Pontosan tizenöt évvel ezelőtt, 2009. május 22-én, nem sokkal a déli harangszó előtt a debreceni Nagytemplomban, az úrasztalán álló nyitott Károli-biblia előtt a Kárpát-medencei magyar református püspökök aláírták a Magyar Református Egyház alkotmányát. Ezzel
újraegyesült a trianoni diktátum által szétszakított, kilenc évtizeden át kényszerűen csonka családban élő, majdnem hárommilliós magyar reformátusság.
„Ez a nap azon napok közé kerül, amelyek a magyar történelem első oldalára kívánkoznak” – e szavakkal köszöntötte az alkotmányozó zsinatot Debrecen akkori polgármestere, Kósa Lajos. Sólyom László (római katolikus felekezetű) volt köztársasági elnök pedig a nagytemplomban felolvasott üzenetében hangsúlyozta, hogy
a reformátusok egyesítő aktusa „nagy erejű, szimbolikus lépés, és egyben valóságos és jelentős következményekkel járó tett a nemzet egysége szolgálatában”.
Amikor a Kárpát-medencei (magyarországi, erdélyi, királyhágómelléki, kárpátaljai, szerbiai és szlovéniai) református püspökök és főgondnokok tizenöt éve aláírták az egyesítő alkotmányt – amelyhez később csatlakoztak a szlovákiai, horvátországi, amerikai, kanadai, nyugat-európai magyar református egyházak is –, azt is kifejezésre juttatták:
Úgy kell szolgálnunk az egységet, hogy az mintául lehessen az egész nemzet számára.
Hogy valóban minta, jó példa lett a 2009. május 22-i „családegyesítés”, az is bizonyítja, hogy egy évvel később, a Fidesz–KDNP kétharmados választási győzelme után az új Országgyűlés (egyik első döntésével) elfogadta azt a törvényt, amely a trianoni békediktátum aláírásának gyásznapját, június 4-ét a nemzeti összetartozás napjává nyilvánította. Ezzel megkezdődött az egymást követő Orbán-kormányok határokon átívelő békés nemzetegyesítési politikája, s a kettős állampolgárság elfogadásával – amellyel együtt a külhoni magyarok útlevelet és választójogot is kaptak –, az oktatási, kulturális és gazdasági lehetőségek bővítésével, a magyar szellemi központok, egyházi intézmények megerősítésével egyre több határon túli nemzettársunkat sikerült ténylegesen bevonni a nemzeti együttműködésbe.