idezojelek

Ismét támasszá válhat az export

A kivitel mintegy nyolcvan százalékát teszi ki az éves gazdasági teljesítménynek, vagyis a GDP-nek.

Szajlai Csaba avatarja
Szajlai Csaba
Cikk kép: undefined
Fotó: MTI/Bodnár Boglárka

Évtizedeken keresztül sikerszektora volt Magyarországnak az export, s jó hír, hogy az átmeneti, nyugat-európai gyengélkedés után továbbra is az lehet. Hazánk számára különösen fontos terület ez, mert a világgazdaságba mélyen integrálódott államok különösképpen érzékenyek a növekedést gátló tényezőkre, márpedig Magyarország abszolút ezek közé sorolható, hiszen az export mintegy nyolcvan százalékát teszi ki az éves gazdasági teljesítménynek, vagyis a GDP-nek. 

A magyar exportot amúgy nem kell siratni, a rendelkezésre álló utolsó, éves statisztika alapján 2023-ban megdőlt a kiviteli rekord, hazánk még soha nem exportált annyit, mint tavaly. 

Ennek nagysága több mint 149 milliárd eurót tett ki. Érzékeltetésül: talán még sokan emlékeznek rá, hogy 2019-ben nagyon büszkék voltunk arra: kivitelünk elérte a 100 milliárd euró feletti nagyságrendet. S hol tartunk most! Érdekességként: Magyarország lakosságszám szerint a világranglista 95. helyén áll, az exportteljesítményt illetően már a 33. A számok beszédesek, s rámutatnak, hogy a magyar gazdaság eredményességének szempontjából kritikus fontosságú az exportteljesítmény.

Ejtsünk néhány szót a szektorhoz tartozó alapdillemáról is. Miközben a kormány aktívan keresi keleti gazdasági szövetségeseit, minden igyekezete ellenére a magyar kivitel szerkezete nyugati „áramvonalú”. Tudniillik a nyugat-európába áramló export az összes kivitelünk mintegy nyolcvan százalékát teszi ki, és az sem változtat a helyzeten, ha az Európai Unión kívüli országokat is hozzáadjuk a kivitelünkhöz: mintegy kilencven százaléka a hazánkban előállított és értékesített termékeknek a vén kontinensen talál gazdára. Vagyis a magyar külkereskedelmen belül mintegy tízszázalékos arányt képviselnek a nem európai piacok. De fogalmazzunk konkrétan: ez a jelen pillanatban, mikor is az európai kereslet bezuhan, kényszerpályát jelent Magyarország számára. Ami egyszer képlet, másszor méreg: a magyar gazdaság a kilencvenes évektől Németországtól erősen függ. Évtizedeken keresztül a német vállalatok voltak az első számú befektetők, s Németország volt a legnagyobb piacunk. Akarom mondani: most is. Mind kivitel, mind pedig behozatal szempontjából a nagyjából harmincszázalékos német arány a legmeghatározóbb tényező a magyar gazdaságban.

Akárhogyan is, de ez természetes gazdasági „adottság”, amelyen csak lassan lehet változtatni a jövőben. Ugyanakkor a magyar gazdaság egyoldalú függőségéről időről időre lehet vitázni, a kérdés aktuálisabb, mint valaha. Jelenleg azért aktuális a felvetés, mert legfőbb exportpiacunk, Németország (és vele együtt az európai gazdaság is) gyengén muzsikál. Ám ennél is lényegesebb dolog, hogy mit termel a magyar gazdaság: autóalkatrészeket ugyanis nem tudunk majd fejlődő országokba „küldeni”.

Jogos a kérdés: ezzel együtt „lőttek” nekünk is, legalábbis rövid-, vagy középtávon? Ugyanis nem lehet egy gazdaságot az egyik pillanatról a másik átállítani.

A jó hír az, hogy a prognózisok szerint ideiglenes a kereslet visszaesése. Olybá tűnik, ciklikus a visszaesés a Lajtán túli országokban.

Azonban például a németeknek, elsősorban a saját gazdaságuk alakulása miatt, választ kell adniuk az alapkérdésekre. Az orosz–ukrán háború óta tartó negatív versenyképességi hatásokra, vagyis az olcsó energiától történő búcsúra hogyan reagálnak érdemben. A folyamatban lévő technológiai átállás okozta kihívásokra tudják-e választ? Mi lesz az elbocsátásokkal és a gyárbezárásokkal? Nemsokára Németországban előre hozott választások lesznek, egészen pontosan 2025. február 23-án, és vélhetően az nyer, aki megtalálja a kiutat a magas energiaárak és a munkaerőköltség okozta dilemmára, vagy az állami beruházások beindítására. Az összes, a témával foglalkozó prognózis szerint a ciklikus tényezők egy év múlva vélhetően már támogatni tudják a magyar külkereskedelmet, addigra talán a német gazdaság is magához tér.

Természetesen nem kell lemondanunk a keleti nyitásról, s a keleti piacokról. Most azt tudjuk ebben a helyzetben megállapítani, mint hogy ázsiai befektetők érkeznek Magyarországra, akik a nyugat-európai, illetve a globális keresletet próbálják meg kielégíteni. Végeredményben ugyanazt a globális értékláncot szolgáljuk ki.

Ne rejtsük véka alá, hogy az utóbbi tíz évben a magyar külkereskedelem sikerének segítője volt az, hogy az import mérséklése és az export segítése céljából a forint lassan, de folyamatosan gyengült. A versenyképességünket ezzel segítettük, főleg azon környező országokkal szemben, amelyek beléptek az eurózónába vagy követték annak árfolyamát.

De miért is lehetünk most, 2024 vége felé optimisták? A világ legfejlettebb gazdaságait tömörítő OECD elemzése alapján jövőre több mint háromszázalékos globális GDP-növekedés várható mérsékelt infláció mellett. 

A magyar gazdasági kilátások kapcsán pedig az a lényeges, hogy a nemzetközi szervezet úgy látja: az idei 0,1 százalékos német gazdasági növekedést jövőre 1,4 százalékos, a korábbi évekhez képest viszonylag lendületes növekedés követheti. S ami számunkra ugyancsak fontos, hogy az euróövezetben a növekedés a mostani 0,7 százalékoshoz képest 2025-ben 1,3 százalékra gyorsulhat fel.

A fentieket összegezve mondhatjuk, hogy ha jelentősen nem is, de javultak Magyarország fő kereskedelmi partnereinek – eurózónás tagállamok, legfőképpen Németország – növekedési kilátásai, vagyis 2025-ben már külkereskedelmünk jelentős támasza lehet a gazdasági bővülésnek. Az alapdillema feloldásáról pedig annyit, hogy több lábon kell állni. Erről is szól a keleti nyitás, hogy ne legyünk kitéve a nyugat-európai keresletnek, hanem Keletre is tudjunk exportálni.

A szerző a Világgazdaság vezető elemzője

VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right
Ambrus-Jobbágyi Zsófia avatarja
Ambrus-Jobbágyi Zsófia

J. K. Rowling ismét megálljt parancsolt az őrületnek

Jeszenszky Zsolt avatarja
Jeszenszky Zsolt

Nem minden rossz, ami amerikai

Ágoston Balázs avatarja
Ágoston Balázs

Hódolat Őfelségének

Borbély Zsolt Attila avatarja
Borbély Zsolt Attila

Igen súlyos éven vagyunk túl

A szerző további cikkei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.