Kennedy elnök előbb ezer jófajta kubai szivart rendelt a sajtótitkárától, majd csak akkor írta alá a Havannát sújtó amerikai embargót, amikor a szivarok már megérkeztek. Európa pedig most felvehetné Meseországot az unióba, építhetne ott egy akkora tartályt, mint Brazília, feltölthetné azt orosz olajjal, és – már az embargó alatt – egészen addig csapolgathatná, amíg már nem is lesz szükségünk olajra, mert csak elektromos autók róják az utakat. Mindössze egy gond van e remek ötlettel, mégpedig ugyanaz, mint az EU olajembargós tervével: nem állja ki a valóság próbáját.
Jelen állás szerint nemcsak Ukrajnában, Brüsszelben is megmerevedtek a frontvonalak. Az Európai Bizottság tegnap cáfolta ugyan a sajtóértesülést, miszerint kiveszik az olajembargó tervét a Moszkvát sújtó új szankciók közül, de a magyar vétót alapul véve csak két megoldás képzelhető el. Vagy a felismerhetetlenségig átírják a javaslatot legalább a júniusi EU-csúcsig, vagy mégis sutba vágják. Kérdés persze, volt-e eleve értelme olyasmit javasolni, amiről pedig pár telefonhívással kideríthető, hogy legalább egy tagállam számára elfogadhatatlan. Feltételezni sem merjük, hogy a cél épp annak megmutatása volt, hogy a magyarok már megint rebellisek, összeférhetetlenek.
Azt írtuk: legalább egy tagállam számára elfogadhatatlan az embargó. Diplomatáink érzékelik a tárgyalásokon, hogy több más tagállam is hasonlóan érez, csak éppen kényelmes számukra a magyar vétó mögé bújni. Hazánk azért utasítja el a tervet, mert – másokhoz hasonlóan – nemcsak hogy több mint hatvan százalékban orosz olajat használ, de az vezetéken érkezik, ezt a kötöttséget pedig bajos lenne energiapiaci felfordulás nélkül felszámolni az alatt az egy-két év alatt, amennyire Brüsszel felmentést adna.
Az embargó csak olaj lenne a tűzre, tovább fűtené az inflációt. Vannak olyan országok is, amelyek pedig a tengeri szállítású olaj embargóját nem fogadják el, mert gazdaságukban fontos tényező a tengeri olajkereskedelem. A vétó ódiumát mások mégsem vállalták magukra – a magyarok egyedül is elviszik a balhét, ők pedig az együttműködő partner szerepében tetszeleghetnek.
A vétó nem nyeretlen kétévesek kezébe való. Egy tegnap megválasztott, ingatag koalíciós kormány élén álló miniszterelnöknek nem is lenne ildomos ezzel bemutatkoznia az unió fővárosában. Orbán Viktor viszont az összes vezető közül a legrégebben foglal helyet az Európai Tanácsban, az ötödik európai bizottsági elnökkel tárgyal kormányfőként, így aligha van bárki, aki jobban ismerné nála a brüsszeli taktikai repertoárt.
Az EU és hazánk viszonyát a világnézeti viták miatti jogállamisági eljárás és a helyreállítási pénzek felfüggesztése már így is terheli.
De az Orbán-kormány negyedszer is kétharmados parlamenti felhatalmazással léphet hivatalba, az új kormánynévsor szerint pedig a Brüsszelben már nyolc év miniszteri rutinnal rendelkező Szijjártó Péter is folytatja munkáját.
A Századvég friss felméréséből kiderül: a magyarok háromnegyede utasítja el az embargót, azaz a kormánypártok szavazótáboránál jóval többen. A magyar álláspontot erősítheti az a meggyőződés is, hogy Európa számára káros az EU javaslata. A Klímapolitikai Intézet jelentése szerint az energiapánik miatt Oroszország idén már csaknem annyit nyert az európai olajexportján, mint tavaly egész évben, ráadásul sokkal könnyebben találna alternatív piacot az olajának, mint Európa más beszerzési forrásokat. – Az ember elvégre nem szúr ki saját magával – töprenghetett Kennedy, rágyújtva egy kubai szivarra. Okos ember legalábbis nem.
Borítókép: Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke (Fotó: MTI/AP)
További A Helyzet híreink
A téma legfrissebb hírei
Tovább az összes cikkhez
Oroszlán
A világ nagyon új. Modern. Az Apostoli Szentszék pedig egy kétezer éve fejlődő, alakuló, változó épület, amely mindenkor reflektált a világra.

Indiai-pakisztáni konfliktus: atomkrízis küszöbén
A kasmíri kérdés épp olyan megoldhatatlannak tűnik napjainkban, mint az 1947-es felosztáskor.

Dark Weber hazudik
Ukrajna nem hozzáadott érték, hanem csőd.

Ne folytassa, Merz!
A német keresztény uniópártok még soha nem tartották ennyire a kezükben Európát, mint most.
Véleményváró
Tovább az összes cikkhez
Mégis, kinek a győzelme?

Petőfi időszerűbb, mint valaha

Ami még kell a győzelemhez

Robbie Keane a megoldás az MLSZ és a Fradi vitájában
A szerző további cikkei
Tovább az összes cikkhez
Ne folytassa, Merz!
A német keresztény uniópártok még soha nem tartották ennyire a kezükben Európát, mint most.

Trump viharos száz napja
A FÖLD ÁRNYAS OLDALA – Az amerikai elnök nagy elszántságot mutat második hivatali ciklusa kezdetén.

Teljes elsötétítés
Sokunk otthonában nincs bekészítve sem gyertya, a gáztűzhelyt is lecseréltük, taxit csak feltöltött mobilról tudnánk hívni, meg talán érdemben beszélgetni is elfelejtettünk.

Drukkoljunk-e Friedrich Merznek?
A FÖLD ÁRNYAS OLDALA — A migráció lesz a következő évek egyik sorsdöntő kérdése Németországban.
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en

Kecskesajtos fagyiért őrülnek meg a Balatonnál

Slot súlyos döntést hozott a Liverpool-játékos távozása után

Kitálalt társa a Házasság első látásra Maricájáról, ezért tűnt el a reality sztárja?

George Simion bejelentése: Románia kártérítést fog követelni Ukrajnától a fegyverszállítások miatt

„Kívánom, hogy Böde Dani rúgjon egy gólt nekünk" - félti a Fradit a zöld-fehér legenda

Döntöttek Urusla von der Leyenék: bíróság elé viszik Magyarországot – most éppen ezért

Kiderült ki a Fenyő-gyilkosság másik áldozata

Megtörtént, amitől minden Leverkusen-szurkoló rettegett

Ez gyors volt! Máris kiderült mi áll Gyurcsány Ferenc lemondása mögött

Magyar Péter már a földön feküdt, amikor még egyet rúgtak bele a sajátjai

Kiderült, ki válthatja a visszavonuló Gyurcsány Ferencet a parlamentben

Vitézy Dávid szerint is szükség lenne a Petőfi híd felújítására, de a döntés Karácsony kezében van
Címoldalról ajánljuk
Tovább az összes cikkhez
Oroszlán
A világ nagyon új. Modern. Az Apostoli Szentszék pedig egy kétezer éve fejlődő, alakuló, változó épület, amely mindenkor reflektált a világra.

Indiai-pakisztáni konfliktus: atomkrízis küszöbén
A kasmíri kérdés épp olyan megoldhatatlannak tűnik napjainkban, mint az 1947-es felosztáskor.

Dark Weber hazudik
Ukrajna nem hozzáadott érték, hanem csőd.

Ne folytassa, Merz!
A német keresztény uniópártok még soha nem tartották ennyire a kezükben Európát, mint most.