Almási Tamás 1982-es dokumentumfilmje, a Sok húron pendülnek ma is tanulságos látlelet. Nézi, nézegeti az ember, hogyan igyekezett Presser, Bródy, Pataky, Som, Zorán és a többi rockzenész könnyűzenei szakszervezetet életre hívni, és miután – sajnos – már én, a néző sem vagyok mai gyerek, sok mindent felidéznek bennem a fekete-fehér filmkockák.
Például a „jelbeszédet”, ahogyan politikai, társadalmi kifogásaikat a tatai rocktanácskozás résztvevői illedelmesen becsomagolják. Látom azt is, ahogyan egyesek finoman magánérdekek felé lökik a szót, mások pedig taktikusan hallgatnak. Akad persze olyan is – konkrétan Hobo –, aki karcosan, becsületesen kiáll a hatalom által dühösen megtámadott „amatőr zenészek” mellett.
A lényeg mégis az, hogy Almásiék kamerája előtt felbukkan a folyamatosan cigarettázó dr. Tóth Dezső művelődési miniszterhelyettes, aki Erdős Péter és Barabás János után hozzászól a rockvitához (szerencsére a régi felvétel megőrizte nekünk érveit, félelmeit, rögeszméit). Tóth a háború után novíciusnak indult, utóbb MDP-, majd MSZMP-káderként oltalmazta az épülő szocializmust. Szavahihető tanúk – például Alexa Károly – szerint tulajdonképpen nem szegődött gazembernek, elvtársaihoz képest nyitottabb politikus volt, nem mellesleg a reformkort kutató irodalomtörténész.
Dr. Tóth Dezső azonban mereven elutasította a másként gondolkodás jogát, erről Almási dokumentumfilmje győz meg bennünket. Szinte érezni, ahogyan Barabás János ifjúságfelelősben és Erdős Péter könnyűzenei főkáderben is, hogy a szakszervezetet szervező szabadulók minden mozdulata gyanús számukra.
Elmondják, hogy a közérdek erősebb minden másnál, hogy ha már itt maradtak a hazájukban, vállalják a szocialista valóságot, s ne követelőzzenek a rockzenészek, miközben parasztok és munkások élnek nehezen az országban. (Arról, hogy ők konkrétan hogyan élnek, nemigen esik szó, Erdős henceg egy kicsit, hogy ő milyen puritán, de hitelt azért ne adjunk a kommunisták önként vállalt szegénységi sztorijának.)
Szóval 1981-ben, a tatai rocktanácskozás évében valahogy úgy állt a helyzet ebben az országban, hogy a létező szocializmus éppen látványosan csődöt mondott, a haldokló azonban még életképesnek látszott. A hatalomtól azonban már nem féltek a zenészek. Látni a vágóképeken, ahogyan egymás között suttognak, felnevetnek egy-két demagóg hülyeségen, dr. Tóth heves beszédrohama pedig visszafojtott haragra készteti egy részüket. Negyven évvel ezelőtt a kommunisták már mindenkiben szövetségest szimatoltak.