idezojelek

Határozott kiállás

Hazánk bizonyította, hogy a gazdasága állja a sarat a válsággal szemben.

Kiss Gergely avatarja
Kiss Gergely
Cikk kép: undefined

Amikor még híre-hamva sem volt a háborúnak, amikor még senki sem gondolta volna, hogy Oroszország támadást indít Ukrajna ellen, a világgaz­daság már bajban volt. A koronavírus-járvány állította meg a megszokott életet, kiürültek az üzletek, leálltak a gyárak, kijárási tilalom kényszerítette négy fal közé az embereket. Két évvel ezelőtt a külföldi fejlesztések világszinten negyvenkét százalékkal estek vissza. Akadt azonban egy ország, amely ezen a téren ilyen helyzetben is növekedést tudott felmutatni: Magyarországon száznegyven százalékkal bővültek 2020-ban a beruházások. Hazánk bizonyította, hogy a gazdasága állja a sarat a válsággal szemben.

VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tavaly az Orbán-kormány befektetésösztönző politikája mintegy tizennégyezer munkahely létrehozásához járult hozzá. Magyarországra a világ minden tájáról érkeznek vállalatok. Bár a baloldal előszeretettel bírálja a keleti nyitás politikáját, az ázsiai befektetők már közel hatvan százalékra növelték részesedésüket a beruházásokból. Emellett továbbra is jelentős számú és értékű fejlesztés érkezik Németországból és az Amerikai Egyesült Államokból.

Miért ilyen vonzó Magyarország? A többi között azért, mert a kormányzat versenyképes adórendszert alakított ki az elmúlt tizenkét évben. Így például hazánkban az egyik legkisebb a társasági adó kulcsa. Ahol magasak a közterhek, onnan a cégek bizony elvándorolnak. Ami nálunk versenyelőnyt jelent, az másnak hátrányt. Joe Biden amerikai elnök és az adminisztrációja ezért erőltetné rá több országra, így az Európai Unióra is a globális minimumadó bevezetését. Ez azzal járna, hogy például a magyarországi kilencszázalékos vállalati nyereségadót minimum tizenöt százalékra kellene emelni.

Dúl a háború, egekben az energiaárak, tombol az infláció, ám az Egyesült Államok vezetése és a Washington bábjaiként ügyködő brüsszeli bürokraták adóemelésen szorgoskodnak. Ha a terv sikerülne, akkor az Európai Unió ismét adna magának egy hatalmas pofont, ahogy tette ezt az oroszok elleni szankciók jó részével. A globális minimumadó ugyanis nem a közterhek kifizetését megkerülő technológiai mamutvállalatokat sújtaná, hanem a termelő cégeket hozná nehezebb helyzetbe. Ez pedig a munkahelyeket is veszélyeztetné, de a gazdaság növekedését is fékezné.

Az Orbán-kormány nem kíván ehhez asszisztálni, ahogy rendkívül rossz döntésnek tartanák a globális adót Amerikában a republikánusok is. Az Egyesült Államok vezetése és Brüsszel ezért zsarolni kezdte Magyarországot. Washington felmondta a Magyarországgal 1979-ben megkötött, a kettős adóztatás elkerüléséről szóló kétoldalú egyezményt. Az Európai Unió pedig az uniós pénzek lehívásának akadályozásával próbálkozik. Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter kiválóan fogalmazott akkor, amikor azt mondta: az Európai Parlament határozata – amelyben arra biztatta az Európai Bizottságot, hogy mindaddig tartózkodjon a magyar helyreállítási terv jóváhagyásától, ameddig hazánk nem tesz eleget a globális adóügyi megállapodás valamennyi kritériumának – durván megsérti az unió alapvető szerződéseit.

Az Orbán-kormány nem pártolja az önfeladást. A nemzeti érdekeket tartja szem előtt. Ez határozott kiállást kíván a nemzetközi porondon is. Ehhez kapott felhatalmazást a magyar választóktól. Ezért nem támogatja a kabinet a versenyhátrányt okozó adóemelést, ezért nem támogatja az Oroszországgal szembeni totális energiaembargót. Nem is kérdés, hogy ha a baloldal nyer, akkor már megnyílt volna az út az adóemelések előtt, bontanák a kerítést a határon és literenként nyolcszáz forintért tankolnánk az üzemagyagot. A szankciókra pedig biztosan ráfáznánk.

Borítókép: Illusztráció (Forrás: Facebook/Alapjogokért Központ)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right
Deák Dániel avatarja
Deák Dániel

Európa példát vehetne Trumpról

Pilhál Tamás avatarja
Pilhál Tamás

Hová lett az életösztönünk?

Szentesi Zöldi László avatarja
Szentesi Zöldi László

O. J. Simpson véres kése

Gajdics Ottó avatarja
Gajdics Ottó

Járványosan terjed a rossz közérzet

A szerző további cikkei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.