Révész Bulcsú kezdi a vb-selejtezőt, különös közös múltja van az ellenfelével

Hétfőn a hagyományos helyszínen, az angliai Sheffieldben elkezdődik a sznúker-világbajnokság selejtezője. A magyar induló, Révész Bulcsú kedd délelőtt lép először asztalhoz az angol Steven Hallworth ellen. A tizennyolc éves Révész Bulcsú első profi idénye végéhez közeledik, de a vb-selejtezőben már harmadszor indulhat, hiszen kiváló junioreredményeinek köszönhetően a legutóbbi két tornára is meghívót kapott, tavaly már nyert is egy meccset a selejtezőben Sean O’Sullivan ellen. Idén Révész Bulcsú célja, hogy a tavalyinál tovább jusson, de az igazán nagy bravúrt, a Crucible színházba jutást sem tartja elképzelhetetlennek.

2025. 04. 07. 5:30
Révész Bulcsú harmadszor vehet részt a sheffieldi sznúker-világbajnokság selejtezőjében Fotó: Kurucz Árpád
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– A sznúker-világbajnokság selejtezője már nem újdonság, de most először indulhat profi státusú versenyzőként. Mekkora különbséget jelent ez?
– Leginkább az jelenti a különbséget, hogy már jó néhány hónap óta hivatalosan is kint lakunk Nagy-Britanniában, így sokkal többet készültem a Victoria akadémián, mint korábban – emelte ki lapunk első kérdésére Révész Bulcsú. – Ez mindenféleképpen előrelépést jelent, a versenyre vonatkozóan pedig nagyobb reményeket. A sorsolást is máshogy várhattam, hiszen eddig amatőrként papíron nálam erősebb ellenféllel kezdtem a vb-selejtezőt, most fordult a kocka.

Révész Bulcsú a Budapest Snooker Masters során nyert a sznúker-világbajnokság korábbi győztese, Shaun Murphy ellen
Révész Bulcsú a Budapest Snooker Masters során nyert a sznúker-világbajnokság korábbi győztese, Shaun Murphy ellen (Fotó: Nemzeti Sport/Dömötör Csaba)

– Tavasszal alig volt versenye, a januári Budapest Snooker Masters óta mindössze a Welsh Open selejtezőjében játszott két meccset. Hogyan készült ebben a látszólag kevésbé sűrű időszakban, mi volt az elmúlt hetek menetrendje?
– Márciusban néhány napot otthon voltam Magyarországon, feltöltődtem, aztán újult erővel vágtam bele a felkészülésbe. Igyekeztem nem túlhajszolni magamat, három-négy nap kemény edzés után mindig van egy nap szünet, nehogy belefásuljak a játékba. Persze a világbajnokság közeledtével ez a veszély nem fenyegetett, elvégre mi inspirálna, ha nem az, hogy mindjárt rajtol a vb.

– A selejtező rajtjának közeledtét lehetett érezni a játékosok izgatottságán is?
– Leginkább azon látszódott meg, hogy közeleg a vb, hogy egyre több játékos érkezett meg. Például a kínaiak januártól márciusig jórészt otthon voltak, aztán a vb-rajt közeledtével visszatértek. Jöttek az amatőr játékosok is, akik bekerültek a selejtezőbe, úgyhogy az utolsó két hétben rendre tele volt a terem, nagyon jó edzőpartnerekkel.

Révész Bulcsú az angol Hallworth ellen kezd: kártya után sznúker

– A világbajnokság selejtezőjének első fordulójában az angol Steven Hallworth lesz az ellenfele, aki négy éve egyetlen győzelemre volt a vb-főtáblától, azóta viszont kiesett a profi mezőnyből…
– Most viszont vissza is került, a vb-n ugyan még amatőrként indul, de a következő két szezonra újra kvalifikálta magát a profik közé. Tapasztalt játékos, kemény ellenfél lesz, de nyilván az a célom, hogy legyőzzem.

– Van róla valamilyen személyes emléke?
– A tavalyi amatőr-világbajnokságon, Albániában, ahol én a junior versenyt megnyertem, ő a felnőttek között játszott. Valamelyik nap néhány órán át együtt kártyáztunk Hallworth-szel, illetve egy Hayden Staniland nevű, szintén amatőr játékossal, akkor beszélgettünk valamennyit.

– Egyes játékosok szeretik átnézni a sorsolást, mások hallani sem akarnak arról, hogy ki lehet a második ellenfelük. Ön melyik tábort erősíti?
– Érdekes módon ez változó. A profi szezon kezdetén nem akartam egy meccsnél tovább előrenézni, hogy mindenképpen az adott feladatra koncentráljak. Mostanában már más a helyzet, a világbajnoki selejtező előtt is megnéztem, hogy a következő ellenfél Anthony Hamilton lehet, utána Matthew Selt, a főtáblára jutásért pedig a papírforma szerint Jimmy Robertson vagy Stan Moody. Úgyhogy most képben vagyok az ágat illetően, de azért nem kell attól tartani, hogy ne figyelnék oda már az első meccsemre is.

Mi Révész Bulcsú célja a sznúker-világbajnokságon?

– Tavaly a második fordulóig jutott a selejtezőben, Sean O’Sullivan legyőzése után James Cahilltől kapott ki. Idén milyen célt tűzött ki magának?
– Két győzelem szerintem abszolút bennem van, ez célként kitűzhető. Látok arra is esélyt, hogy bejussak a Crucible színházba, azaz főtáblás legyek. Hosszúak a meccsek, minden körben tíz frémet kell nyerni, de bennem van, hogy nyerjek összesen negyvenet. Persze már annak is örülök, ha egy meccset nyerek, az is 5000 ranglistapontot ér, de azért igazán elégedett akkor lennék, ha utána még Hamiltont is le tudnám győzni.

Hogyan alakul ki a sznúker-világbajnokság mezőnye?

A sznúker-világranglista első tizenhat helyezettje alanyi jogon főtáblás a világbajnokságon, melléjük jut további tizenhat játékos a selejtezőből. A főtáblára jutáshoz a 17–48. kiemelteknek kettő, a 49–80. kiemelteknek három, a többieknek négy meccset kell nyerniük. Révész Bulcsú 98. kiemelt, azaz már a selejtező első fordulójában is asztalhoz lép. Hogy mekkora bravúr lenne a főtáblára jutás? Tavaly a legalacsonyabban rangsorolt főtáblás Robbie Williams (45.) volt, a legutóbbi két világbajnokság selejtezőjében senkinek sem jött össze a négy siker. 2022-ben viszont két walesi játékos is végrehajtotta ezt a bravúrt: Jackson Page (90.) és az amatőrként kiemelés nélküli Michael White.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.