A Szerb Radikális Párt azzal kampányol a december 17-i előre hozott választásra, hogy nem az Európai Unióhoz kellene dörgölőzniük, inkább csatlakozzanak a BRICS-hez. – Szerbia állítsa le az európai integráció katasztrofális folyamatát, és váljon az első európai BRICS-országgá – nyilatkozta Alekszandar Seselj, a párt elnökhelyettese a napokban.
Szerbia 2009-ben jelentkezett az unióba, s 2012 óta tagjelölt, ám Brüsszel azóta előszobáztatja őket. Nem furcsa? Míg a nemzeti kisebbségeit 2014 után aknavetővel ritkító, azovos-banderista Ukrajnát Von der Leyenék készek lennének maholnap fölvenni, addig a délvidéki magyaroknak kulturális autonómiát adó szerbekkel vég nélkül packáznak. Ez nagyjából mindent elárul Brüsszelről, egyúttal támpontot ad arra nézvést, mennyire üdítő e gittegyletbe tartozni.
Mindeközben Brüsszel azt követeli Vucsicséktól, hogy örökre mondjanak le Koszovóról; arról a földterületről, amit az Egyesült Államok erőszakkal kiszakított Szerbiából. (Tudniillik a területi integritás csak bizonyos országoknak jár.) Nem csoda, hogy a szerbeknek kezd tele lenni a baktercsizmájuk az egésszel. Az Ipsos tavaly áprilisban már azt mérte, hogy a többség köszöni, de nem óhajtja az uniós tagságot. Egy idén nyári közvélemény-kutatás szerint is többségben vannak a csatlakozás ellenzői.
Brüsszelnek, persze, egyéb követelései is vannak. Képzelhetik: nem önként és dalolva nem védekezik erélyesebben a migránsáradat ellen Szerbia. Minthogy a szerb kormánynak is megvan a magához való józan esze, ha rajta múlna, rövid úton kitoloncolná a papírok nélkül rájuk törő, Istent és embert nem ismerő, fékevesztett népvándorló hordát. Csakhogy nem rajta múlik.
Miután kívülről még látszik valami az unió korábbi, talmi csillogásából, hát a jelenlegi szerb kormány csatlakozáspárti. Ám a brüsszeli fura urak hallani sem akarnak határkerítésről, határvédelemről, kitoloncolásról. Szerintük ugyanis a legutolsó eritreai analfabétának is „emberi joga” Európába áramlani, német luxusnyugdíjon éldegélni, Allah akbarozva palesztin zászlót lobogtatni. Így hát Szerbiának megüzenték: eszükbe ne jusson föltartóztatni az emberóceánt, különben az életben nem lesznek az unió tagjai.
További A Helyzet híreink
Szerb barátaink közül sokan még azt hiszik, amit 2004 előtt mi is: hogy ez valamiféle tejjel-mézzel folyó Kánaán. Egy pénznyerő automata. A klubon kívül, „a szomszéd fűje mindig zöldebb” délibábját kergetve talán kevésbé észlelik azokat a súlyos válságjelenségeket, amikkel mi idebent nap mint nap szembesülünk. Nem hallják, hogyan recseg-ropog ez a harmadik világbeliekkel elárasztott szivárványos tébolyda.
Azt képzelik, amit mi, magyarok is képzeltünk húsz esztendeje, a bécsi cukrászdanyitás eufóriájában: hogy többet nyerhetünk a réven, mint amennyit elvesztünk a vámon.
Pedig az egész csak trükk, átverés. Ahogyan a kaszinóban végül mindig a bank nyer – úgy az unióban mindig a magállamok.
Ugyan, ki az a balfék, aki beveszi: a periféria államait merő szívjóságból eresztik be a klubba, hogy kistafírozhassák őket? Ki hiszi, hogy több pénz érkezhet ide, mint amennyi kifolyik? Ilyet csak az hirdet, akinek a havi fixét Brüsszel–Washingtonból utalják.
S ha már Csurka Istvánra nem méltóztattunk hallgatni, legalább Günther Oettinger korábbi német uniós biztosnak hihetnénk, aki 2017-ben elmagyarázta:
Minden eurónak, amit az unió Lengyelországnak ad, a nagy része Németországba folyik vissza. Nincs ebben semmi ördöngösség, semmi összeesküvés, csupán jéghideg számítás.
Mi már beleléptünk, de a szerbek még kikerülhetik a kutyagumit. Bölcsességet kívánok nekik.
További A Helyzet híreink
Borítókép: Alekszandar Vucsics szerb államfő fogadja Ursula von der Leyent, az Európai Bizottság elnökét Belgrádban 2023. október 31-én (Fotó: MTI/AP/Darko Vojinovic)
A téma legfrissebb hírei
Tovább az összes cikkhezTúl nagy kérés
Lényegében Brüsszel és a német vezetés az, amely még nem látta be, hogy baj van.
Uniós bűnszervezet
Az Európai Unió történetének legnagyobb korrupciós ügye kerül bíróság elé november közepén.
Szentekről és halottakról
Szükség van az elcsöndesedésekre és megállásokra a mai zajos, egy pillanatra sem fékező világunkban.
Teszetosza huzavona
Sötét, tátongó űr. Első nekifutásra ez juthat eszébe minden józanul gondolkodó embernek, ha arra gondol, mi zajlik a Fővárosi Közgyűlésben és az annak üléseit vezető Karácsony Gergely fejében.
Véleményváró
Tovább az összes cikkhezDzsudzsák téved: már nem a klub az első
Az USA választ, de rólunk is dönt
A szörnyek tényleg köztünk járnak
Konzultáció az új magyar gazdaságpolitikáért
A szerző további cikkei
Tovább az összes cikkhezHol vagytok, „gyermekvédők”?
A baloldal credója: Vádold a másikat azzal, amit magad követsz vagy követtél el!
Korhű zombik
Alig ért véget a nyár, még el sem kezdtek potyogni a levelek, de már képünkbe tolták az első halloweenes, sőt karácsonyi reklámokat.
Ha valós az áldozat beszámolója, ilyen büntetésre számíthat Lakatos Márk
A baloldali influenszer mindent tagad, a rendőrség ismeretlen tettes ellen indított nyomozást, miután egy fiatalember videóvallomást tett.
Veesenmayertől Weberig
A szokottnál is nagyobbat megy ezekben a napokban népünk nagy barátja és gyámolítója, Manfred Weber.
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en
Kommunista élharcos volt Magyar Péter rezsicsökkentést eltörlő embere
Megválasztották az Opera új örökös tagjait
Nehogy egyél belőle, ha te is vettél ilyet a Lidlben! Nagy bajt okozhat
Amerikai elnökválasztás: máris megvan az első eredmény – és ez perdöntő lehet
"Meg fogok halni" - sokkolta a világot a magyarok kedvenc színésznője, ez jön most
Ábrahám Róbert üzent Sebestyén Balázsnak + videó
Lakatos Márk eltűnésének fenomenológiája
Párductestű tornászlány lett a világ leghíresebb sportlapjának új címlapmodellje - képek
Hamarosan zárnak a szavazókörök az Egyesült Államokban
A Liverpool lecsúszott rekordere 28 évesen csirkét árul futballozás helyett
Dzsudzsák téved: már nem a klub az első
A Liverpool két játékosa ma este nagyon ráfázhat, Szoboszlai kimaradhat
Címoldalról ajánljuk
Tovább az összes cikkhezTúl nagy kérés
Lényegében Brüsszel és a német vezetés az, amely még nem látta be, hogy baj van.
Uniós bűnszervezet
Az Európai Unió történetének legnagyobb korrupciós ügye kerül bíróság elé november közepén.
Szentekről és halottakról
Szükség van az elcsöndesedésekre és megállásokra a mai zajos, egy pillanatra sem fékező világunkban.
Teszetosza huzavona
Sötét, tátongó űr. Első nekifutásra ez juthat eszébe minden józanul gondolkodó embernek, ha arra gondol, mi zajlik a Fővárosi Közgyűlésben és az annak üléseit vezető Karácsony Gergely fejében.