idezojelek

A háború és a szankciók okozzák a gazdasági kockázatokat

2023 nem a növekedés és a gyarapodás éve lesz.

Szajlai Csaba avatarja
Szajlai Csaba
Cikk kép: undefined

Sorra jelennek meg a pénzpiaci elemzések arról, hogy 2023-ban, valamint 2024-ben mi is várható a világgazdaságban. Ezek leegyszerűsített üzenete az, hogy nem pusztán Magyarországot kényszerítette irányváltásra és alkalmazkodásra az orosz–ukrán háború, hanem a nálunk fejlettebb gazdaságokat is. Úgy tűnik, lassan igaza lesz annak a kormányzati állításnak, hogy a fegyveres konfliktus, valamint az arra adott „szankciós válaszok” megtorpanást, gazdasági lassulást hoznak magukkal, s miután a háború végét megjósolni sem lehet, a bizonytalanság gazdasági értelemben itt marad velünk.

Legfrissebb előrejelzésében a Nemzetközi Valutaalap is azt jósolja, hogy a világgazdaság gyengébb kilátásokkal vágott neki a 2023-as évnek, és még jövőre sem lesz érdemi javulás. Az idén 2,8 százalékkal, míg jövőre három százalékkal gyarapodhat a globális gazdaság. Miután ebben „benne van” az eurózónától kezdve az Egyesült Államokon keresztül Kína, valamit Japán is mint jelentős gazdasági kibocsátók, a prognózis cseppet sem megnyugtató. A háttérben sok minden áll; az orosz–ukrán háború negatív gazdasági hatásai mellett az is, hogy az elmúlt évek sokkjai áthúzódtak. 

Gondoljunk csak arra, hogy az infláció nem pusztán hungarikum: a fogyasztói árak ugyanis több évtizedes csúcsra emelkedtek a fejlett világban az elmúlt évben. 

Ebben persze szerepet játszott a túlzott keresletélénkítés, az elhúzódó kínálati zavarok és a nyersanyagárak emelkedése is. A világ jegybankjai agresszívan szigorítani kezdtek, aminek következménye a magas kamatszint lett. Miközben tehát az infláció letörése került fókuszba, mindenütt megdrágult a finanszírozás, a hitelezés. Arról nem is beszélve, hogy több bankcsőd rázta meg idén a pénzügyi szektort.

VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magyarország számára a legfontosabb, hogy mi történik fő kereskedelmi partnerünknél, az eurózónában. Nos, tótágast nem állunk az IMF jelentésében szereplő 0,8 százalékos növekedési prognózis kapcsán, és egyáltalán nem jó hír az sem, hogy még 2024-ben is csak 1,4 százalékos lehet az ütem. Közben az Egyesült Államok sem engedte még ki a kéziféket, mind­össze 1,6 százalékkal bővülhet, és még jövőre sem tér igazából magához a tengerentúli világ.

Ránk nézve kedvező, hogy az összes nehézség ellenére megúszhatjuk a recessziót, igaz, minimális növekedéssel. 

De feszes marad a munkaerőpiac, vagyis aki akar, az dolgozhat, magas a beruházási rátánk, és jó eséllyel tudjuk a kivitelünket bővíteni. Ha pedig a forint árfolyama is hasonlóan alakul a következő hónapokban a mostani kurzushoz képest, nem kell attól tartani, mint tavaly, hogy a pénzünk mindent visz…

Egy másik fontos, a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) által készített elemzésből hasonló komponensek olvashatók ki: eszerint az ukrajnai háború és a ragadós infláció várha­tóan világszerte visszafogja a világkereskedelem növekedését az idén, ami pedig negatívan hat a gazdasági fellendülés ütemére. Konkrétan a globális áruforgalom bővülése várhatóan elmarad az utóbbi másfél évtized átlagától. Sajnos ilyen helyzetre is rég volt példa.

Akárhogyan is, 2023 nem a növekedés és a gyarapodás éve lesz, és az azonosított negatív kockázatok elsődlegesen a háborúhoz és a szankciókhoz köthetők. Ha utóbbit nem hiszik, érdemes még alaposabban átolvasni a nemzetközi szervezetek jelentéseit. Száz százalékban lehet rájuk fogadni, hogy nem a „kormánypropaganda” részei.

A szerző a Világgazdaság főszerkesztő-helyettese

Borítókép: illusztráció (Fotó: AFP/Stefani Reynolds)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right
Pilhál Tamás avatarja
Pilhál Tamás

KÉT MAGYARORSZÁG – Magyar Péter sikeres szeppukut követett el saját magán

Szentesi Zöldi László avatarja
Szentesi Zöldi László

Donald Trump a reményt hozta el

Gajdics Ottó avatarja
Gajdics Ottó

Hogy nem szakad Dobrevre az ég?!

Fricz Tamás avatarja
Fricz Tamás

Az amerikai mélyállam felszámolása

A szerző további cikkei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.