idezojelek

Sok húron pendülnek

A tatai rocktanácskozás tanulsága, hogy fel kell készülni az uralkodó eszmék letűnésére.

Cikk kép: undefined

Almási Tamás 1982-es dokumentumfilmje, a Sok húron pendülnek ma is tanulságos látlelet. Nézi, nézegeti az ember, hogyan igyekezett Presser, Bródy, Pataky, Som, Zorán és a többi rockzenész könnyűzenei szakszervezetet életre hívni, és miután – sajnos – már én, a néző sem vagyok mai gyerek, sok mindent felidéznek bennem a fekete-fehér filmkockák. 

Például a „jelbeszédet”, ahogyan politikai, társadalmi kifogásaikat a tatai rocktanácskozás résztvevői illedelmesen becsomagolják. Látom azt is, ahogyan egyesek finoman magánérdekek felé lökik a szót, mások pedig taktikusan hallgatnak. Akad persze olyan is – konkrétan Hobo –, aki karcosan, becsületesen kiáll a hatalom által dühösen megtámadott „amatőr zenészek” mellett.

A lényeg mégis az, hogy Almásiék kamerája előtt felbukkan a folyamatosan cigarettázó dr. Tóth Dezső művelődési miniszterhelyettes, aki Erdős Péter és Barabás János után hozzászól a rockvitához (szerencsére a régi felvétel megőrizte nekünk érveit, félelmeit, rögeszméit). Tóth a háború után novíciusnak indult, utóbb MDP-, majd MSZMP-káderként oltalmazta az épülő szocializmust. Szavahihető tanúk – például Alexa Károly – szerint tulajdonképpen nem szegődött gazembernek, elvtársaihoz képest nyitottabb politikus volt, nem mellesleg a reformkort kutató irodalomtörténész. 

Dr. Tóth Dezső azonban mereven elutasította a másként gondolkodás jogát, erről Almási dokumentumfilmje győz meg bennünket. Szinte érezni, ahogyan Barabás János ifjúságfelelősben és Erdős Péter könnyűzenei főkáderben is, hogy a szakszervezetet szervező szabadulók minden mozdulata gyanús számukra. 

Elmondják, hogy a közérdek erősebb minden másnál, hogy ha már itt maradtak a hazájukban, vállalják a szocialista valóságot, s ne követelőzzenek a rockzenészek, miközben parasztok és munkások élnek nehezen az országban. (Arról, hogy ők konkrétan hogyan élnek, nemigen esik szó, Erdős henceg egy kicsit, hogy ő milyen puritán, de hitelt azért ne adjunk a kommunisták önként vállalt szegénységi sztorijának.)

Szóval 1981-ben, a tatai rocktanácskozás évében valahogy úgy állt a helyzet ebben az országban, hogy a létező szocializmus éppen látványosan csődöt mondott, a haldokló azonban még életképesnek látszott. A hatalomtól azonban már nem féltek a zenészek. Látni a vágóképeken, ahogyan egymás között suttognak, felnevetnek egy-két demagóg hülyeségen, dr. Tóth heves beszédrohama pedig visszafojtott haragra készteti egy részüket. Negyven évvel ezelőtt a kommunisták már mindenkiben szövetségest szimatoltak. 

VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lengyelországban állt a bál, globális válság után voltunk, itthon nem működött a gazdaság, kimerült a marxista halandzsa. Az is kitetszik a dokumentumfilmből, hogy a dr. Tóth által fojtó dühvel említett URH és Bizottság tagságát vagy akár a tanácskozáson jelen lévő Nagy Ferót már nem akarták csak úgy börtönbe zárni. Ahhoz legalább akkora „bűnöket” kellett elkövetni, mint a szegedi CpG. 

A hatalom fokozódó tétovaságát jelzi az a tény, hogy a miniszterhelyettes egyáltalán meglátogatta a zenészeket, fojtott hangon leteremtette őket – de bilincs már nem kattant a kezükön. 

Közvetlenül 1956 után az ilyesmiben még hatékonyabbak voltak. Ha azonban a szocializmus lényege az állandó feszültségkeltés, és amint csend és béke támad, a rendszer meginog, akkor tényleg lehet, hogy itthon a rockzenészek verték be az első koporsószögeket. Hogy legalábbis a hatalom nem tud, nem képes bármit is kezdeni velük, már akkoriban is éreztük.

A Barabás, dr. Tóth és Erdős által képviselt világot néhány esztendő múlva felváltotta a peresztrojka. A peresztrojkát pedig a ruszki fegyverletétel. A fegyverletétel után pedig ránk köszöntött a demokrácia, benne nagystílű átvedlőkkel, mint Barabás János, aki úgy öltözött át az MSZMP-ből az MSZP-be, ahogyan más inget cserél. 

Nyilván nem lepi meg az olvasót, hogy Barabás, aki 1982-ben alulról felfelé pislogva terjesztette dokumentumfilmünkben a szocializmus óvó szavait, még néhány évvel ezelőtt is Gyurcsány hűséges fegyverhordozójaként, a Miniszterelnöki Hivatal főtanácsadójaként szolgált. Dr. Tóthot szívroham vitte el még a rendszerváltozás előtt, 1990-ben pedig meghalt Erdős Péter is. 

A rockzenészek többsége még velünk van, és persze kíváncsi az ember az emlékeikre, annál is inkább, mert a létre hívott szakszervezetről aztán nemigen hallottunk.

A dokumentumfilm, benne az izgatott, de nem előrelátó kommunistákkal, az óvatosan lázadó rockzenészekkel, valamint az egész kádári katyvasszal eszünkbe juttatják saját problémáinkat. Például azt a csekélységet, hogy amiként ők sem láttak előre három-négy évre, nekünk sem lehet fogalmunk a közeljövő eseményeiről. 

Ami a tatai rocktanácskozás ellenzéki figuráinak elérhetetlen álomnak, a hatalomnak pedig röghöz kötött valóságnak tűnhetett, tíz éven belül semmivé foszlott. A végén – bármennyire is nehéz elhinnünk – a teremtés visszabillenti természetes állapotába a természetellenessé fajult társadalmat. Letörli a térképről, megszünteti, az újonnan épült rendszer pedig átveszi az előző felhozatal túlélőit. S bár az élet zajlik, a kihívások megújulnak, változatlanul a helyes értékítélettől függ közös sorsunk.

Most azt érezzük, hogy amiként a szocializmus foszló szövetként borult Magyarországra 1981-ben, mára a liberalizmus is kifulladt, törpe hazugsággá korcsosult. Korunk eszméje semmiképpen sem a társadalmi újraelosztás, a kísérlet először a különféle szocializmusokkal, majd a modern, nyugatias szabadelvűséggel mondott csődöt. 

Érhetnek minket örömök és csalódások, rúghat néhány utolsót az élőhalott, ennek a színjátéknak mégis vége. A család, a közösség, a hit és az egyéni méltóság letéteményese már régen nem az európai liberalizmus. Ami jön, ami érkezik, és talán még a mi életünkben rideg valósággá válik, holtbiztosan gátat vet a paródiává silányult nyugati életfelfogásnak. 

Nem úgy lesz vége, hogy hétfőről keddre betiltják, hanem észrevétlenül áthajlik egy másik világba, ahol már nem a jó és a rossz euró­paiak a helyzet urai. Erre a szerepre, erre a fordulatra legalábbis lelkileg felkészülni felettébb bölcs magatartás.

Amíg azonban a tatai rocktanácskozáson a zenészek a ceruzájukat rágták, hogy vajon a hatalmi násztáncot milyen ütemre lépik, nekünk inkább a jövővel kellene foglalkoznunk. 

Az uralkodó szélirány igézete ugyanis csak múló tünetegyüttes, belebocsátkozni a részletekbe felesleges erőpocsékolás. Nem az a lényeg, hogy mi van, hiszen ennek a felállásnak már vége, sokkal fontosabb, hogy milyen állapotban, lelkiállapotban, felkészültséggel éli végig a magyarság a 21. századot.

Arra a felismerésre kell jutnunk, hogy a történelem nem haszontalan, s bár értelme és célja nem látható, erővonalait kitapintani mégis szükséges. Valahogy úgy, ahogyan a tatai rocktanácskozáson is lehetett volna, ha valóban szabadon és demokratikusan működött volna a rendszer.

Borítókép: A tatai rocktanácskozás. Hátul középen Presser Gábor, mellette Zorán Sztevanovity, tőle balra Frenreisz Károly, az előttük levő sorban Németh Gábor, Bródy János, Tarján Pál, Benkő László (félig takarva), Molnár György (Forrás: Fortepan/Urbán Tamás)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right
Deák Dániel avatarja
Deák Dániel

Európa már megint lemarad

Pilhál Tamás avatarja
Pilhál Tamás

Kékcédulás választás újratöltve

Szentesi Zöldi László avatarja
Szentesi Zöldi László

Majom és rács

Gajdics Ottó avatarja
Gajdics Ottó

Az ellenzék egyre szélsőségesebb

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.