idezojelek

Előre kárognak

Kiszámolták, hogy a következő amerikai elnök az elmúlt egy évben háromnaponta hivatkozott Orbán Viktorra, és mindig pozitív összefüggésben tette.

Szőcs László avatarja
Szőcs László
Cikk kép: undefined
Trumpusarepublikánus 2024. 11. 14. 4:58
Fotó: KAMIL KRZACZYNSKI

Valamikor még Donald és Melania Trump kedélyesen heherészett a Clinton házaspárral, sőt kapaszkodjunk meg, Trump akkoriban nem republikánus, hanem demokrata párti volt. Majd amikorra már esküdt ellenségek lettek Hillary Clintonnal, többek között egy J. D. ­Vance nevű fiatal politikus is kígyót-békát kiáltott rá, még Hitlerhez is hasonlította, ami a retorikai kislexikon szerint azt jelenti: kifogytál az észérvekből. A történet vége ismert: Vance ma Trump harcostársa, jövő januártól az alelnöke.

VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

 

Mindez most csak azért érdekes, mert a sajtó felkapta, hogy Marco Rubio – akit Trump a külügyminiszterének szemelt ki – öt évvel ezelőtt az egyik aláírója volt egy nyilatkozatnak, amely a magyar demokrácia miatt aggódott. Csak éppen – mint a fenti példákból is láthattuk – az idő nagy úr az amerikai politikában.

A tengerentúli sajtóban egyébként több jó elemzés is olvasható azzal kapcsolatban, hogyan vált fokozatosan a floridai republikánus szenátor az elmúlt nyolc évben Trump megveszekedett ellenfeléből és ostorozójából – a ­2016-os előválasztási vitájukon hosszasan hazugnak és megbízhatatlannak nevezte a későbbi győztest – a hívévé. Időközben ugyanis Trump maga mellé állította a Republikánus Pártot, ami nem kis fegyvertény. Legutóbb most november 5-én oszlatott el minden kétséget azzal kapcsolatban, hogy a republikánusoknak érdemes-e követniük őt és a Tegyük újra naggyá Amerikát! politikáját, miután köré csoportosulva megnyerték a szenátusi választásokat, és úgy néz ki, a képviselőházat is megtarthatják. Trump pedig épülő új csapatába – okosan – beépíti azon korábbi ellenfeleit, akiket magához tud szelídíteni. Nemcsak Rubiót, hanem például Vivek Ramaswamy üzletembert is, aki pedig idei kihívója volt a republikánus elnökjelöltségért. Utóbbi a világszám Elon Muskkal együtt felel majd a kormányzati munka hatékonyabbá tételéért. 

Fontos beosztást kaphat az ifjabb Robert F. Kennedy, a legendás JFK sokáig független elnökjelöltként kampányoló unokaöccse is.

George Friedman, a stratégiai elemző jegyezte meg egy interjúnkban, hogy mi, európaiak túl nagy jelentőséget tulajdonítunk az egyes személyeknek a politikában, amelyet valójában sokkal inkább az érdekek határoznak meg. A személyeket is ezekhez rendelik hozzá. Viszont most az egész világsajtó abból főz, amiből csak tud, amikor Trump leendő politikáját akarja megfejteni: a személyi bejelentésekből. Felvetődött most az is, Rubio jelölésével Trump nem „dobta-e” máris a magyar kapcsolatot? Nos, azon túl, hogy Rubióval is összehasonlíthatatlanul több minden köti össze értékrendjében a hazai vezetést, mint mondjuk David Pressmannel (például: az anya nő, az apa férfi), az elmúlt években a magyar kormánykörök és kutatóközpontok (Alapjogokért Központ, Danube Intézet, MCC) szívós munkával szoros kapcsolatokat építettek ki Trump közvetlen környezetével és háttérembereivel. (Például a CPAC rendezvénysorozatán.) 

Ennek a gyümölcse a következő években érhet be, de igen ígéretes előjel hozzá a választás utáni Trump–Orbán telefonbeszélgetés.

Kiszámolták azt is, a következő amerikai elnök az elmúlt egy évben háromnaponta hivatkozott Orbán Viktorra, és mindig pozitív összefüggésben tette. Természetesen lehetnek majd vitáink a Trump-kormánnyal is, például Kínával kapcsolatban; erre az eshetőségre a miniszterelnök is utalt a múlt héten. Más kérdés, hogy akadnak itthon egyesek, akiknél az előre károgás és huhogás láthatóan valamiféle lelki igényt elégít most ki, ha már örvendezni nem tudnak, miután Kamala Harris elvesztette a választást. Erről is lehet persze szakmai vitát folytatni – a rendelőintézetben. 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right
Gajdics Ottó avatarja
Gajdics Ottó

Nem a kormány emeli a benzin árát

Fricz Tamás avatarja
Fricz Tamás

Nézzük reálisan a 2025-ös évet!

Ambrus-Jobbágyi Zsófia avatarja
Ambrus-Jobbágyi Zsófia

A hóhér, aki igazából nem is gyilkos

Jeszenszky Zsolt avatarja
Jeszenszky Zsolt

„Nekünk Amerika az első”

A szerző további cikkei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.