idezojelek

NB I-es paradoxon: az MLSZ úgy ad, hogy közben elvesz

A hirtelen támadt vihar elült, az első osztályú klubok látszólag belenyugodtak az MLSZ rendelkezésébe, miszerint aki jól akar lakni a közös húsos fazékból, annak meg kell felelnie az öt magyar játékos egyidejű szerepeltetését előíró szabálynak. A mélyben azonban forronganak az NB I-es csapatok, amiért a szövetség egy másik fontos kérdésben nem akar engedni. Márpedig így igaz, a bajnoki rendszer is reform után kiált: részint éppen a magyar futballisták érdekében.

Novák Miklós avatarja
Novák Miklós
Cikk kép: undefined
focimeccsNB1 hunb2magyar 2025. 05. 20. 4:44
Fotó: Csudai Sándor

Urbányi István öt éve találóan így jellemezte az NB I-et: a Ferencváros és a Fehérvár az aranyéremért, a többi tíz klub pedig a kiesés elkerüléséért verseng. E szállóige igazságmagját az adta, hogy 2015–2019 között – a Honvéd 2017-es váratlan bravúrját leszámítva – rendre az FTC és a Vidi osztozott az első két helyen. Igaz, arra valószínűleg a pörgő nyelvű, kissé túlmozgásos, de kétségtelenül eredeti gondolatokkal, meglátásokkal is előrukkoló meg nem értett zseni sem számított, hogy a Fradi aztán végképp maga alá gyűri a teljes mezőnyt, a Fehérvár pedig majd örül, ha megkapaszkodik az első osztályban. A magyar rekordbajnok – miként a Bayern München nyomán a német eposzi jelző nálunk is meghonosodott – a sikereit vajon a bajnoki rendszernek köszönhette? A háromkörös, 33 fordulós bajnokság kimondottan az FTC-nek kedvezne? Aligha.

Az FTC- nem csak a Fehérvár, a teljes NB I-es mezőny fölé nőtt
Az FTC- nem csak a Fehérvár, a teljes NB I-es mezőny fölé nőtt Fotó: Csudai Sándor

Íme, kiragadott adatok az elmúlt hat évből, amikor a Ferencváros mindannyiszor bajnok lett. A Fradi 2019-ben és 2020-ban 13, 2021-ben és 2022-ben 12, 2023-ban hat, végül tavaly, 2024-ben 16 pontos előnnyel végzett az élen. Hát nem mindegy, milyen volt a bajnoki rendszer! – vághatnák rá nem csupán a fradisták, hanem az MLSZ elöljárói is.

Befolyásolja-e a végeredményt a pályaválasztás az NB I-ben?

Ha a kiesők felől vizsgálódunk, azért vegyesebb a kép. 2019-ben az MTK négy ponttal maradt le a tizedik helyről, s a kudarcáért nem a kiírást, hanem csapnivaló hajráját okolhatta: elvesztette utolsó öt meccsét, miközben két vetélytársa, a Kisvárda és a DVTK háromszor is nyert. 2020-ban a DVSC 39 ponttal esett ki, ami tökéletesen igazolta Urbányi tételét. Csak összehasonlításképpen: idén 35 pont is elég a bennmaradáshoz. 2021-ben a Budafok és a DVTK csont nélkül kipottyant az NB II-be, csakúgy, mint 2022-ben az MTK és a Gyirmót. 2023-ban a Honvéd botrányos körülmények közepette búcsúzott, az utolsó fordulóban ordas bírói hiba okozta a vesztét. Még 0-0-s állásnál, Szolnoki Roland kezezéséért nem ítéltek büntetőt a kispestiek javára (a VAR-szobában ülő Iványi Zoltán érthetetlenül nem javasolta a mérkőzést dirigáló Vad II Istvánnak a jelenet visszanézését a pálya melletti monitoron), utóbb Hanacsek Attila, az MLSZ játékvezetői bizottságának elnöke is elismerte, súlyos hiba történt. A Honvéd végül 2-1-re kikapott, és két ponttal szorult a Fehérvár mögé, azaz ha nyer a Puskás Akadémia, bennmarad. S bizony a sorsolás sem volt kegyes a Honvédhoz: kétszer játszott vendégként a Vidi ellen, és mindkétszer kikapott. A kispestiek kétségtelenül kaptak muníciót ahhoz, hogy ne rajongjanak az MLSZ-ért… Az elmúlt években ez volt a legkirívóbb eset, tavaly a Kisvárda és a Mezőkövesd ugyancsak simán esett ki.

VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az utolsó forduló előtt álló jelen évadban pedig mind a bajnoki címet, mint a kiesést befolyásolhatja a torz pályaválasztás, ami nem szükséges rossz, hanem szükségtelen aránytalanság. Jó-e a magyar bajnoki rendszer, valóban meg kell-e változtatni? Két szempont merül fel: elég-e a 33 forduló (netán sok vagy kevés), szükséges-e továbbá kiigazítani azon adottságot, miszerint a csapatok háromszor játszanak egymással, ami közvetlen vetélytársak esetében óhatatlanul igazságtalanságot szül.

Mi a gyakorlat a szomszágos országokban?

Érdemes szétnézni, mi a helyzet a szomszédos országokban (Ukrajna kivételével, ahol a háború miatt futballban is a túlélés a tét). 

Nos, elöljáróban: ahány ház, annyi szokás.

  • Ausztria: tizenkét csapatos első osztály, két teljes kör oda-vissza vágós alapon, majd felső- és alsóház további kétszer öt játéknappal, tehát összesen 32 forduló. A másodosztály, mint nálunk, tizenhat csapat, klasszikus bajnokság, harminc forduló.
  • Szlovénia: tízcsapatos első osztály, négy kör, 36 forduló. A másodosztály pont olyan, mint az NB II.
  • Horvátország: az első osztály, mint Szlovéniában, a másodosztály, mint nálunk az NB I, tehát tizenkét csapat, három kör, 33 forduló.
  • Szerbia: egyaránt tizenhat csapatos első és másodosztály. A harminc forduló után felső és alsó ház, tehát további hét, összesen 37 forduló.
  • Románia: tizenhat csapatos első osztály, a harminc forduló után hat csapat a felső, tíz az alsó osztályban, további tíz, illetve kilenc, összesen tehát negyven vagy 39 fordulóval! A másodosztály sokkal lazább, a húsz csapat egy kört játszik, utána három részre osztják a mezőnyt, további legfeljebb tíz, összesen tehát 29 forduló.
  • Szlovákia: tizenkét csapatos első osztály, két kör után felső és alsóház, további tíz, összesen 32 forduló. A másodosztály csupán 14 csapatos 26 fordulóval.

Svájci bajnokság – az etalon

Mielőtt megpróbálnánk az összehasonlításból következtetés levonni, érdemes bemutatni még egy bajnokságot: a svájcit, de nem is annyira a jelenlegit, hanem a két évtizeddel ezelőttit. Ez az elfeledett rendszer egyrészt a legigazságosabbnak tűnik, másrészt anno nem csupán a szurkolók, hanem a szakemberek általános szimpátiáját is elnyerte. 

Nos, az alpesi országban az első és a másodosztályt is tizenkét csapat alkotta. Két kör, huszonkét forduló után a mezőnyt három részre osztották. Az első osztály első nyolc helyezettje a dobogós helyekért küzdött tovább, az utolsó négy helyezett a második vonal első négy csapatával egyesülve alkotott nyolcast a bennmaradásért, illetve a feljutásért, a másodosztály alsó nyolc csapata az ottani bennmaradásért versengett.

Ennek a rendszernek számos előnye van.

1. Mindenki mindenkivel oda-vissza vágós alapon találkozik.

2. Nincs klasszikus osztályozó, ami nem csupán a szerencse mezeje, hanem a manipuláció melegágya, miként arra a magyar futballmúltból is hozhatnánk fel elrettentő példákat (kegyeleti okokból nem tesszük).

3. Nem panaszkodhatnak arra az első osztályból kipottyanók, miszerint igazságtalan a kiesés, mert ők sokkal jobbak, mint a másodosztály feljutói, hiszen közvetlenül egymással mérkőznek meg az első vonalért.

4. Összesen harminchat fordulóból áll a bajnokság, ami már elegendő mérkőzésszámot (modern szakkifejezéssel élve: játékpercet) biztosít.

Érthetetlen okból a svájci szövetség adminisztrátorai is úgy gondolták, hogy haladni kell a korral, és 2003-tól elköszöntek ettől a bajnoki szisztémától. Az átmeneti korszak után a svájciról áttértek a skótként ismert rendszerre. Ez a jelenleg érvényben lévő magyar javított változata. A tizenkét csapatot a három kör után felső és alsó házra osztják, tehát további öt fordulót játszanak, természetesen úgy, hogy egymást között kiegyenlítődjön a pályaválasztás. Az igazságosság mellett ez harmincnyolcra növeli a fordulók számát.

A jelenlegi magyar rendszernek éppen a kevés meccs a legnagyobb hiányossága. Hiba lenne a múlttal érvelni, amikor tizenhat csapat alkotta az NB I-et, hiszen akkor kényszerűen három hónapos téli szünetet tartottak; ami alatt, erről se feledkezzünk meg, a legjobb csapatok a válogatottal kiegészülve Dél-Amerikában portyáztak. Ma viszont már nálunk is örvendetesen bő hónap csupán a téli álom. 

Az NB I-ben még csak-csak megteszi a harminchárom forduló, hiszen az első osztályú klubok a Magyar Kupával együtt többnyire legalább 36 meccset lejátszanak, igaz, ez is elmarad a topligák terhelésétől. Az NB II létszámának lefaragása húszról tizenhatra viszont teljesen átgondolatlan intézkedés volt jelen formájában. A csökkentés nem hozta magával azt a várt átalakulást, hogy majd a kis települések csapatai kiszorulnak a másodosztályból.

 

Az MLSZ hibázott az NB II létszámának lefaragásával

Csak a jelen idényt nézve a Kozármisleny, a Szentlőrinc, a Csákvár és persze az NB I-et is megjárt Mezőkövesd stabilan tartja magát, miközben a Tatabánya már kiesett, akár a Békéscsaba lehet a sorstársa, a harmadosztályban sínylődik továbbá a Pécs, a Kaposvár, a Haladás, a Sopron, a Salgótarján, a Veszprém és az Eger, a megye egyes Szolnokról nem is beszélve. A harminc forduló pedig ellentétes az MLSZ szándékával, a fiatal magyar játékosok helyzetbe hozásával. Ha emelnék a fordulók számát, akkor a klubok rákényszerülnének arra, hogy még több fiatalt vegyenek fel a keretbe, s hát az U20 után is van élet, huszonegynéhány éves ifjú labdarúgóknak kevés idényenként a harminc meccs, legalább negyvenre lenne szükség.

Évtizede az MLSZ sportot űzött abból, hogy évre évre megváltoztatta az utánpótlás-bajnokságok kiírását, de aztán csak kialakult a nagy többség által elfogadott szisztéma. A jelenlegi NB I-es és NB II-es módihoz hiba lenne csupán dacból ragaszkodni. Igaz, ami igaz, a klubok gyakran az orrukig sem látnak, ritka a stratégiai tervezés, de előrelépni csak velük együtt lehet, nem az ellenükre.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right
Novák Miklós avatarja
Novák Miklós

NB I-es paradoxon: az MLSZ úgy ad, hogy közben elvesz

Szőcs László avatarja
Szőcs László

Ursula és Albert a chatszobában

Sitkei Levente avatarja
Sitkei Levente

Menekülő fehérek Dél-Afrikából

Bayer Zsolt avatarja
Bayer Zsolt

Mindig ellenzékben

A szerző további cikkei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.