéretet tesz: „Én nem megyek sehová. Harcolok a ringben, harcolok a bíróságon és harcolok a nyilvánosság előtt is, amíg az igazság nem győz.”

Mindenesetre ha egyszer is elindítana egy jogi procedúrát az algériai bokszoló, akkor azzal mindenképpen tisztában kell lennie: a bíróságon már nyilvánosságra kell, hogy kerüljenek a korábbi vizsgálati anyagok adatai, és onnantól kezdve fehéren-feketén kiderül, vajon jogosan indult-e bármikor nők között egy versenyen. Az jól látható, hogy 

Helif kerüli ezt a lehetőséget, eddig maximum a szavak és a bejelentések embere konkrétumok nélkül. 

Nem véletlen, hogy az IBA orosz elnöke repesve várja, hogy akár egy per is elinduljon, mert ahogy mondta, ott azonnal kiderülne, mi az igazság.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.