Az Apostoli Szentszék világi diplomáciájának alapköve a konfliktusok békés elrendezése. Minthogy az egyházi állam nem törekszik saját hatalmi befolyásra, nem érdeke, hogy bármilyen háborúban valamelyik fél mellé álljon, egyetlen céljának azt tűzi ki, hogy a harcolók letegyék a fegyvereket. Ehhez pedig tehetség, elkötelezettség és hit szükségeltetik, de az egyház épp azért áll kétezer éve Isten és az emberek szolgálatában, mert a szükséges adottságokkal rendelkezik. A szentszéki diplomácia néma, nincsenek sztárjai, akik nagy fórumokon előadásokat tartanak és időnként megfenyegetnek valakit. Matteo Maria Zuppi vatikáni diplomata se harcias feltételekkel tárgyalt Joe Biden amerikai elnökkel, hogy rábírja a háború befejezésére.
A cél a feszültség csillapítása és az alternatív megoldások megkeresése lehet, amely nagyon sok szálon fut, és kívülről szinte egyik se látható. Épp ezért hatékony, mert itt az érdekek helyett az értékekre és az emberek életére koncentrálnak a tárgyalók.
A keresztény országokban az összes plébánia tud információt szolgáltatni a helyzetről a diplomácia számára, a jószolgálati tevékenységet pedig szinte kizárólag a különböző egyházak végzik, nem beszélve azon maroknyi civil szervezetről, amelyek nem politikai okokból, fedőtevékenységként fogják fel az emberek mentését. A Szentszék soha nem kérkedett a diplomáciai sikereivel, hiszen azzal önmagát helyezné előtérbe, és a jövendő missziókat veszélyeztetné. A találkozó Joe Bidennel azonban nem véletlenül került be a hírekbe. Ez is bizonyítja azt, hogy a nagyon csendes szentszéki diplomácia kőkeményen dolgozik azon, hogy béke legyen Ukrajnában.