idezojelek

Szívesen látjuk Magyarországot útitársként a kínai modernizációban

A fő cél hozzájárulni a világbékéhez, a biztonsághoz, a jóléthez és a fejlődéshez.

Gong Tao avatarja
Gong Tao
Cikk kép: undefined
Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd

A Kínai Kommunista Párt 20. Központi Bizottságának harmadik plenáris ülése július 15. és 18. között sikeresen lezajlott Pekingben. Ez a plenáris ülés nagyon fontos lépés volt Kína új utazásán, amelyen közvetlenül a kínai modernizáció előmozdítására, a reformok átfogó elmélyítésére összpontosít. Ugyanakkor a világ országainak, köztük Magyarországnak is fontos betekintési lehetőség arra, hogy pontosabban megértsék Kínát, és megértsék Kína erőfeszítéseit a színvonalas fejlődés és a magas szintű nyitás előmozdítására.

A mostani plenáris ülés a reform átfogó elmélyítésére koncentrált, elősegítve a kínai jellegzetességű modernizációt. Világos jelzést adott a világnak, hogy az újkori Kína a reformok további átfogó elmélyítése révén a kínai jellegzetességű modernizációhoz erőteljes hajtóerőt és rendszerszintű garanciákat biztosít. Ez azt jelzi, hogy 

Kína a magas színvonalú fejlődés előmozdítására és a külvilág felé való magasabb szintű nyitásra fog fókuszálni, hogy bizalmat és lendületet nyújtson a világ közös fejlődéséhez és a kölcsönös előnyökkel járó együttműködés előmozdításához. 

Az ülést és az eredményeit négy kifejezés segítségével szeretném megismertetni magyar barátaimmal.

VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az első kifejezés az „átfogó mélyülő reform”. A Kína által negyvenhat évvel ezelőtt megkezdett reform és nyitás nagy politikája gyökeresen megváltoztatta Kínát, és mélyen érintette a világot. Az ülés még világosabbá tette a világ számára, hogy Kína rendíthetetlenül véghez viszi az újkori reform és nyitás politikáját. A plenáris ülés megvitatta és elfogadta a KKP KB határozatát a reform további átfogó elmélyítéséről és a kínai stílusú modernizáció előmozdításáról, amely hatvan reformstratégiát tartalmaz, és több mint háromszáz fontos reformintézkedést javasol a közgazdaság, a pénzügy, az oktatás, a tudomány és a technológia, az ökológiai civilizáció, a város és vidék integrált fejlesztése, a nemzetbiztonság, valamint a honvédelem- és a hadseregfejlesztés területén. Továbbá világosan megfogalmazta, hogy „2029-re, azaz a Kínai Népköztársaság alapításának 80. évfordulójára az e határozatban meghatározott reformfeladatok megvalósulnak”. 

Függetlenül attól, hogy hogyan változik a külső környezet, Kína kitart a reform és nyitás alapvető állami politikája mellett. Továbbra is támogatjuk a reformot, az innovációt és a fejlődést a nyitás révén.

A második kifejezés a „kínai modernizáció”. A kínai jellegzetességű modernizáció megvalósítása a KKP központi feladata az új korszakban folytatott utazása során. Ez egyben a kínai nép legnagyobb politikai konszenzusa is. A reformok tervezésében és megszervezésében a plenáris ülés a kínai stílusú modernizáció előmozdításának kérdéskörére fókuszált, az oktatásra, a tudományra és technológiára, valamint a humán erőforrásokra alapvető stratégiai támaszként tekintve annak érdekében, hogy előmozdítsa a társadalmi termelőerők további felszabadítását és fejlesztését, valamint a társadalmi vitalitás serkentését és fokozását.

Ez a plenáris ülés a világ felé ismét világosan kinyilvánította, hogy a kínai jellegzetességű modernizáció olyan modernizáció, amely a békés fejlődés útját követi. 

Végrehajtjuk a globális fejlesztési kezdeményezést, a globális biztonsági kezdeményezést és a globális civilizációs kezdeményezést, és támogatjuk az egyenlőség és a rend többpólusú világát, az általánosan előnyös inkluzív gazdasági globalizációt, és előmozdítjuk az emberiség sorsközösségének építését. 

A nyitott Kína őszintén öleli magához a világot, nagyon is szükséges stabilitást és biztonságot kíván adni viharos világunknak.

A harmadik kifejezés a „minőségi fejlődés”. Az újkori kínai gazdasági fejlődés alapvető jellemzője az átmenet a gyors növekedési szakaszról a minőségi fejlődés szakaszára. A bonyolult és összetett nemzetközi és hazai helyzet fényében Kína fokozottan törekszik a hagyományos iparágak átalakítására és korszerűsítésére, a versenyképes iparágak megszilárdítására és korszerűsítésére, valamint a feltörekvő iparágak ápolására és erősítésére, a jövő iparágainak előretekintő elrendezésére, a feldolgozóipar csúcsminőségű, intelligens, zöldfejlődésének előmozdítására. A politika adta energiával és a reformok adta erővel „kétkerék-meghajtásúvá válva”, a hazai szupernagy piac adta előnyökre támaszkodva Kína erősebb, kiegyensúlyozottabb és fenntarthatóbb gazdasági fejlődést fog elérni.

A negyedik kifejezés a „színvonalas nyitás a külföld felé”. A nyitás a kínai modernizáció egyedi jellegzetessége. 

A külföld felé nyitás melletti kitartás Kína alapvető állami politikája. A történelem megtanított minket arra, hogy a nyitás előrehaladást, míg a bezárkózás óhatatlanul is elmaradottságot hoz. A plenáris ülés megerősítette, hogy Kína folyamatosan bővíti a rendszere nyitását, elmélyíti a külkereskedelmi rendszerének reformját, tovább lazítja a piaci hozzáférést és optimalizálja a regionális nyitottság kialakítását.

 Javítja az Egy övezet, egy út kezdeményezés kiváló minőségű közös építésének előmozdítására szolgáló mechanizmust, a nemzetközi együttműködés kiterjesztésével növeli azon képességét, hogy megnyíljon, és Kína nagy piacát nagyszerű lehetőséggé tegye a világ számára, és ez minden ország népének javát szolgálja.

Magyarország egy olyan európai ország, amely egyedülálló befolyással rendelkezik a világban, és ragaszkodik a függetlenségéhez és az autonómiájához. A kínai–magyar kapcsolatok – amelyek számos gyümölcsöző eredményt értek el – a kölcsönös tiszteleten, az egyenlő bánásmódon és a kölcsönös előnyökön alapulnak.

Hszi Csin-ping elnök a közelmúltban sikeres állami látogatást tett Magyarországon, amelynek során a két ország vezetői a két ország kapcsolatait az új korszakban „minden időjárásra kiterjedő” (all-weather), átfogó stratégiai partnerségi szintre emelték, és amellyel a kétoldalú kapcsolatok a történelem legjobb időszakába léptek. 

A látogatása során Hszi Csin-ping elnök külön kiemelte, hogy szívesen látja Magyarországot útitársként a kínai modernizáció útján.

A két ország közötti diplomáciai kapcsolatok 75. évfordulójának fontos történelmi fordulópontján, a két ország vezetőinek stratégiai iránymutatásával és a két nép közös erőfeszítéseivel Kína és Magyarország még jobban elmélyítheti a politikai kölcsönös bizalmat, és ennek alapján erősítheti a cserekapcsolatokat és a párbeszédet. A Kína modernizációja és fejlődése által biztosított új dinamikát és együttműködési lehetőségeket figyelembe véve tovább bővülhet a magas színvonalú együttműködés olyan területeken, mint az infrastruktúra, a megújuló energia, a mesterséges intelligencia vagy a mobilkommunikáció. Ez segíteni fogja Kínát és Magyarországot abban, hogy elérjék saját fejlesztési céljaikat, új korszakot teremtő értelmezést adjanak a kétoldalú kapcsolatoknak, továbbá hozzájáruljanak a regionális és a világbékéhez, a biztonsághoz, a jóléthez és a fejlődéshez.

A szerző a Kínai Népköztársaság budapesti nagykövete

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right
Ambrus-Jobbágyi Zsófia avatarja
Ambrus-Jobbágyi Zsófia

Valóban megszületett!

Jeszenszky Zsolt avatarja
Jeszenszky Zsolt

Milyen példát mutat az iszlám?

Ágoston Balázs avatarja
Ágoston Balázs

Angyalszárnyak ágyúdörgésben

Borbély Zsolt Attila avatarja
Borbély Zsolt Attila

A romániai forradalom magyar hőse

A szerző további cikkei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.