idezojelek

A Z generáció különös elvárásai

Viták a négynapos munkahétről Németországban, avagy eljöhet a Nyugat alkonya.

Cikk kép: undefined
Fotó: Milan Ilic Photographer

Még nem is olyan régen, ha egy fiatal munkára jelentkezett, jövendő munkáltatója ismertette vele, hogy milyen követelményeknek kell megfelelnie, és számba vette képzettségét, tudását, tapasztalatait. Külföldi üzletemberektől azt hallom, hogy változott a helyzet: most a munkát kereső fiatal sorolja el az elvárásait és faggatja jövendő munkáltatóját, mit tud neki nyújtani. Korábban még az érdekelte, hogy milyen gyorsan építheti fel karrier­jét, és mennyit fog keresni. Most már azon van a hangsúly, hogy munkája mennyire segíti hozzá az élet élvezetéhez.

A mai 40-50-esek az első, információs technológia által formált, vezérelt generáció, az X-ek. A kvarcóra, hifi-torony, magnókazetta, videókazetta, majd a digitális világ új eszközeinek generációja. Ők a rendszerváltással léptek be a munkaerőpiacra. Ekkor jelent meg az internet. Ekkor reccsentek meg a felnőttorientált társadalom alapjai; elkezdődik a kortársorientált társadalom megalapozása; a családi közösséget felülírták a fogyasztói társadalom elvárásai.

A mai harmincévesek az Y generáció. Az ő életük kereteit már az információtechnológia korszakos eszközei szabták meg: a walkman, a Commodore 64, a Windows, a digitális fényképezőgépek, a digitális mobiltelefon, majd a web. Steingervald az első individualista nemzedéknek nevezi őket. Élményorientáltakká váltak; még az offline világban születtek, de belenőttek a digitális világba. Ők az első olyan nemzedék, amely magáévá tette a világhálót. És történelmi változás történt: megfordult a tudás átadásának iránya; eltűnt az életkor tisztelete; ők az első kortárs­orientált generáció.

A mai huszonévesek a Z-k. Mostanra teljesedett ki a digitális világ arzenálja: Google, okostelefon, tablet, Facebook, YouTube, újabban pedig a mesterséges intelligencia és konkrét alkalmazása, a ChatGPT. Beleszülettek az internetes világba; tudatában vannak, hogy a világ összes tudását bármikor előhívhatják – ez meghatározza a tanuláshoz való viszonyukat. Élménytársadalomban nőnek fel, kommunikációs színterük a mikroplatformok világa. Nem telefonálnak, hanem üzeneteket küldenek; az ügyintézést online végzik. A kereskedelemben nem ügyfeleknek tekintik magukat, hanem tudatos felhasználóknak. Ők már nem híreket, hanem véleményt olvasnak.

A most munkába lépő Z generáció elvárásai: hogyan állnak a munkához, milyen munkára vágynak, milyen körülmények között szeretnének dolgozni. Követeléseik határozottak: négynapos munkahét, sabbatical (minden hetedik év szabad, amit szakmai képzésre, utazásra, az NGO-kkal való munkára fordíthatnak – a sabbatical eddig az angolszász egyetemek oktatóinak privilégiuma volt), home office, nincs túlórázás, a hivatalos szabadságon kívüli pótlólagos, egy-két hónapos szabadság, a „take-time”, amelyet egy-egy nagyobb feladat elvégzése után vesznek ki. Felmérések szerint a 18-24 évesek 58 százaléka felmondana, ha olyan lenne a munkája, ami megakadályozza abban, hogy élvezze az életet. 45 és 50 százalékuk pedig nem kíván olyan állásban dolgozni, amikor vagy a munkahely, vagy a munkaidő nem illeszthető rugalmasan az életükbe.

Szüleik, a háború után született „baby-boomer”-ek életében még a munka volt a legfontosabb: identitásképző és beteljesítő feladat. A Z generáció számára a munka csupán életük része. De félreértés ne essék: fontos része. Ami változott: a munka és a magánélet jobb összehangolása, és a munka mint prio­ritás megszűnt. A magánéletet a Z generáció számára felértékeli az a bizonytalanság, amelyet a klímaváltozás, a világjárvány vagy az ukrajnai háború okoz a világban. A vírusjárvány során megszűnt az otthon és munkahely, munka és magánélet szigorú szétválasztása. Azon túl, hogy ezek összemosódtak, a korábbinál nagyobb szerepet kap a munkában a személyes ízlés, az egyéni szempontok.

VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az online munkavégzés nem csak az alkalmazottaknak kedvez; a fiatal vállalkozók számára is lehetővé teszi, hogy startupjaik, internetes vállalataik szinte bárhol működhetnek, bárhonnan irányíthatják cégüket. A változásokban szerepet játszanak egyes világvége-hangulatot árasztó klímaaktivisták is (ha elkerülhetetlen a vég, akkor élvezzük az életet) és a kizsákmányoló struktúrákat kritizáló neomarxisták is. A radikális zöldek azért is támogatják a négynapos munkahét ötletét, mert ha csökkennek a keresetek, kisebb lesz a fogyasztás és így a környezet terhelése. Mindez persze nem valósítható meg minden területen; elsősorban a digitalizált és az irodai munkák adnak rá lehetőséget.

Németországban 2035-ig hétmillió „baby-boomer” megy nyugdíjba. A munkaképes korú korosztályok zsugorodnak, és ráadásul olyan fiatalok lépnek a helyükbe, akik számára mást jelent a munka az életükben, és – mint fentebb láttuk – igen határozott követelményeik vannak munkáltatójukkal, munkahelyükkel szemben. Ráadásul ez az új szemlélet kezd átragadni az idősebb korosztályokra is. Ez általános, a nyugati jóléti társadalmakra jellemző jelenség. Gondolkozzunk el azon, mit fog ez jelenteni ezen országok nemzetközi versenyképességére, gazdasági jövőjére.

Az elmúlt évtizedekben a nemzetközi munkamegosztás legfontosabb jellemzője az volt, hogy a feltörekvő és a fejlődő országok olcsó, képzetlen vagy kevéssé képzett munkaereje olyan késztermékeket gyártott (és az internet elterjedésével olyan szolgáltatásokat nyújtott), amelyek a fejlett országok magasan képzett munkaereje által előállított termékek és szolgáltatások fejében cseréltek gazdát. 

A fejlettek „késztermékfüggősége” már eddig is kezdett zavaró méreteket ölteni; és mindehhez jött Kína, amely nemcsak késztermékei­vel árasztotta el a világpiacot, de az olcsón gyártott hightechet is ontja. A fejlett országokban csökken a munkaképes korú népesség, és a pótlás a Z generációból jön. Magasan kvalifikáltságuk vitathatatlan, de követeléseik jelentősen megdrágítják az általuk előállított termékeket és szolgáltatásokat. Ez fokozni fogja Kína és a hasonló feltörekvők versenyképességét – a fejlett Nyugat versenyhátrányba fog kerülni. A magasabb műszaki fejlettségtől várt világgazdasági előnyök általában eltúlzottak.

Eljön a Nyugat alkonya? Ezentúl a kevesebb munka, kevesebb fizetés kevesebb adóbevételt is jelent, és veszélybe kerülhet a jóléti állam. A szociális, egészségügyi és oktatási ágazatokban pedig (különösen az időseket gondozó intézményekben) már így is súlyos a munkaerőhiány. A rövidebb munkaidő krónikus ellátási hiányokat okoz. Ezekre a megoldást a külföldi munkaerő befogadása és az idősek továbbdolgoztatása jelenti. Végül is, ha a Z generáció szabadidő-követelései megvalósulnak, nem lesz, aki szabadidejükben őket kiszolgálja.

A német szociáldemokraták felkarolják a Z generáció törekvéseit, és az általános, négynapos munkahét bevezetését követelik. Egy olyan helyzetben, amikor a német munkaadók szövetségének kimutatása szerint a munkaerőhiány évi 100 milliárd euró veszteséget okoz. Markus Söder bajor miniszterelnök így kommentálta a vitát: „Aki azt hiszi, hogy ebben a dinamikusan változó világban megálljuk a helyünket a négynapos munkahéttel, az olyan, mint ha egy futballcsapat 80 perc játék után levonulna a pályáról.”

Ez a helyzet engem a római birodalom bukására emlékeztet. Hagyományosan azt a 451-es catalaunumi csatavesztésre vezetjük vissza. De a hanyatlást végső soron az okozta, hogy az évszázadokon keresztül a római birodalomba beszivárgó germánok és más barbárok „túlszaporodták” a rómaiakat, akik az élet élvezetével voltak elfoglalva, és elhanyagolták az utódok nemzését.

A szerző társadalomkutató, közgazdász

Borítókép: Illusztráció (Fotó: Shutterstock)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right
Borbély Zsolt Attila avatarja
Borbély Zsolt Attila

A Hunyadi-film és a román mítoszok

Huth Gergely avatarja
Huth Gergely

A pöcegödör legalján

Novák Miklós avatarja
Novák Miklós

Szalai Ádámot újra kísérti az ellentmondás

Szőcs László avatarja
Szőcs László

Hígtrágya és pogrom Hollandiában

A szerző további cikkei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.