A Pfizer-vakcinák beszerzése körüli botrány, valamint a katari kenőpénzek miatt letartóztatott szocialista EP-alelnök ügye alapjaiban kérdőjelezi meg Brüsszel pozícióját minden olyan kérdésben, amely a jogállamisági vitákat érinti. Az egyes tagállamok ellen irányuló, politikailag vezérelt eljárásokat többé nem lehet morális elvekkel és kifogásokkal álcázni.
Nem először és vélhetően nem is utoljára robban ki korrupciós botrány az Európai Unió intézményrendszerén belül. Brüsszel időről időre mindig lerombol egy-egy saját maga által gondosan felépített mítoszt, amellyel minden esetben azt kívánja elhitetni, hogy a nemzetállamok tökéletlenségével szemben a szupranacionalizmus bír erkölcsi többlettel. A tiszta kezek politikájától azonban Brüsszel éppoly messze áll, mint a hatékony működéstől, ami a bevándorlási válság, a koronavírus-járvány és a jelenlegi energiakrízis kezelésében is megmutatkozik.
Miközben a nemzeti szuverenitás elsőbbségét képviselő Magyarországot és Lengyelországot rendszeresen jogállamisági viták és támadások kereszttüzében tartja Brüsszel, politikai okoktól vezérelve, addig szemet huny olyan valós problémák felett, amelyek egy-egy baloldali vagy globalista irányítású tagállamban jelentkeznek – gondoljunk Málta vagy éppen Románia esetére. Ennél is nagyobb probléma és képmutatás azonban, hogy Brüsszel a saját háza táján sem képes rendet tartani, illetve megfelelni azon vélt vagy valós értékeknek, melyek prioritását hirdeti a nemzetállamok számára. Úgy tűnik, hogy a jogállamiság őrzőit ideje lenne végre újfajta mechanizmusok útján őrizni.
Erre önmagában már a Pfizer-botrány is alapos indokkal szolgál, hiszen a korrupció gyanúja a legmagasabb szintig, egészen Ursula von der Leyenig ér. Az Európai Bizottság elnöke a világjárvány kibontakozásakor szabálytalanul, a hivatalos eljárásokat megkerülve, sms-ekben kötött üzletet a vakcinagyártó óriáscég vezérigazgatójával. Az európai adófizetők azóta sem tudják, hogy pontosan miként jött létre a titkos vakcinaalku, amely a piaci árnál jóval magasabb értékben lett megkötve, vélhetően megkárosítva az EU költségvetését.