Jóllehet Giorgia Meloni olasz kormányfő szigorítja az embercsempészekre kiszabott börtönbüntetéseket, újrakezdi a Líbiával a migráció ellenőrzésére kötött megállapodásokat és korlátozó migrációs politikát hangoztat, a migránsok beáramlása Olaszországba folyamatosan erősödik. 2021-ben mintegy 55 ezer ember érkezett illegálisan az olasz partokra, 2022-ben ez a szám mintegy 87 ezer főre ugrott. Többnyire Észak-Afrikából, valamint a Szaharától délre fekvő afrikai országokból érkező bevándorlókról van szó, akik főként Tunézia és Líbia partjainál szálltak a csónakokba.
A Frontex legfrissebb adataiból kiderül, hogy a középső mediterrán útvonalon 2020 óta nő a migrációs nyomás. Idén megközelítőleg 15 ezren érkeztek az országba, ami háromszorosa a múlt év ugyanezen időszakában mért adatoknak. A február 26-án darabjaira hullott, mintegy kétszáz, főként Afganisztánból, Pakisztánból, Iránból és Szíriából származó embert szállító migránshajó tragédiája jelzi, hogy a jelenlegi korlátozások nem hatékonyak.
Az olasz parlamentnek benyújtott 2022-es biztonsági jelentés az országba Líbiából érkező migránsok nagy számát egy szervezett bűnszövetkezet tevékenységének tulajdonította, amely három líbiai városban működtet embercsempész-hálózatokat. Ezek a bűnszövetkezetek gyorsan alkalmazkodnak mind a líbiai politikai-biztonsági keretekhez, mind az időjárási és tengeri viszonyok szezonális változásához. A jelentésből kiderül, hogy a Líbiából érkező illegális bevándorlók többsége egyiptomi állampolgár. A Líbiában élő egyiptomi migránsok a legnagyobb afrikai migránsközösséget alkotják. 2011-ben, mielőtt a NATO lerohanta Líbiát és megdöntötte Muammar Kadhafi hatalmát, a becslések szerint egymillió egyiptomi dolgozott az országban. Az ezt követő polgárháború és gazdasági összeomlás az ott élő vendégmunkásokat további migrációra ösztönözte.
Az olasz jelentés szerint a Líbia nyugati és keleti részén letelepedett emberkereskedő bandáknak és bűnszövetkezeteknek kiterjedt, határokon átívelő kapcsolataik vannak.
A vizsgálat kiemelte a tunéziai Sfaxban tevékenykedő emberkereskedők szerepét. Ezek a transznacionális operatív kapcsolatok lehetővé teszik a teljes illegális migrációs lánc rugalmas kezelését a származási országoktól a tranzitországokon át a kihajózási pontokig. A jelentés megállapítja, hogy bár az átkelések többsége a Tripolitól nyugatra fekvő partvidékről indul, 2022-ben egyre nagyobb számban indultak el Cyrenaica partvidékéről, ami elsősorban a helyi bűnbandák megerősödésének és a megnövekedett egyiptomi migrációs szándéknak tudható be. Cyrenaica partvidéke felől elsősorban halászhajók vagy bárkák indulnak. Líbiának ezt a keleti területét Halifa Haftar tábornok ellenőrzi, aki önkényesen nyitja és zárja az Európa felé irányuló „migrációs zsilipet”. Mivel Haftar tábornok katonailag még mindig fontos szereplő, de politikai téren egyre kevésbé meghatározó, vélhetően ütőkártyaként használja a migrációt, hogy erősítse nemzetközi súlyát, az emberkereskedők pedig egyre több kikötőt használnak a Földközi-tenger afrikai partjainál.