Forza D’Agro, Szicília. Ülök a teraszon, szemben az Etna, ragyog a nap. A vár alatt apró, szedett-vedett házacskák, odaragasztva a hegy oldalához, s el ne felejtsük, itt találta meg apja szülőházát Al Pacino a Keresztapában. Egy kőhajtásnyira ide Savoca, ott pedig a Bar Vitelli, vagyis a kocsma, ahol Al Pacino meglátja későbbi feleségét. – Ki ez a nő? – kérdezi az ott ülőktől, mire a lány apja kihozta a puskáját…
A film óta ebből él a környék.
Ülök a teraszon, szemben az Etna, ragyog a nap. Taormina egy másik kőhajtás. „Athénból Taorminába siettem, ahol reám várt egy olyan naplemente, amellyel tisztában voltam, hogy az lesz a világnak a legszínesebb napút-festménye. Itt sem kellett gondolkoznom sokáig a kivitelre nézve, mindennel tisztában voltam” – írta Csontváry. Jó neki. Mindennel tisztában volt.
A várost amúgy a naxosi mészárlásnak köszönhetjük.
S van egy legenda, amely szerint 902-ben az arabok lemészároltak mindenkit, és Kegyetlen Ibrahim a maroknyi túlélő szeme láttára tépte ki Prokop püspök szívét és mindjárt melegében meg is ette.
A baj csak az, hogy én Kegyetlen Ibrahimot egyet ismerek, de ő az Oszmán Birodalom szultánja volt, 1615-től 1648-ig élt, Isztambulban. Szent Prokopot is egyet ismerek, ő pedig Prága védőszentje, 971-től 1053-ig élt, és az ördögöt ugyan ekevashoz kötötte, de éppen Taorminában nem járt. Ettől még igazán könnyedén elképzelhető ez a szívevés – mert ilyen az ember. Mondom, a várost is a naxosi mészárlásnak köszönhetjük, akkor gyűjtötte össze Andromakhosz a túlélőket, és megalapította itt Tauromeniont.
Ülök a teraszon, szemben az Etna, ragyog a nap.
Mi mindent köszönhetünk mészárlásoknak? Nagyjából mindent. Az egész Nyugatot. A dicső Nyugat történelme különböző szakaszaiban a világ többi részét felfedezte, elfoglalta, az ottaniakat lemészárolta, a túlélőket összegyűjtötte, a szívüket ugyan nem ette meg, csak a lelküket, vagyis a hagyományaikat és a kultúrájukat, aztán kifosztotta, kirabolta őket, s így lett naggyá. Közben pedig csodásabbnál csodásabb eszméket fabrikált.
„A szent tanok. / – Ah, épp a szent tan mindig átkotok, / Ha véletlen reá bukkantatok: / Mert addig csűritek, hegyezitek, / Hasogatjátok, élesítitek, / Mig őrültség vagy békó lesz belőle. / Egzakt fogalmat nem bírván az elme, / Ti mégis mindig ezt keresitek / Önátkotokra, büszke emberek.”
Lucifer mondá ezt Ádámnak Bizáncban, s milyen igaza van. Sajnos az egész műben többnyire neki van igaza.
Nézzétek meg, mi lett a liberalizmusból…
Ülök a teraszon, szemben az Etna, ragyog a nap. Megnyitom a híreket, és tönkre is teszek mindent.
Olvasom: „Francia elnök: szárazföldi csapatokat kell küldeniük az európaiaknak az ukrán háborús zónába – Ha ma nem vállalunk katonai konfliktust az oroszokkal, akkor az oroszok megtámadhatják a lengyeleket, litvánokat, másokat is – jelentette ki Emmanuel Macron.” Remek.
De lássuk csak, mi is az a szappanos doboz vagy buditető, ahonnét Macron beszél!