Azt mondják erre többen, hogy a hatalom birtoklásának lehetősége egy akolba tereli majd a nőfenyítési specialista bandáját, a Tisza Pártot és a régi, kipróbált lakosságterrorizáló bukott miniszterelnök Demokratikus Koalícióját. Csakhogy ehhez az alkalmi kooperációhoz kevés az, hogy mindketten gyűlölik az Orbán-kormányt és gyökerestől akarják kitépni a polgári hagyományokat. El kellene dönteniük a harmonikus kollaborációhoz, ki lesz a főnök. Márpedig itt kezd igen-igen kiszámíthatatlanná, ingoványossá válni a helyzet.
Lehet prognosztizálni a forgatókönyvet. Nagy balos sajtóhabverőzés közepette megegyezik a DK – illetve előretolt helyőrsége, Karácsony – és a Tisza Párt, amelynek a lényege viszont nem holmi közös fővárosi program lesz, hanem az egyezkedés a városházi pozíciókról, zsíros állásokról.
Valószínűleg nem kötnek azonban formális koalíciót, mivel Magyar Péter szeme előtt már a 2026-os országgyűlési választás lebeg, és ennek sikerét súlyosan veszélyeztetné, ha az a kép alakulna ki róluk, hogy mindenben behódoltak Gyurcsányéknak. Ugyanez elmondható a DK-ról is, amely nem szeretne eltűnni a süllyesztőben a következő voksolás után. Vagyis együttműködésre, ám egyben állandó veszekedésre, pozícióharcra van ítélve a kapcsolatuk. Egy kicsit hasonló kutya-macska együttélés lehet majd ez, mint a hajdani MSZP–SZDSZ-koalíció, azzal a különbséggel, hogy az akkoriak csak púderhintéses felszíni civódások voltak. Horn Gyuláéknak ugyanis az álliberális szélsőbalos brancs nélkül is megvolt a többségük.
Esetünkben viszont vérre, késhegyre menő lesz a harc, mivel mindkét szektavezérnek eminens érdeke, hogy övé legyen az ellenzéken belül a pole pozíció. A marakodás vége azonban könnyen krach és új fővárosi választás lehet.
Szokás könnyelműen megfeledkezni arról, hogy a listás választást nem a baloldal, hanem a Fidesz–KDNP nyerte meg Budapesten, hiába lett a Tisza Pártnak is ugyanannyi, tíz mandátuma. Lényeges eredmény ez, főként annak tudatában, hogy ha még mindig az 1990-es szabályozás lenne érvényben – vagyis nem volna közvetlen főpolgármester-választás –, a jobboldal jelölhetne egy alkalmas személyt, valószínűleg Szentkirályi Alexandrát a főváros élére.