A mostani lombardiai eredmény megnyugtatja a kedélyeket a párton belül. A tagság és az aktivisták visszakapták a motivációjukat, a párt mögött álló vállalkozói réteg megnyugodhatott, Salvini vezető pozíciója stabilizálódott. Utóbbi azért is fontos, mert az elmúlt években olyan pártstruktúrát alakított ki, amelyben szinte lehetetlen lett volna leváltani. Egy esetleges gyenge eredmény emiatt nehezen orvosolható belső feszültséget alakított volna ki. Az, hogy rendeződnek a viszonyok a pártban, jót tesz a teljes koalíció stabilitásának is.
A Rómából, illetve délről induló Olasz Testvérek párt tavaly egyértelművé tette, hogy országos vezető szerepre tör, és a jobboldal legerősebb politikai ereje szeretne lenni egész Itáliában. Ennek szimbolikus mozzanata volt, amikor tavaly Giorgia Meloni Lombardiában, a Liga bölcsőjétől nem messze, Milánóban tartotta meg pártja kongresszusát.
Az őszi eredmények, a Liga látszólagos meggyengülése miatt úgy tűnhetett, hogy érdemes hosszú távú stratégiát formálnia a célkitűzés köré. A mostani választás azonban azt a feltételezést igazolhatja, hogy akkor a Liga szavazóinak egy része csak azért szavazhatott át Meloniékra, mert nem tetszett neki, amilyen mérsékelt hangnem és súlytalan politizálás jellemezte Salvinit a Mario Draghi által vezetett egységkormányban. Ezek a szavazók azzal párhuzamosan térnek vissza a Ligához, ahogyan most éppen Meloni hangneme válik simulékonyabbá a nemzetközi fősodor felé.
A laziói kiváló eredmény elgondolkoztathatja az Olasz Testvérek pártot, hogy inkább koncentráljon továbbra is elsősorban délre, ahol ráadásul a baloldali-globalista riválisok kárára növekedhet.
A Magyarországon már bevált, tavaly év végén az új kormány által Olaszországban is alkalmazni kezdett „segély helyett munka” felfogással nemcsak megélhetést, de méltóságot tud kínálni olyan, jellemzően délen nagyobb arányban élő választóknak, akiket a baloldaliak automatikusan a sajátjaiknak hittek, amennyiben nem az együttműködő állampolgárt, hanem a segéllyel megvehető szavazóautomatát látták benne. Salvininek és a Ligának már beletört a bicskája abba, hogy az egész országban akarta dominálni a jobboldalt (ő északról próbálta bevenni délt, sikertelenül), ami intő jel lehet Meloninak is.
A mostani választási eredmény szerint kifizetődőbb lehet a stratégiai, földrajzi szempontból is koordinált együttműködés az Olasz Testvérek és a Liga között a következő években.
Az ellenzék kudarca szinte borítékolható volt. Azzal, hogy két különböző felállásban álltak ki a két tartományban, megnehezítették a hatékony kampányolást, hiszen olyan szövetségest kellett méltatniuk Lombardiában, amely ellenfelük volt Lazióban, és fordítva.
A vesztesek között a relatív győztes ezúttal a Demokrata Párt lett. A tisztújítás előtt álló párt húsz százalék fölött maradt, és az is kiderült: az Öt Csillag Mozgalom tavaly nyáron és ősszel tapasztalt visszaerősödése csak átmeneti volt. A Demokrata Pártnak nincs igazi kihívója az ellenzéki oldalon. Hamarosan új elnököt választanak, és elképzelhető, hogy nagykoalícióban akarnak majd visszatérni a hatalomba. Legalábbis meglepő, hogy az elmúlt hetekben a párt erős embereiből többen is elismerően szóltak Giorgia Meloniról.
A következő komolyabb erőfelmérő a jövőre esedékes európai parlamenti választás lesz. Az ellenzéknek még sok időbe telik egy olyan kormányképes erőt felmutatni, amely esetlegesen robbantani tudná a koalíciót. Sőt jelen pillanatban még Matteo Renzi is sokszor inkább a kormánnyal látszik késznek együttműködésre, semmint a többi ellenzéki párttal.
A választóktól érkező erős legitimitás és a kedvező pártpolitikai aritmetika tehát adott. Giorgia Meloniék számára az igazi kihívást a külpolitikai és az ezzel összefonódó gazdasági kényszerpálya jelenti, amelynek határai sokszor Washingtonban, Brüsszelben és Berlinben, Frankfurtban húzódnak. A kényszerpálya következményei okozhatnak esetlegesen törést, provokálhatnak komoly vitákat a koalícióban is. Ha jól kezelik őket a pártvezetők, a jobboldalt elkerülhetik az olasz politikára oly jellemző kormányválságok.
A szerző Olaszország- és Lengyelország-szakértő, a Nézőpont Intézet külügyi igazgatója
Borítókép: Giorgia Meloni új olasz miniszterelnök, az Olasz Testvérek párt vezetője megszólaltatja az ülés kezdetét jelző csengettyűt kabinete első ülésén a római kormányfői hivatalban, a Chigi-palotában 2022. október 23-án (Fotó: MTI/EPA/ANSA/Ettore Ferrari)