A főpolgármester gyerekkora nem a fővároshoz kötődött, és nincs is ezzel semmi baj, hiszen ezt még sok millió magyar ember elmondhatja. A baj azzal van, hogy Karácsony Gergely nem képes azonosulni az általa vezetett metropolisz múltjával, jelenével és sajnos a jövőjével sem. Rendületlenül mosolyogva hozza előkészítetlen, szakszerűtlen, polgárokat irritáló döntéseit.
A fogaskerekűvel kapcsolatban Karácsony az egyik beszélgetőpartnerének kijelentette, hogy az nem a szíve csücske. Eddigi munkásságát ismerve, ezt többek között a városligeti Magyar Zene Házáról, a Lánchídról, a pesti alsó rakpartról, a Blaha Lujza térről, a Nagykörút személyautóknak meghagyott egyetlen forgalmi sávjáról, a rossz állapotú közutakról, általában pedig a zökkenőmentes budapesti közlekedésről is elmondhatja.
A fogaskerekű pedig már csak azért is megkülönböztetett törődést és tiszteletet érdemel, mert a világon az elsők között létesítették elődeink.
A millennium előtti ipari-technológiai fellendülés hőskorában, 1874-ben adták át a forgalomnak. A világ első fogaskerekű vasútja mindössze öt évvel korábban kezdte el működését. A miénk pedig nemcsak közlekedési eszköz, hanem olyan idegenforgalmi látványosság, amely beleillik nevezetes műemlékeink, múzeumaink, zenei intézményeink, színházaink, gyógyfürdőink, rangos szórakozóhelyeink és szállodáink sorába, tehát a külföldi látogatók számára is komoly vonzerőt jelent.
Igaza volt Fonti Krisztinának, a XII. kerület alpolgármesterének, amikor ezt írta: „Nehezen hihető a takarékosságra való hivatkozás a fogaskerekű esetében, hiszen ez az egyetlen közlekedési eszköz, amelynek működését a főváros megszünteti. Az így megspórolni tervezett mintegy százmillió forint pedig a BKK kétszázmilliárdos működési költségének mindössze fél ezreléke.”
A főpolgármester „takarékossági lépése” rendkívül álságos. Joggal feltételezhetjük, hogy ennek hátterében a kerület Fidesz–KDNP-s vezetésével szembeni rosszindulat húzódik.
A fogaskerekűn való takarékoskodással a főpolgármester Budapest sanyarú pénzügyi helyzetére kívánja terelni a figyelmet. Pedig Tarlós István annak idején megfelelő kondíciókkal adta át Karácsonyéknak a fővárost.
A korábbi főpolgármester jól ismeri a pénzügyi forrásokat, a gazdálkodás lehetőségeit, de ő sem érti, hogy a városüzemeltetés miért okoz folyamatos gondot az utódainak. Persze, ahol hiányzik a szakértelem, a tehetség és a közösség iránti felelősség, ott csak látszatintézkedésekre lehet számítani.
És azért ne feledkezzünk meg még egy apróságról. Karácsony Gergely állítólag elkötelezett híve a kerékpározásnak. A fogaskerekűre a kerékpárosok is felvihették járműveiket, ám erre a fogaspótlóbuszokon nincs lehetőségük. A főpolgármesterből ezúttal hiányzik az a nagybetűs szolidaritás, amelyre pedig máskor − balliberális elvbarátaival együtt − oly nagy súlyt helyez.
Amikor a városvezető a fogaskerekűn „spórol”, akkor valójában a politikai szemfényvesztés újabb jelenetét adja elő, amelynek viszont kárát látják a fővárosi kerékpárosok is. Nos, ennyire fontosak Karácsonynak a kerekezők érdekei.
Európában a brüsszeli vezetés ostoba és káros döntései miatt egyre nő az elégedetlenség. A balliberális városvezetés Budapesten is követi a példát: gondoskodik a közhangulat megfelelő rongálásáról.
A szerző író, újságíró
Borítókép: Karácsony Gergely főpolgármester (Fotó: MTI/Illyés Tibor)