Tőlünk jobbra csak a fal lehet – jelentette ki annak idején Franz Josef Strauss bajor miniszterelnök saját pártjáról, határozottan megjelölve a CSU helyét a német pártpolitikai spektrum jobboldalán. Mi történik azonban akkor, ha a falat lebontják? Mi történik, ha az a bizonyos pártpolitikai spektrum szélesebbé válik? Tudomást vesznek róla? Ha igen, reagálnak-e rá?
Harminc-negyven évvel ezelőtt egészen más volt a politikai környezet, a nagy nyugat-európai jólét és gazdasági felvirágzás közepette mellékes volt az a kérdés, hogy ki áll „tőlünk jobbra”. Nem állt ott ugyanis senki. A néppártok ténykedése vélhetőleg megelégedettségre adott okot a konzervatív-keresztény gondolkodású emberek számára, érdekeik képviseletét nem kellett másra bízniuk.
Hasonló volt a helyzet az Európai Parlamentben is, amelynek képviselőit legelőször ugyancsak negyven évvel ezelőtt, 1979-ben választották meg közvetlenül az akkori kilenc uniós tagállam választópolgárai. Az Európai Parlament összetétele öt évvel ezelőttig – az Európai Unió jelentős bővülését leszámítva – nem is változott jelentős mértékben.
2014-ben azonban már a gazdasági válság éreztette hatását: tagjai lettek a testületnek többek között a radikális jobboldali német AfD, a szélsőségesen baloldali görög Sziriza, vagy éppenséggel a globalizációt és az eliteket mélyen megvető olasz Öt Csillag Mozgalom képviselői. A nép haragja ledöntötte a képzeletbeli falakat.
2019-et írunk. Hetek választanak el bennünket az újabb EP-választásoktól, a nép haragja viszont nem múlt el. Az előrejelzések szerint minden korábbinál erősebbek lesznek az euroszkeptikus pártok. Azok a politikai erők, amelyek megelégelték a nép haragjának semmibevételét, hangjának elnyomását, Brüsszel önkényét, az Európai Bizottság – ahogyan Jean-Claude Juncker fogalmazott – „politikai bizottsággá” válását, a nemzeti hatáskörök elvételét, a tagországok szuverenitásának megkérdőjelezését. A gazdasági válság és a bevándorlási hullám ugyanis alátámasztotta azt, hogy az egykoron szebb napokat megélt néppártok nincsenek a helyzet magaslatán.