idezojelek

Robert C. Castel: Régi-új küzdelem a Fekete-tengerért

A „török tó” olyan hadszíntér, amely kiemelt fontossággal bír a hadviselő felek és az egész régió számára.

Robert C. Castel avatarja
Robert C. Castel
Cikk kép: undefined

Az orosz–ukrán tűzszüneti tárgyalások során igen gyakran előkerült a Fekete-tenger kérdése, mint egy olyan hadszíntér, ami kiemelt fontossággal bír a hadviselő felek és az egész régió számára. A terítéken lévő aktuá­lis kérdéseket – szabad hajózás, gabona- és műtrágyaexport, a kikötők biztonsága stb. – az elemzők lelkiismeretesen kicsontozták.

Ami a megítélésem szerint hiányzik a diskurzusból, az a Fekete-tenger geopolitikai komplexitásának bemutatása. Egy ilyen kitekintés igen hasznos keretet képezhet az itt és most kérdéseinek a megértéséhez.

A Fekete-tenger térsége – amely történelmileg is kiemelt jelentőséggel bírt a nagyhatalmi rivalizálás szempontjából – a 21. században ismét a stratégiai figyelem középpontjába került. 

A hat parti állam által övezett és számos globális hatalom érdekszférájába tartozó belső tenger ma olyan geopolitikai gócpont, amelyben befagyott konfliktusok, energetikai vetélkedések, kereskedelmi versengések, migrációs útvonalak és rendezetlen történelmi kérdések egyaránt koncentrálódnak. Ezt a komplex viszonyrendszert tovább élezi az Oroszország és Ukrajna között 2014 óta zajló, majd 2022-ben teljes körű háborúvá eszkalálódott konfliktus.

A küzdelem a Fekete-tenger birtoklásáért azonban nem 2022. február 24-én kezdődött, és a regionális hatalmak ambíciója, hogy ezt a beltengert orosz, török vagy nyugati tóvá változtassák, éppen olyan töretlen ma, mint száz vagy kétszáz évvel ezelőtt.

Az óceánoktól, nyílt tengerektől eltérően a beltengerek (a Fekete-tenger, a Balti-tenger stb.) egy sui generis kategóriát képeznek, és a geopolitikai érdekellentétek nyomáskamráiként vannak számontartva. A beltengerek sajátossága, hogy a szuverenitások és a joghatóságok gyakran fedik egymást, a stratégiai szűk keresztmetszetek komoly katonai előnyöket biztosítanak, miközben a tengeri energiahordozókhoz és kereskedelmi útvonalakhoz fűződő érdekek tovább növelik a versengés intenzitását. Ezeket a súrlódásokat az érdekelt felek egyezményekkel és a kölcsönösen elismert status quo fenntartásával próbálják csökkenteni.

VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Fekete-tenger biztonsági architektúrájának alapját a montreux-i egyezmény (1936) képezi, amely Törökországnak kizárólagos ellenőrzést biztosít a Boszporusz és a Dardanellák felett. A földrajz zsarnoksága és az erre épülő egyezmény egyedülálló geopolitikai pozícióba helyezte Ankarát, amely egyszerre tölti be a NATO szövetségi mechanizmusában a kapuőr szerepét, miközben saját regionális – és részben neooszmán – stratégiáját is érvényesíteni kívánja. Az egyezmény által biztosított hatáskörből kiindulva vannak, akik Törökországot nemes egyszerűséggel a Fekete-tenger kidobóemberének nevezik.

Európa hajdani „beteg embere” – évszázadokon át a „török tó” tulajdonosa – a szorosok feletti ellenőrzés birtokában kivételes stratégiai mozgásteret élvez. A 2022-es háború kitörésekor Ankara lezárta a tengerszorosokat a nemzetek hadihajói előtt, ezzel is korlátozva Oroszország és a NATO tengeri manőverezési képességét.

Törökországgal kapcsolatban még érdemes megemlíteni a geopolitikai kuriózumnak számító, még tervezés alatt álló Isztambul-csatornát, ami egy párhuzamos vízi útvonallal kívánja összekötni a Fekete-tengert a Földközi-tengerrel. A kérdés, hogy a montreux-i egyezmény jelentette korlátozások erre a mesterséges csatornára is vonatkoznak-e majd, már most késhegyre menő vita tárgyát képezi.

Oroszország 2014-es krími annexiója radikálisan módosította a térség tengeri jogi és stratégiai státusát. Az új határok kijelölése során Moszkva magához vonta Ukrajna előtti kontinentális talapzatának jelentős részét, valamint számos olyan kis szigetet és stratégiai pontot vitat – ilyen például a Kígyó-sziget –, amelyek katonai és tengeri erőforrásokhoz való hozzáférés szempontjából, valamint a joghatóság kiterjesztése tekintetében kiemelt jelentőséggel bírnak. Oroszország továbbra is megtartotta Szevasztopol kikötőjét, azonban a flotta jelentős részét keletebbre helyezte át, hogy csökkentse az ukrán támadások okozta veszteségeket. A flotta továbbra is jelentős ütőerőt képvisel tengeralattjárók, rakétahordozó hajók és légvédelmi rendszerek révén, de az erőforrások korlátozottsága, a szankciók és az anyagi veszteségek érezhetően rontották működési képességeit. 

A Kreml stratégiai céljai azonban változatlanok: a dominancia biztosítása, a NATO visszaszorítása, valamint Ukrajna tengeri gazdasági légzőcsövének a részleges blokádja.

Ukrajna – a hagyományos haditengerészetének megsemmisülését követően – aszimmetrikus hadviselési stratégiához folyamodott, amelyben kiemelt szerepet kapnak a vízfelszíni, távirányított támadórendszerek. Ezeknek az eszközöknek és taktikáknak az összessége a hadtörténelemből ismert „moszkitóflotta-harcászat” modern megfelelője. Ezek komoly csapást mértek a fekete-tengeri orosz haditengerészeti fölényre, rávilágítva arra, hogy a tengeri hadviselés jellege a térségben alapvetően átalakulóban van.

Ezzel párhuzamosan Románia és Bulgária is növelni tudta stratégiai szerepvállalását, elsősorban NATO-integrációjukon keresztül. Bár haditengerészeti kapacitásaik korlátozottak, a térségbeli logisztikai és gabonaexport-infrastruktúra kulcsfontosságú elemévé váltak. A két tenger menti balkáni ország a tűzszüneti tárgyalások nyújtotta lehetőségeket is megpróbálják kihasználni befolyásuk növelése érdekében.

Mindezt összefoglalva, a következőket lehet elmondani a fekete-tengeri katonai egyensúly kérdését illetőleg. A támadás és a védelem egyensúlya a harcászati szinten az előbbi, míg a hadászati szinten az utóbbi javára billent. Ezért nem láttunk orosz partraszállást Odesszánál annak ellenére, hogy az ukrán flotta már a háború elején megsemmisült. A parti telepítésű, hozzáférést gátló/területmegtagadó fegyverrendszerek korában a szakadék a nagy-, illetve a kispályások között drámaian beszűkült. A kispályások talán nem tudják kiterjeszteni dominanciájukat a Fekete-tenger egésze felett, de a honi pályán hatékonyan meg tudják védeni magukat a nagypályások erőkivetítési próbálkozásai ellen.

A térség geopolitikai dinamikájának egyik legfontosabb dimenziója az energia. A tengerfenék alatt fekvő szénhidrogén-készletek, különösen a Sakarya (Törökország) és a Neptun Deep (Románia) mezők feltárása, hosszú távon csökkentheti Oroszország energiafüggőségi zsarolásának hatékonyságát. Ugyanakkor a TurkStream és a Blue Stream vezetékek révén Moszkva továbbra is képes nyugat felé kiterjeszteni a befolyását.

 Az energetikai infrastruktúra fölötti ellenőrzés a régióban nem pusztán ellátásbiztonsági, hanem szuverenitási kérdés is.
A meglévő, Fekete-tenger alatti adatkábelek (BSFOCS/KAFOS és az Oroszország–Grúzia-vezeték) és a tervezés alatt állók (a fekete-tengeri Digitális konnektivitás projekt és a török–ukrán adatkábel) fontossága tovább növeli a régió komplexitását. A kommunikációs infrastruktúra feletti orosz dominancia komoly aggodalmakat vet fel a hírszerzési és szabotázslehetőségek szempontjából.

Végül, de nem utolsósorban érdemes megemlíteni a fekete-tengeri régión keresztül húzódó migrációs útvonalak geopolitikai jelentőségét. Itt elsősorban a nyugati útvonalat kell kiemelnünk, ami Törökországon, Bulgárián és Románián keresztül húzódik, de említésre méltó a kevésbé jelentős keleti útvonal is. Az előbbi a közel-keleti, az afrikai és a dél-ázsiai migrációt szolgálja ki, míg az utóbbi inkább regionális jellegű. Fontos megjegyezni, hogy a Földközi-tengertől és az Égei-tengertől eltérően a fekete-tengeri vízi szállításon alapuló migrációról alig beszélhetünk.

Összegzésként megállapítható, hogy a Fekete-tenger nem pusztán egy regionális vízfelület, hanem egy olyan komplex stratégiai tér, amelyben globális hatalmi érdekek, történeti örökségek és modern biztonsági kihívások metszéspontjai találkoznak.

A szerző az Alapjogokért Központ biztonságpolitikai szakértője, lapunk főmunkatársa

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right
Bayer Zsolt avatarja
Bayer Zsolt

Két tanmese – ezekről

Deák Dániel avatarja
Deák Dániel

Európa már megint lemarad

Pilhál Tamás avatarja
Pilhál Tamás

Kékcédulás választás újratöltve

Szentesi Zöldi László avatarja
Szentesi Zöldi László

Majom és rács

A szerző további cikkei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.