Bár a tavaszi mezőgazdasági munkálatok már javában tartanak, a munkagépek mégsem csak a földeken, hanem a nyugat-európai nagyvárosok belvárosaiban vagy éppen az ukrán határon sorakoztak az elmúlt hónapokban. Brüsszel elhibázott politikája az agráriumban is válságot teremtett. Az európai gazdák magukra maradtak a háborúpárti és az idegen érdekeket kiszolgáló, zöldnek álcázott energiapolitika miatt. Soha ilyen mértékű zöldideológiai befolyásolás és nyomás nem érte még az európai agráriumot, mint az elmúlt időszakban, amit az ágazat szereplői sem tűrhettek szótlanul.
A Green Deal csak a nevében jelentett megállapodást, a gyakorlatban ugyanis diktátumként nehezedik a gazdálkodók vállára.
Brüsszel minden szakmai alapot nélkülöző, semmilyen hatástanulmánnyal nem alátámasztott előírásai miatt az európai termelők elvesztették versenyképességüket, jövőképüket, és egy mozdulattal került veszélybe a biztonságos élelmiszer-ellátás.
A termelők hiába próbáltak minden előírásnak megfelelni, a brüsszeli döntéshozók magukra hagyták a gazdákat, és ha ez nem lenne elég, védtelenné tették a piacaikat is.
Az orosz–ukrán háború kitörését követően a közép- és kelet-európai régió agráriuma jelentős kihívásokkal szembesült. 2022 nyarán az Európai Unió úgy döntött, hogy Ukrajna vámmentesen és korlátozás nélkül exportálhat a területére mezőgazdasági termékeket. Brüsszel megnyitotta az uniós határokat. Emiatt az ukrán termékek a hagyományos piacaik helyett hatalmas mennyiségben jelentek meg a szomszédos EU-s tagállamok és az unió egyéb piacain, erősen korlátozva ezen országok mezőgazdaságának értékesítési lehetőségeit. Ez a helyzet – más globális tényezőkkel együtt – Európa-szerte érdemben járult hozzá az alacsony termelői árszintekhez, mivel az ukrán mezőgazdasági termékeket nem kötik a szigorú uniós előírások. Ebben a helyzetben határozottan kellett cselekednünk és egyértelműen oldalt választanunk; a gazdák érdekeit megvédve, nemzeti hatáskörben behozatali tilalmat vezettünk be az ukrán mezőgazdasági termékekre. A tranzitszállítmányok továbbra is engedélyezettek, azonban azokat az illetékes hatóságok az eddigi gyakorlatnak megfelelően zárral látják el a határon, nyomon követik őket, és az ország egész területén ellenőrzik az érintett termékek útját, hogy biztonsággal mondhassuk, elhagyták az országot.