idezojelek

Sikerrel járt az RMDSZ mozgósítása

Nagy változás nem történt a júniusi választások után az erdélyi magyar politikában.

Borbély Zsolt Attila avatarja
Borbély Zsolt Attila
Cikk kép: undefined
Fotó: Gönczy Tamás

A „komprádor” olyan emberi egyed, aki személyes előnyökért az idegen, elnyomó hatalom szolgálatába áll, bármikor szembemenve saját közösségének érdekeivel. Vannak történelmi pillanatok, amikor a jövő szempontjából katasztrofális lehet, ha a komprádorság vezető szerephez jut. Tipikus példa erre az 1918-as szabadkőműves puccs, amelynek következtében a védekezésképtelenné tett történelmi Magyarország az idegen étvágy szabad prédájává vált.

Az akkori „polgári radikálisok” szellemi örökösei máig itt vannak köztünk, továbbra is komprádor szerepben, különböző politikai formációkban. A balliberális oldal ebben az egy kérdésben következetes: az idegen érdekek kiszolgálásában. Az MSZP-ben megalakulásakor – ha nem is vezető szerepben, de – még akadtak nemzetben gondolkodó politikusok, akik szép sorban kiváltak, miután vélhetően rádöbbentek arra, hogy a párt meghatározó prominensei Moszkva szolgálatából egyszerűen átálltak a New York–Brüsszel-tengely, a globalizmus szolgálatába, és ebben nincs erejük őket meggátolni. 

Az SZDSZ-ben soha semmiféle nemzeti tartalom nem volt, erre a lehető legtalálóbban Bogár László mutatott rá, úgy fogalmazva, hogy ez a párt a kollaboránsok között a laboráns volt. Mára a teljes ballib oldal az SZDSZ politikai örököse.

Ebben a politikai konstellációban az éppen aktuális történelmi helyzet az, ami meghatározza egy-egy választás tétjét. 2015 óta a migráció, 2022. február 24. óta a háború árnyékában minden magyarországi választás létkérdés. Június 9-én a nemzeti megmaradás erői­nek sikerült elnyerniük a választók többségének bizalmát, ami a 2026-os győzelmet ha nem is garantálja, de optimizmusra ad okot. Nézzük, mi a helyzet Erdélyben, ahol szintén igen nagy volt a tét, hiszen a magyar képviselet a parlamenti küszöb eléréséért küzdött.

Önmagában nem katasztrófa az, ha képviselet nélkül marad az erdélyi magyarság az Európai Parlamentben. De amint még Jeszenszky Géza is rámutatott a Transtelexen megjelent írásában,

 a felvidéki modell perspektívája fenyeget, ahol a magyar erők, bár különféle felállásban próbálkoztak, de 2010 óta nem tudták átugrani a bejutási küszöböt, pedig az ott élő magyarság számaránya jóval meghaladja az öt százalékot.

Azon túl, hogy sikerül-e megtartani a szavazás etnikai logikáját, s hogy eléri-e a legerősebb magyar párt, a RMDSZ a bejutási küszöböt, az erdélyi magyar „belpolitika” is több kérdést vet fel. Meg tudja-e őrizni az autonomista oldal a maga pozícióit? Mi történik a sokak által öncélú diverzóinak tartott látszatpárttal, a Magyar Polgári Erővel? Életképesnek mutatkozik-e vagy elbukik az első akadályban?

Ami az első kérdést illeti, hadd idézzem fel, hogy a kétezres évek fordulóján, midőn egyértelműen ki lehetett jelenteni, hogy az RMDSZ tévúton jár, hogy az önfeladásnak, a román hatalom legitimálásának van alternatívája, hogy eredményes lehet a külpolitikai nyomásgyakorlás, hogy nem irreális cél az autonómia, amikor még a román EU-csatlakozás előtt meg lehet kérni az integrációs törekvések támogatásának árát, sokan úgy véltük, hogy jót tenne az RMDSZ-nek, ha kibukna egy ciklus erejéig a parlamentből, és ezzel esetleg megtisztulna az értéksemleges, kívülről vezérelt karrieristáktól.

Mára már más a helyzet. Nyilván most sem tölti ki az RMDSZ a rendelkezésre álló mozgásteret, de paradigmatikus szempontból más stratégiát ma már nehéz lenne követni, mint ami mentén a szervezet politizál. 

S tetszik ez vagy sem a karakteresebb, autonómiaközpontúbb politikát óhajtók számára, az RMDSZ a bukaresti és a budapesti állami támogatás birtokában, a rendszerváltás időszakára visszanyúló komoly társadalmi beágyazottsággal, jelentős médiahátszéllel maga mögött, a magyar kormány messzemenő erkölcsi, politikai és anyagi támogatását bírva, választásról választásra besepri a magyar szavazatok masszív többségét Erdélyben.

Ha nem érné el a küszöböt egy választáson, az kollektív sokként hatna a választóközönségre, egyben azzal fenyegetne, hogy az elektorátus apátiája miatt küszöb alatt is marad a szervezet, miközben a vetélytárs sem tud felnőni a feladathoz. Ha egy közösség erőt tud felmutatni, az tartást, reményt, önbizalmat ad. S hogy most az RMDSZ adja meg ezt a közösségi élményt? Ismerve az elmúlt 35 év történelmét, a helyzet kissé fonák, de való.

Másrészt az is tény, ez mégiscsak egy másféle RMDSZ, mint az, amelyet egy olyan ember vezetett 1993 és 2011 között – név szerint Markó Béla –, aki azóta is sportot űz abból, hogy a magyar miniszterelnököt a ballib médiában revolverezi. Köztudott, hogy Kelemen Hunort Markó Béla nevelte ki utódjául, de az is tény, hogy Kelemen lojalitása a magyar kormányhoz kiállta a próbát.

A Transtelex nem kevés pikírtséggel számolt be nemrég arról, hogy 

az RMDSZ elnöke elismerte, végső soron azért szorították ki az által vezetett szervezetet a kormányból legutóbb, mert nem volt hajlandó elhatárolódni Orbán Viktornak a román és a magyar nyelvű ballib sajtó által rasszistának nevezett, nemkívánatos fajkeveredéssel kapcsolatos kijelentésétől. 

Ez fakadhatott érdekmegfontolásból, hiszen a Fidesz erős hátországot jelent az RMDSZ számára minden értelemben, de eredhetett elvszerűségből is, hiszen az inkriminált kijelentés valósághű volt, s csak a magyarság külső és belső ellenségei titulálták rasszistának.

Visszatérve a választásra, 

az RMDSZ mozgósítása sikerrel járt, az egyszerű üzenet, miszerint az RMDSZ állja útját a román szélsőségesek térnyerésének, bár logikailag támadható, de „átment”. A veszély felmutatása hatékony eszköz, különösen, ha alapja van. Márpedig van alapja, ezt tudjuk a hírhedt AUR akcióiból. 

A rendszerváltás óta eltelt időszak világosan igazolta, hogy a román választóközönség bő egy ötöde mozgósítható ultranacionalista, soviniszta jelszavakkal, vevő a habzó szájú magyarellenességre, teljesen mindegy, hogy az adott szervezetet Vatra Romaneascának, Nagy-Románia Pártnak vagy AUR-nak hívják.

Nézzük röviden az erdélyi magyar „belpolitikát”! A Magyar Polgári Párt és az Erdélyi Magyar Néppárt fúziójából létrejött Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ) egy előzetes egyez­ségben elfogadta az RMDSZ EP-listájának negyedik helyét, ami szimbolikus, gáláns gesztus volt, hiszen esély sem mutatkozott arra, hogy négy képviselőt sikerüljön bejuttatni a brüsszeli testületbe. Ez is hozzájárulhatott a szép eredményhez.

Az önkormányzati választáson, ahol az RMDSZ szintén tarolt, az EMSZ-nek sokszoros szembeszéllel kellett küzdeni, előnytelen jogi környezetben. Eleve nem könnyű arra biztatni a választót, hogy az EP-választáson az RMDSZ-re voksoljon, az önkormányzatin pedig az EMSZ-re. 

Számos településen az EMSZ nem indított jelölteket, hogy ne veszélyeztesse a magyar képviseletet. Érdemi média- és anyagi eszközök nélkül kellett végigküzdeni a kampányt, s azt se feledjük, hogy a teljességgel antidemokratikus román szabályozás miatt az EMSZ nem delegálhatott urnabiztosokat az egyes szavazókörökbe a szavazatszámlálás szabályszerűségének ellenőrzésére.

Ehhez képest tisztes eredmény, hogy megőrizte polgármesteri helyeit, és elérte összesítve a magyar voksok 15 százalékát azokon a településeken, ahol elindult, amint az Zakariás Zoltán pártelnöknek a minap megtartott kolozsvári sajtótájékoztatóján is elhangzott. A Magyar Polgári Erő (MPE) nevű pártra tizedannyian voksoltak, mint az EMSZ-re, még Háromszéken sem kerültek be a megyei tanácsba, ahol egyébként a fő bázisuk van.

Összefoglalva a belpolitikai összképet megállapítható, hogy nagy változás nem történt az erdélyi „belmagyar” erőviszonyokban. Ami pedig az egyes szereplők politikai alapállását illeti, azt láthatjuk, hogy

miként a sajnálatos módon elbukott romániai családügyi népszavazáson a normalitáspártiság politikai konszenzust teremtett az erdélyi magyar politikai erők között, úgy jelenti most a Fidesz realizmusa, migráció-, gender-, háborúellenessége és nem utolsósorban Kárpát-medencei optikájú nemzetpolitikája az erdélyi magyar politikai szervezetek közös nevezőjét.

 

VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right
Pilhál Tamás avatarja
Pilhál Tamás

Kékcédulás választás újratöltve

Szentesi Zöldi László avatarja
Szentesi Zöldi László

Majom és rács

Gajdics Ottó avatarja
Gajdics Ottó

Az ellenzék egyre szélsőségesebb

Fricz Tamás avatarja
Fricz Tamás

A globális elit akarja a háborút

A szerző további cikkei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.