Valami nagyon nincs rendben, ha Liz Truss – ekkoriban még brit külügyminiszter, később már (bukott) kormányfő – mobiltelefonját ilyen könnyen meghekkelték egy idegen hatalom ügynökei.
De nem Truss volt az egyetlen magas rangú illetékes, aki két lábon járó biztonsági kockázatnak bizonyult! Vegyük például Suella Braverman esetét, akit a minap újra belügyminiszternek neveztek ki. Azért kellett őt újra kinevezni, mert néhány héttel ezelőtt menesztették, miután nem jelentette azonnal, hogy ha akaratlanul is, de megsértette a biztonsági előírásokat. Braverman nem a megfelelő személynek – egy beosztott parlamenti munkatársnak – küldte el egy írásos nyilatkozattervezetét, amely igencsak kényes politikai információkat tartalmazott. Amikor az e-mail címzettje jelezte, hogy félrement az üzenet, Braverman válaszolt neki – órákkal azelőtt, hogy beismerte volna a malőrt –, és azt írta, „Kérem, törölje, és hagyja figyelmen kívül az üzenetet!”
További Vélemény híreink
Lényeges, hogy felismerjük: Truss és Braverman esetében nem két iskolásról van szó, akik körbenéztek az interneten. Hanem olyasvalakikről, akikre országunk bel- és külbiztonságáért felelős politikai csúcsvezetőkként tekintenek. Mégis úgy tűnik, országunk biztonságának garantálása nagyon is távol esik a gondolkodásuktól. Sajnálatos, hogy kettejük a nemzetbiztonsághoz való felelőtlen hozzáállásában a brit politikai elit számos más tagja is osztozik.
Hírszerzési jelentések és korábbi illetékesek szerint számos miniszter nincs tisztában a veszéllyel, ami abból fakad, hogy magán-mobiltelefonjukat használják hivatalos ügyek lebonyolítására. Vagy ha tisztában vannak is ezzel, akkor is úgy vélik, a magántelefon használatának kényelmét előbbre sorolhatják a biztonság fenntartásával járó fáradsághoz képest. Ahogy Lord Richard Dannatt korábbi vezérkari főnök fogalmazott, „vezetőinket megfelelően rá kell szorítani arra, hogy csak engedélyezett, titkosított és biztonságos módon kommunikáljanak”.
Nem kell különösebben intelligensnek lenni ahhoz, hogy értsük annak potenciális veszélyét, hogy hivatalos ügyeket privát kommunikációs csatornákon keresztül bonyolítanak le. Különösen ez a helyzet, amikor a nemzetbiztonságot érintő rendkívül kényes információk forognak kockán.
Ezért is megdöbbentő, hogy egy külügyminiszter ennyire hanyag magatartást tanúsítson. Amint Dannatt megjegyezte, „ha valaki kormányzati ügyben akar kommunikálni, használjon titkosított mobilkészüléket, biztonságos telefonvonalat, biztonságos kommunikációs eszközt”. „A vezető beosztásokban lévőknek rendekelkezésükre állnak ezek az eszközök, és élniük is kellene velük. Ha nem ezt teszik, az fegyelmezetlenségre vall, és őszintén szólva nagyon rossz fényt vet az ítélőképességükre” – tette hozzá.
Hogyan vetünk tehát számot azzal, hogy a vezető tisztségviselők hanyagul viseltetnek a nemzetbiztonság védelme iránt? Amint másutt már kifejtettem az érveimet, a nyugati politikai eliteknek már nem szempont, hogy értsék a geopolitika csínját-bínját és azt, miként működnek a külügyek. Tisztánlátásuk hiányát folyamatosan felszínre hozza annak zavarbaejtően tudatlan módja, ahogy a nyugati vezetők geopolitikai ügyeiket intézik.
Amikor Liz Truss még külügyminiszterként összekeverte a Balti-tengert a Fekete-tengerrel, miközben támogatásáról biztosította Ukrajnát, a világ tudomására hozta, hogy nem áll a helyzet magaslatán. Joe Biden amerikai elnök is hasonló malőröket követett el, például amikor összekeverte az ukránokat a magyarokkal; az ilyesmik márpedig nem pusztán személyes hiányosságokat fednek fel.
Hanem a nyugati külpolitikai elitek viselkedésére jellemző hetyke és szakszerűtlen megközelítés jellemzői a nemzeti érdekek és a biztonság kérdésében. Amikor orosz vagy kínai hivatali kollégáikkal tárgyalnak, egy betanuló politikus viselkedését veszik fel ahelyett, hogy a reálpolitikát gyakorolnák. Csak azzal vannak elfoglalva, hogy az emberi jogokból és más hasonló divatos témákból adjanak leckéket. Egyáltalán nincsenek tisztában azzal, hogy milyen fokú kockázatok járnak együtt a külügyekkel.
A másik és érvelhető módon fontosabb oka annak, hogy a politikai vezetők miért is nem veszik komolyan a nemzetbiztonság kérdését, az, hogy teljes mértékben komolytalanul viszonyulnak a közszolgálat eszményéhez. Egy telefonkészülék egyszerre jelent személyes kényelmet és közbiztonsági kockázatot. Azt, hogy ezt nem értik meg, alátámasztja, hogy a politikai osztály túlságosan is sok tagja a magánszempontjait helyezi az előtérbe. A politikai éthosz individualizált, teljes egészében az egyénről szóló korában a közszolgálat iránti elkötelezettség gyakran csak retorikailag értelmezhető.
Mindenki követhet el hibát és áthághatja a nemzetbiztonságból adódó kényszerhelyzetet. Nem az a valódi probléma, hogy Truss telefonját meghekkelték, Braverman pedig ostoba hibát követett el, amikor az e-mailjeit kezelte. A valódi probléma az, hogy – számos kollégájukkal egyetemben – nemtörődöm módon viszonyulnak a közszolgálat követelményeihez. Márpedig akárkinek, aki csak ilyen magas beosztást tölt be, le kell mondania a személyes kényelemről, és ügyelnie kell rá, hogy minden percben tudatában legyen a kötelezettségének.
Az egyetlen valódi tanulság, amelyet mindebből levonhatunk, az az, hogy olyan vezetőkre van szükségünk, akik alaposan elsajátították a kötelességgel járó értékeket, felelősséget és szolgálatot. Itt az ideje hát, hogy a Nyugat élén valódi vezetők álljanak.
A szerző Angliában élő magyar származású szociológus, publicista
További Vélemény híreink
Borítókép: Liz Truss bukott brit kormányfő (Forrás: MTI)
A téma legfrissebb hírei
Tovább az összes cikkhezRégi-új gazdaságpolitika kell!
Mindenképpen meg kell tartani a magyar járműipart Magyarországon.
Politikai ellenfelek bebörtönzése az új nyugati norma
A elrettentő nyugati példák láttán kezdjük jobban értékelni azt, amink van!
A lángoló levéltár elhamvasztotta a magyarok reményeit is
A nagyhatalmak 56-os cserbenhagyása máig szóló gyalázat és történelmi sérelem.
A megsemmisítés anatómiája
A kommunista rezsim aljas volt, beszivárgott az életünkbe, mindenkit máshogyan tett tönkre.
Véleményváró
Tovább az összes cikkhezAz USA választ, de rólunk is dönt
A szörnyek tényleg köztünk járnak
Konzultáció az új magyar gazdaságpolitikáért
Hol vagytok, „gyermekvédők”?
A szerző további cikkei
Tovább az összes cikkhezArne Slot megsemmisítette az újságírót, aki Szalah Instagram-posztjáról kérdezte
A Liverpool szurkolói aggódnak, hogy az egyiptomi támadó elhagyja a csapatot.
Dombi Tibort a magyar válogatott korábbi szövetségi kapitánya válthatja
A szombati, Győr elleni bajnokin még a klublegenda dirigál.
Milliárdos magyar startup üzlet
Az ágazat piacvezetői közé tartozó, barcelonai székhelyű Werfen felvásárolta a medtechnológiai ipar ígéretes magyar startupját, az Omixont.
Szalah rejtélyes bejegyzése miatt aggódnak a Liverpool szurkolói + videó
A Vörösök a Bajnokok Ligájában kedden a Bayer Leverkusent fogadják.
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en
Újabb szigorítást vezettek be a palackok visszaváltásánál
Dombi Tibort a magyar válogatott korábbi szövetségi kapitánya válthatja
„Újra egy igazi család lehetünk" – elhunyt szerelme küldött új párt Tibor és három kisfia mellé
Őrületes hiba: nem elég Erdély, Magyarország teljes területét Románia kapta meg egy tankönyvben
A Megasztár producere is ledöbbent: ilyen még nem volt…
Üvegvisszaváltás: újabb szigorítás, most az Auchan keményített
Félárbócra eresztették a nemzeti lobogót a Parlament előtt
Milák Kristóf rendkívüli döntése a hazai vb-re is kihatással lehet
Orbán Viktor: Kommunista hangulatkeltést folytat a Demokratikus Koalíció
Szalai Attila váratlan esélyt kaphat, Dárdai lehet előtte a példa
Egyeztetés indult a tanárok jövő évi béremeléséről
Átnevezték az orosz külügyminisztérium egyik osztályát
Címoldalról ajánljuk
Tovább az összes cikkhezRégi-új gazdaságpolitika kell!
Mindenképpen meg kell tartani a magyar járműipart Magyarországon.
Politikai ellenfelek bebörtönzése az új nyugati norma
A elrettentő nyugati példák láttán kezdjük jobban értékelni azt, amink van!
A lángoló levéltár elhamvasztotta a magyarok reményeit is
A nagyhatalmak 56-os cserbenhagyása máig szóló gyalázat és történelmi sérelem.
A megsemmisítés anatómiája
A kommunista rezsim aljas volt, beszivárgott az életünkbe, mindenkit máshogyan tett tönkre.